Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_Agrosimex_Metalosate
2018_Agrofesh

Gwałtowny wzrost eksportu jabłek z Ukrainy

Pomimo że powierzchnia sadów na Ukrainie nie rośnie, to eksport jabłek gwałtownie się zwiększa. Głównym odbiorcą jest Białoruś - największy dostawca jabłek na rynek rosyjski.

W sezonie 2017/2018 (lipiec-styczeń) Ukraina eksportowała 21 tysięcy ton jabłek. To 2,3 raza więcej aniżeli rok wcześniej. Największym odbiorcą jest Białoruś. Tu trafiło 11,4 tys. ton jabłek z Ukrainy. To 1,6 razy więcej niż Białorusini kupili na Ukrainie rok wcześniej.

Skąd taki apetyt na jabłka na Białorusi ? Może to mieć związek z rosnącym eksportem z Białorusi do Rosji. Od czasu embarga żywnościowego Kremla z sierpnia 2014 r. Białoruś jest głównym dostawcą żywności do rosyjskich sklepów. Instytucje kontrolne Federacji nie raz zarzucały sąsiadowi, że wykorzystuje sytuację i dostarcza warzywa, nabiał i owoce nie ze swoich pól i ogrodów, ale np. w Polski. Nie można wykluczyć, że białoruscy eksporterzy jabłek są jednocześnie ich importerami z terenów Ukrainy. A tam z kolei owoce trafiają z sąsiedniej Polski – czytamy na rp.plJak czytamy na freshplaza.com oczekuje się, że na Ukrainie w 2018 roku ogólna wielkość produkcji jabłek wzrośnie nawet o 11%, a spodziewany jest nawet większy wzrost w przypadku sadów komercyjnych.

Po raz pierwszy w historii Ukrainy produkcja jabłek uprawianych komercyjnie ma przekroczyć w 2018 roku 500 tys. ton – może osiągnąć w sumie nawet 520-530 tys. ton. Ukraiński rynek świeżych produktów może wchłonąć nie więcej niż 400 tys. ton. Oznacza to, iż około 100-130 tys. ton jabłek musiałoby zostać wyeksportowanych

– informuje Andrij Yarmak, ekonomista z firmy TCI.


Andrij Yarmak obawia się jednak iż ukraińscy sadownicy będą mieli problem sprostać tym wyzwaniom. Jak prognozuje Andrij Yarmak

Ukraina wyeksportuje od 30 tys. do 40 tys. ton jabłek w sezonie 2018/2019, przy czym większość będzie eksportowana na Bliski Wschód i do południowo-wschodniej Azji.

W 2017 r. Ukraina eksportowała jabłka do krajów UE, w tym do Niemiec, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajów. Oprócz UE eksportowano jabłka na rynki azjatyckie - do Singapur, Malezja, Indonezja, Bangladesz – czytamy na freshplaza.com

 

Czy rośnie nam konkurent w produkcji jabłek i borówek ? [czytaj wpis] >>>REKLAMA
2018_Syngenta_Geoxe_1
2018_Agrosimex_Imidian/Pomax
2018_Syngenta_Affirm_1

komentarze (24):

dodaj komentarz
bozii
bozii 13.02.2018 22:23 Ukraina ma też ogromne pola ziemniaków ,pszenicy.buraków,kapusty,arbuzów. Tylko ,że jak przychodzi do obliczania średniej plonu to bidnie to wygląda. Za dwa lata zobaczymy zdjęcia sadów z leżącymi jabłkami na ziemi bo nie miał kto zerwać w porę.
artemida
artemida 14.02.2018 10:28 Nie pocieszaj siebie i innych, że bracia Słowianie prawosławni, nie poradzą sobie ze zbiorem. Sprawdź ile wysyłają dziś zboża, miodu itp....
bozii
bozii 14.02.2018 13:58 Słyszałem tylko o fabrykach miodu z cukru . A zboża itp są całkowicie zmechanizowane , jabłka tylko na przemysł można mechanicznie zebrać . Dlatego już kiedyś pisałem ,że przetwórnie się przeniosą ,gdy będą miały zagwarantowany brak cła na koncentrat do EU.
artemida
artemida 14.02.2018 14:46 I w Paryżu nie zrobią z owsa ryżu. Miód to miód i na granicy trzeba mieć mocne papiery bo na takie plewy żaden wróbel, na zachód od Bugu, się nie nabierze...
bozii
bozii 14.02.2018 19:13 Syrop cukrowy mieszają z miodem albo dodają aromatu. Wystarczy wsiąść miód od znajomego pszczelarza i taki z Ukrainy i potrzeć między palcami . Prawdziwy miód na Ukrainie jest na tyle drogi ,że nie opłaca się go eksportować . Miliony jak nie miliardy papierosów dają radę przewieźć to i miód mogą. Znajdę link to podrzucę w jakich willach żyją celnicy na granicy.
artemida
artemida 14.02.2018 20:19 Nie wiem bozzi czy masz jakieś nadprzyrodzone wrodzone cechy w ocenie miodu czy .... Jako pszczelarz z wieeeelolenim doświadczeniem nie słyszałem o takiej metodzie. Analiza czy miód jest miodem kosztuje ok. 600żł a Ty robisz analizę w dwóch palcach albo bywalców portalu w bambuko.
bozii
bozii 14.02.2018 20:30 Kup syrop ,porównaj ze swoim miodem a potem z tanim sprowadzanym , sprawdź też jak się karmelizuje . Ja pszczelarzem nie jestem ale lubię jeść ;) . Zasada taka sama jak ze wszystkim , zdrowy rozsądek . Jak nie wiadomo o co chodzi to o pieniądze . Tak samo możesz sprawdzić sprowadzane auta z niskim przebiegiem , byle jakie paliwo itd Bez kosztownych analiz.
bozii
bozii 14.02.2018 20:41 Apropo pszczelarstwa czytałem ,że pszczoły oblatują rzędami ( w sadzie ) a nie jak by się wydawało po promieniu . Co ma znaczenie przy sadzeniu zapylaczy . Czy u pszczelarzy też taki pogląd jest?
artemida
artemida 15.02.2018 09:06 To sadownikowi winno zależeć by to co jeszcze lata latało tak aby efektywnie zapylać. Takich problemów nie mają Japońce bo wszystkie gruszki zapylają ręcznie pędzelkami. W tym temacie sadownicy często rżną "pszczelarską" gałąź na której siedzą.
bozii
bozii 15.02.2018 13:01 Jako pszczelarz z wieeeelolenim doświadczeniem nie odpowiedziałeś na pytanie :)
artemida
artemida 15.02.2018 14:33 Co do zapylania - dobrze słyszałeś. Co do innych informacji które tu wciskasz to chyba z Radia Erewań....
bozii
bozii 15.02.2018 15:54 Sprawdziłeś zanim osadziłeś pani Artemido? (nisko celuję ale z googla 10 wyświetleń "artemida" to : bogini płodności, sarna,dziewica, pani światła księżycowego, centrum ginekologiczne . google = radio erewan ;)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 14.02.2018 16:44 Wielu zdziwiłoby się na widok ukraińskich sadów. Jeszcze bardziej wielu rozdziawiło by gały na widok wyników badań MRL w ich owocach. Niestety nasze czasy się kończą a zaczyna się prosperita sadownictwa na Ukrainie. Bo i owoce wyprodukowane przez nich zdrowsze, i ochrona dużo tańsza, i o niebo łatwiejsza, a siła robocza dostępna i póki co bezwstydnie tania. O przewadze jakości i dostępności ziemi nawet pisać nie ma co. My również musimy szukać swojego miejsca w produkcji, jednak idą czasy, w których nie będzie to tak łatwe jak do tej pory. Trzeba się z tym jednak zmierzyć, jak musieli mierzyć się Holendrzy, wtedy kiedy my wyskoczyliśmy z kapelusza po otwarciu granic.
artemida
artemida 14.02.2018 18:16 Minusy dla jaceo i dla mnie mogą komuś poprawić nastrój /jeżeli przedstawi się ukraińskie rolnictwo jako trzeci świat/. Nie wiem kto pierwszy wymyślił slogan o "ręce w nocniku" ale, dla wielu może to szybko się ziścić.
Bez współpracy międzyresortowej / w sensie rząd , samorządy branżowe, Unia Europejska/ czarno TO widzę. A teraz czas na minusy...
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 14.02.2018 21:50 Z czego wynika łatwiejsza ochrona? Mniej szkodników? Nie bardzo rozumiem.
bozii
bozii 14.02.2018 22:01 http://forsal.pl/artykuly/1090516,ukraina-przedluzyla-moratorium-na-sprzedaz-ziemi-rolnej.html
Każdy wie jak słowni są ukraincy , a teraz weź w dzierżawę na 20 lat pod sad , nierealne. Dlatego biorą na rok i sadzą warzywa , spłacają i umawiają się na gębę na następny rok. Chemię używają zupełnie inaczej ,tzn co tanie to leci na maxa bo brak regulacji i służb . A szkodniki już dawno sobie od nas przywieźli . Potrzeba paru lat ,żeby się przyzwyczaiły do ichniej chemii. Gorzej jeśli te szkodniki za parę lat do nas wrócą ulepszone...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 15.02.2018 07:54 Mniejsza koncentracja produkcji, więc i presja chorób i szkodników o wiele mniejsza. Radzę pojechać, zobaczyć, porozmawiać. Warto. Już pisałem, że mój wieloletni pracownik ma na Ukrainie niewiele mniej sadu niż ja. A nie dalej jak w ubiegłym roku miałem okazję objechać zachodnią Ukrainę aż po Umań i co nieco zobaczyć.
artemida
artemida 15.02.2018 08:59 Widzę, że spór między bozii a jaceo rozwija się dość ciekawie... Jaceo opisuje co widział i dostaje minusy a bozii pisze co wymyśli i dostaje plusy. Widać jakie jest zapotrzebowanie na dobre wieści /czytaj propagandę/ a nie obiektywną prawdę.
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 15.02.2018 11:26 No tak. Dla mnie jako dla sadownika gospodarującego na sadowniczym odludziu to nie jest takie oczywiste. Kilka lat temu w specyficznym sezonie w moim idarecie miałem 0 (zero) pozostałości.... Nie ,że w normie .Zero.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bozii
bozii 15.02.2018 13:38 Dlaczego ma nam grozić Ukraina a nie Białoruś , Węgry,Serbia czy Turcja . Wszędzie można uprawiać jabłka . Na Ukrainie strach prowadzić długoterminowe inwestycje . Bo jak tylko z czegoś jest kasa to znajdą się cisi wspólnicy do podziału ,włącznie z ich rządem. A jak Putin nadchodzi to sadu nie spakujesz do torby i nie uciekniesz.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bozii
bozii 15.02.2018 13:48 Wydaje mi się ,że prawdziwe zagrożenie w następnych 3 latach to będą koszty produkcji. Jeśli ciągniki i agregat ,chłodnie nie będą wymagały nakładów . Ochrona,podlewanie i nawożenie nie podrożeje . Ograniczy się pracowników do minimum , tylko paru ale za to wyszkolonych . To po pięciu latach wyklaruje się podział na upadające i te przynoszące zyski.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 16.02.2018 12:07 By nie być gołosłownym, artykuł http://www.ogrodinfo.pl/aktualnosci/drzewa-owocowe/o-tym-jak-ukrainskie-jablka-wygraly-z-polskimi

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 16.02.2018 13:56 Żeby było ciekawiej, u nas nikt o tym nie mówi, ale Komisja Europejska zdecydowała o podpisaniu umowy o wolnym handlu z krajami zrzeszonymi w Mencosur, czyli najbardziej rozwiniętymi krajami Ameryki Południowej. Co to znaczy dla sadownictwa i całego rolnictwa Europynie trzeba mówić chyba nikomu, kto wie co i jak w tych krajach się produkuje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jarkoski
Jarkoski 16.02.2018 21:37 Na pewno nie można lekceważyć rozwijającego się sadownictwa na Ukrainie. Na targach w Warszawie w tym roku było bardzo wielu odwiedzających ze wschodu. Interesują się najlepszym materiałem szkółkarskim ,maszynami, przechowalnictwem ,a właściwie wszystkim. Inwestują duże pieniądze w duże gospodarstwa, a czy wystarczy im doświadczenia i determinacji czas pokaże. Na razie sprzyja im polityka, nam nie. Przy takich ilościach łatwo im rozwijać nawet podwajać eksport. Nam nie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

MSZ wycofuje się z dotowania zakładania plantacji malin na Ukrainie

W wyniku interwencji m.in. NSZZ RI „Solidarność” Ministerstwo Spraw Zagranicznych...

ZSRP: Spotkanie w Ministerstwie - umowa kontraktacyjna

Minister Ardanowski, publicznie spytał się sadowników: „co my chcemy kiedy przemysł...

Maliszewski: W tym sezonie jest szansa na racjonalne ceny

Nie powinniśmy ulegać panice, jak jesienią 2014 roku po wprowadzeniu embarga. Wcale w...

Ceny jabłek przemysłowych idą w górę ?

Jak na początek sezonu, stawki nienajgorsze. Pytanie jaki będzie ciąg dalszy. Ceny jabłek...

WAPA: Zapasy jabłek w UE – lipiec 2018 r.

Jak wynika z danych udostępnionych przez WAPA zapasy jabłek w Unii Europejskiej na dzień 1...

Czesi grożą Polsce embargiem !

Jeśli polscy producenci żywności znów sprzedadzą nam produkty nieodpowiadające normom,...

Najnowsze ogłoszenia

wypożyczę skrzyniopalety

21.08.2018 10:18 autor: dudus

Sprzedam 2ha jabłek. 0.50 gr

20.08.2018 13:17 autor: kolczyk24

Sprzedam Lobo,Mutsu

20.08.2018 11:21 autor: Andrzej18

Adams Apple

19.08.2018 16:10 autor: pgorzynski40

zatrudnię do zbioru jabłek

19.08.2018 10:40 autor: Hunter

Sprzedam opryskiwacz zawieszany

17.08.2018 15:07 autor: golden91

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Embargo już niestraszne...
Jak widzę, wszyscy się z Tobą zgadzają...
ZSRP: Spotkanie w...
chodzi o to żeby wszyscy sadownicy w kraju...
ZSRP: Spotkanie w...
Piszecie firmy eksportowe bedą zanizac ceny...
ZSRP: Spotkanie w...
Piszecie firmy eksportowe ale tych firm...
ZSRP: Spotkanie w...
popieram Lukasa23 ZAMIAST APELOWAĆ O...
ZSRP: Spotkanie w...
O co tobie chodzi? Ja protestowałem przez 4...
ZSRP: Spotkanie w...
cena spadów nie dość ze niska 20gr , to...
Embargo już niestraszne...
Widzę, że poparcie jakieś takie bez...
Embargo już niestraszne...
kolejny artykuł który nie poprawi i tak...
Embargo już niestraszne...
Ciągle pojawia się sprawa utylizacji,...
Embargo już niestraszne...
Rozumiem, że się zgłaszasz... Brawo......
Embargo już niestraszne...
Popieram pod warunkiem że Ty artemido...
ZSRP: Spotkanie w...
>natomiast firma z Nieledwi płaciła 35 gr...
Embargo już niestraszne...
uprawiam 50 truskawki przemysłowej.Chcę dla...
Embargo już niestraszne...
Dla mnie to krótka piłka. Dlaczego...
Embargo już niestraszne...
No nie wiem czy tak może wszystko napisać ?...
Embargo już niestraszne...
Jeżeli jako rolnicy chcemy coś osiągnąć...
Maliszewski: W tym sezonie...
Tak, będzie dla wszystkich, po równo...
Maliszewski: W tym sezonie...
Nie będzie bo niema takiej możliwości...
Embargo już niestraszne...
Przyznam, że jak zostałem bezrobotnym to...
Embargo już niestraszne...
Mam pomysł który zapewne zaakceptują...
Embargo już niestraszne...
Bo widzisz artemida propaganda tak otumaniła...
Embargo już niestraszne...
To dla sadowników dobrze czy źle że było...
Embargo już niestraszne...
Oj Jacenty, ja widzę zasadnicze różnice...
Embargo już niestraszne...
Musisz wiedzieć że taki rejon jak rejon...
Embargo już niestraszne...
Wpiszcie sobie w jutubie " Spotkanie w...
Embargo już niestraszne...
Ale chyba wiek zgonów do wieku emerytalnego...
ZSRP: Spotkanie w...
na proteście w warszawie były przekazane...
W tym roku zbiory jabłek...
i po to będą obowiązkowe umowy...
W tym roku zbiory jabłek...
Przed żniwami prognozowali rekordowe zbiory...
Embargo już niestraszne...
Święte słowa p. J82. ale dominuje...
Maliszewski: Embargo w...
Jeśli kochana unia płaci za wycofanie...
Embargo już niestraszne...
Co ma wiek zgonów do partii politycznej?...
Embargo już niestraszne...
Jak pisze Alfred 40 Wielki "Pomysłów jest w...
Embargo już niestraszne...
Dokładnie tak jest jaceo niektórzy fachowcy...
Embargo już niestraszne...
nie on wie z pedałenu
Embargo już niestraszne...
jacenty przejdź się po cmentarzach .....
Embargo już niestraszne...
Wiek emerytalny musi być podwyższony, z...
Embargo już niestraszne...
Każdy kij ma dwa końce, dla pracodawców...
Embargo już niestraszne...
Jak czytam tych naszych portalowych...
Embargo już niestraszne...
A skąd wiesz? Z TVP?
Embargo już niestraszne...
Artemida. Wiem kto do tej pory rządził 3...
Embargo już niestraszne...
Rafale skąd się wziąłeś w kraju nad...
Embargo już niestraszne...
Jak PSL z PO dojdzie do władzy to nie ma -...
Embargo już niestraszne...
Sam jesteś pacholkiem ZSL. Podobał ci się...
Embargo już niestraszne...
Stawki za pracę godzinowa dyktuje ekonomia....
Embargo już niestraszne...
Sympatyczny 18.08.2018 07:38 Na onecie też...
Embargo już niestraszne...
Na onecie też był, nie broń PiS bo za...
Maliszewski: Embargo w...
A takie embargo mają Niemcy i Austria bawią...
Embargo już niestraszne...
zanim cos napiszesz zadaj troche trudu sobie...
Embargo już niestraszne...
To są auta czekające na legalizację w...
Ministerstwo rolnictwa...
Bo nic innego nie masz do powiedzenia i tylko...
Ministerstwo rolnictwa...
Odpowiem Ci -decosta- równie durnowato -...
ZSRP: Spotkanie w...
I tak będzie gdy (nie daj boże) wejdą w...
Ministerstwo rolnictwa...
Podaj konkretnie przyklad w jaki sposób...
Maliszewski: W tym sezonie...
czy w tym roku będzie bezpłatna dystrybucja...
Ministerstwo rolnictwa...
Jeden już zginął, nazywał się Didiuszko....
Embargo już niestraszne...
panowie , moze by tak skonczyc z jabłkiem i...
Ministerstwo rolnictwa...
Może nie na temat ale napiszę.... W...
Ministerstwo rolnictwa...
jesli juz tak bardzo sie boicie polityków i...
Ministerstwo rolnictwa...
handel w biznesie ma być dozwolony(tak...
Ministerstwo rolnictwa...
nie przejmuj sie .. politycy nam krzywdy nie...
Ministerstwo rolnictwa...
Jak to sobie wyobrażacie że giełdy...
Embargo już niestraszne...
Propaganda PiS nie zna granic, jak to...
Embargo już niestraszne...
To wszystko piszą pachołki PiS którzy...
Embargo już niestraszne...
nie czytałem tych bredni ale tytuł...
Embargo już niestraszne...
Portal może napisać WSZYSTKO ZA CO MU...
Zakład przetwórczy z...
Adwokacie - do dzieła... szukaj wśród 100...
Embargo już niestraszne...
Wątpię czy tam zadziała powiedzenie...
Embargo już niestraszne...
To jest tekst dla ludzi z miasta żeby...
Embargo już niestraszne...
To po co tam wchodzisz? Przecież te portale...
Embargo już niestraszne...
Powyzszy artykuł ukazał sie w głównym...
Zakład przetwórczy z...
Przez kilka miesięcy w grójeckim Urzędzie...
Zakład przetwórczy z...
Wszystko pomieszałeś.Od początku roku przy...
Zakład przetwórczy z...
Nawet najcięższe argumenty TU przedstawione...
Ciągnik sadowniczy John...
Nie za wysoka cena za 130 kupi netto kupi...
Zakład przetwórczy z...
"Ogólnie wszystkie koncepcje, począwszy od...
Ministerstwo rolnictwa...
Puki co gdybamy. Może pojawią się zapisy...
Embargo już niestraszne...
Piechociński zrobił dość długą kurendę...
Zakład przetwórczy z...
Przykład kolejny z dnia dzisiejszego:...
Zakład przetwórczy z...
Ja nie neguje władzy, tylko głupotę. Podam...
Zakład przetwórczy z...
A nie przyszło Ci do głowy że; KTOŚ MUSI...
Zakład przetwórczy z...
Jaceo na prezydenta! Albo prezesa.
Embargo już niestraszne...
takie bzdety propagandowo-polityczne to mozna...
Ministerstwo rolnictwa...
ale wychodzi na to ,że jak nie podpiszę,to...
Ministerstwo rolnictwa...
pilsner13 -taka umowe -z wylacznoscia to raz...
Embargo już niestraszne...
Powyższy artykuł oprawić w złote ramki i...
Ministerstwo rolnictwa...
Ty i kupujący podpisaliście umowę...
Ministerstwo rolnictwa...
Kontrakty mają plusy i minusy. Duzo zależy...
Zakład przetwórczy z...
podbiłem swój post tutaj - bo tam na cene...
Zakład przetwórczy z...
Jedyna metoda to ograniczenie podaży...
Zakład przetwórczy z...
DO KONCA WRZESNIA NIE SPRZEDAWAC PRZEMYSLU...
Ministerstwo rolnictwa...
Jeszcze raz powtarzam że nikogo do niczego...
Ministerstwo rolnictwa...
Jeśli za stabilność uważasz to że w...
Ministerstwo rolnictwa...
Ale pan Ardanowski zapowiedział wprowadzenie...
Ministerstwo rolnictwa...
umowy pomogą uporządkować rynek zerknijcie...
Ministerstwo rolnictwa...
Jeśli sądzisz ,że zmusisz przetwórców do...
Ministerstwo rolnictwa...
Chyba jednak nie są aż tak bardzo w ich...
Ministerstwo rolnictwa...
W umowach kontraktacyjnych kiedyś był taki...
Ministerstwo rolnictwa...
Co to za gdybanie gdy nikt nie widział tej...
Ministerstwo rolnictwa...
No bo rząd i związkowcy widząc ,że w...
Ministerstwo rolnictwa...
Ale przetwórnia będzie miała kary umowne i...
Ministerstwo rolnictwa...
Czyli optujecie panowie za takim...
Ministerstwo rolnictwa...
Zawieram w marcu umowę kontraktacyjną na...
Maliszewski: Embargo w...
zgadza się.Jedyna droga ,to jak najwięcej...
Maliszewski: Embargo w...
informacja była i jest tylko trzeba...
Maliszewski: Embargo w...
a co do przekazywania na banki to najglupsza...
Maliszewski: Embargo w...
Unia co roku zmniejszała ilosc bezplatnej...
Maliszewski: Embargo w...
co z postulatami przekazanymi ministrowi na...
Maliszewski: Embargo w...
czyli jednak rząd -państwo coś tam może...
Niech minister wskaże...
Teraz w sadownictwie nie będzie się...
Maliszewski: Embargo w...
Jak to nie będzie? Wycofanie z rynku to...
Maliszewski: Embargo w...
Alfred40, gdybyś miał choć miejsce na...
Maliszewski: Embargo w...
Kilka dni temu było info. że juz nie...
Maliszewski: Embargo w...
Marcin pozwól historykom ocenić kim był...
Maliszewski: Embargo w...
czy w tym roku będzie można utylizować...
Niech minister wskaże...
Zebrało Ci się na sentymenty KORTEZO? Jest...
Niech minister wskaże...
I tak sobie myślę, gdzie były lata, gdzie...
Niech minister wskaże...
I najwyraźniej z każdym rokiem może być...
Maliszewski: Embargo w...
Rozczaruję Cię p. Zielony25... Nic nie wiem...
Maliszewski: Embargo w...
Tak późno doszedłeś do wniosku że się z...
Maliszewski: Embargo w...
Nie będę się z Tobą kopał bo z koniem...
Maliszewski: Embargo w...
Mówisz o tych którzy zarządzili...
Maliszewski: Embargo w...
No cóż niektórzy są na tyle mali i...
Maliszewski: Embargo w...
Marcin 79 ma racje, przeciez L W to byl...
Maliszewski: Embargo w...
Historia pisze o Wałęsie i pisać nadal...
Maliszewski: Embargo w...
Ze Smoleńska nie rób sobie "podśmiechujek"...
Maliszewski: Embargo w...
Jeszcze historia pisze o Wałęsie ale, jak...
Ministerstwo rolnictwa...
U nas do tej pory mogłeś [ podpisać umowę...
Ministerstwo rolnictwa...
Dlaczrg "moich Ukraińców"? Nie ja jeden ich...
Maliszewski: Embargo w...
Znowu przeinaczasz fakty :( :( :) Wałęsa...
Ministerstwo rolnictwa...
Problem w tym,że u nas mają być...
Maliszewski: Embargo w...
Wszystkiemu winien Lech Wałęsa, po cholerę...
Ministerstwo rolnictwa...
Do kontraktacji nikt nikogo nie zmusza !...
Maliszewski: Embargo w...
Ważne,że znaleźli kozła...
Maliszewski: Embargo w...
ten Maliszewski to bystre chłopisko... po...
Maliszewski: Embargo w...
Może ja się nie znam ale na mój ROZUM to w...
Maliszewski: Embargo w...
artemida gdybyś miał trochę rozumu to...
Ministerstwo rolnictwa...
A jak nie dojadą zrywacze z Ukrainy,to...
Maliszewski: Embargo w...
Jeżeli masz rację, /ja nie znam innych...
Maliszewski: Embargo w...
wszystko było cacy dopóki koledzy z PO...
Maliszewski: Embargo w...
taak wszyscy sie myla , media sie mylą , NIK...
Maliszewski: Embargo w...
Ale się silisz aby być oryginalny ale...co...
Maliszewski: Embargo w...
To niech najpierw Pan Maliszewski domaga sie...
Maliszewski: Embargo w...
od Pawlaka z Nim warto handlować -...
Maliszewski: Embargo w...
Od kogo się domagać?
Niech minister wskaże...
własnie w tym rzecz ze towar na skup trafia....
Niech minister wskaże...
Nasze sadownictwo stoi od kilku lat w miejscu...
Niech minister wskaże...
Pamiętm ja jeszcze kilka maści lat wstecz w...
Niech minister wskaże...
Trudno oczekiwać że rząd da nam gwarancje...
instagram