Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_InfoKarta

Gwałtowny wzrost eksportu jabłek z Ukrainy

Pomimo że powierzchnia sadów na Ukrainie nie rośnie, to eksport jabłek gwałtownie się zwiększa. Głównym odbiorcą jest Białoruś - największy dostawca jabłek na rynek rosyjski.

W sezonie 2017/2018 (lipiec-styczeń) Ukraina eksportowała 21 tysięcy ton jabłek. To 2,3 raza więcej aniżeli rok wcześniej. Największym odbiorcą jest Białoruś. Tu trafiło 11,4 tys. ton jabłek z Ukrainy. To 1,6 razy więcej niż Białorusini kupili na Ukrainie rok wcześniej.

Skąd taki apetyt na jabłka na Białorusi ? Może to mieć związek z rosnącym eksportem z Białorusi do Rosji. Od czasu embarga żywnościowego Kremla z sierpnia 2014 r. Białoruś jest głównym dostawcą żywności do rosyjskich sklepów. Instytucje kontrolne Federacji nie raz zarzucały sąsiadowi, że wykorzystuje sytuację i dostarcza warzywa, nabiał i owoce nie ze swoich pól i ogrodów, ale np. w Polski. Nie można wykluczyć, że białoruscy eksporterzy jabłek są jednocześnie ich importerami z terenów Ukrainy. A tam z kolei owoce trafiają z sąsiedniej Polski – czytamy na rp.plJak czytamy na freshplaza.com oczekuje się, że na Ukrainie w 2018 roku ogólna wielkość produkcji jabłek wzrośnie nawet o 11%, a spodziewany jest nawet większy wzrost w przypadku sadów komercyjnych.

Po raz pierwszy w historii Ukrainy produkcja jabłek uprawianych komercyjnie ma przekroczyć w 2018 roku 500 tys. ton – może osiągnąć w sumie nawet 520-530 tys. ton. Ukraiński rynek świeżych produktów może wchłonąć nie więcej niż 400 tys. ton. Oznacza to, iż około 100-130 tys. ton jabłek musiałoby zostać wyeksportowanych

– informuje Andrij Yarmak, ekonomista z firmy TCI.


Andrij Yarmak obawia się jednak iż ukraińscy sadownicy będą mieli problem sprostać tym wyzwaniom. Jak prognozuje Andrij Yarmak

Ukraina wyeksportuje od 30 tys. do 40 tys. ton jabłek w sezonie 2018/2019, przy czym większość będzie eksportowana na Bliski Wschód i do południowo-wschodniej Azji.

W 2017 r. Ukraina eksportowała jabłka do krajów UE, w tym do Niemiec, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajów. Oprócz UE eksportowano jabłka na rynki azjatyckie - do Singapur, Malezja, Indonezja, Bangladesz – czytamy na freshplaza.com

 

Czy rośnie nam konkurent w produkcji jabłek i borówek ? [czytaj wpis] >>>REKLAMA
2019_A_InfoKarta

komentarze (24):

dodaj komentarz
bozii
bozii 13.02.2018 22:23 Ukraina ma też ogromne pola ziemniaków ,pszenicy.buraków,kapusty,arbuzów. Tylko ,że jak przychodzi do obliczania średniej plonu to bidnie to wygląda. Za dwa lata zobaczymy zdjęcia sadów z leżącymi jabłkami na ziemi bo nie miał kto zerwać w porę.
artemida
artemida 14.02.2018 10:28 Nie pocieszaj siebie i innych, że bracia Słowianie prawosławni, nie poradzą sobie ze zbiorem. Sprawdź ile wysyłają dziś zboża, miodu itp....
bozii
bozii 14.02.2018 13:58 Słyszałem tylko o fabrykach miodu z cukru . A zboża itp są całkowicie zmechanizowane , jabłka tylko na przemysł można mechanicznie zebrać . Dlatego już kiedyś pisałem ,że przetwórnie się przeniosą ,gdy będą miały zagwarantowany brak cła na koncentrat do EU.
artemida
artemida 14.02.2018 14:46 I w Paryżu nie zrobią z owsa ryżu. Miód to miód i na granicy trzeba mieć mocne papiery bo na takie plewy żaden wróbel, na zachód od Bugu, się nie nabierze...
bozii
bozii 14.02.2018 19:13 Syrop cukrowy mieszają z miodem albo dodają aromatu. Wystarczy wsiąść miód od znajomego pszczelarza i taki z Ukrainy i potrzeć między palcami . Prawdziwy miód na Ukrainie jest na tyle drogi ,że nie opłaca się go eksportować . Miliony jak nie miliardy papierosów dają radę przewieźć to i miód mogą. Znajdę link to podrzucę w jakich willach żyją celnicy na granicy.
artemida
artemida 14.02.2018 20:19 Nie wiem bozzi czy masz jakieś nadprzyrodzone wrodzone cechy w ocenie miodu czy .... Jako pszczelarz z wieeeelolenim doświadczeniem nie słyszałem o takiej metodzie. Analiza czy miód jest miodem kosztuje ok. 600żł a Ty robisz analizę w dwóch palcach albo bywalców portalu w bambuko.
bozii
bozii 14.02.2018 20:30 Kup syrop ,porównaj ze swoim miodem a potem z tanim sprowadzanym , sprawdź też jak się karmelizuje . Ja pszczelarzem nie jestem ale lubię jeść ;) . Zasada taka sama jak ze wszystkim , zdrowy rozsądek . Jak nie wiadomo o co chodzi to o pieniądze . Tak samo możesz sprawdzić sprowadzane auta z niskim przebiegiem , byle jakie paliwo itd Bez kosztownych analiz.
bozii
bozii 14.02.2018 20:41 Apropo pszczelarstwa czytałem ,że pszczoły oblatują rzędami ( w sadzie ) a nie jak by się wydawało po promieniu . Co ma znaczenie przy sadzeniu zapylaczy . Czy u pszczelarzy też taki pogląd jest?
artemida
artemida 15.02.2018 09:06 To sadownikowi winno zależeć by to co jeszcze lata latało tak aby efektywnie zapylać. Takich problemów nie mają Japońce bo wszystkie gruszki zapylają ręcznie pędzelkami. W tym temacie sadownicy często rżną "pszczelarską" gałąź na której siedzą.
bozii
bozii 15.02.2018 13:01 Jako pszczelarz z wieeeelolenim doświadczeniem nie odpowiedziałeś na pytanie :)
artemida
artemida 15.02.2018 14:33 Co do zapylania - dobrze słyszałeś. Co do innych informacji które tu wciskasz to chyba z Radia Erewań....
bozii
bozii 15.02.2018 15:54 Sprawdziłeś zanim osadziłeś pani Artemido? (nisko celuję ale z googla 10 wyświetleń "artemida" to : bogini płodności, sarna,dziewica, pani światła księżycowego, centrum ginekologiczne . google = radio erewan ;)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 14.02.2018 16:44 Wielu zdziwiłoby się na widok ukraińskich sadów. Jeszcze bardziej wielu rozdziawiło by gały na widok wyników badań MRL w ich owocach. Niestety nasze czasy się kończą a zaczyna się prosperita sadownictwa na Ukrainie. Bo i owoce wyprodukowane przez nich zdrowsze, i ochrona dużo tańsza, i o niebo łatwiejsza, a siła robocza dostępna i póki co bezwstydnie tania. O przewadze jakości i dostępności ziemi nawet pisać nie ma co. My również musimy szukać swojego miejsca w produkcji, jednak idą czasy, w których nie będzie to tak łatwe jak do tej pory. Trzeba się z tym jednak zmierzyć, jak musieli mierzyć się Holendrzy, wtedy kiedy my wyskoczyliśmy z kapelusza po otwarciu granic.
artemida
artemida 14.02.2018 18:16 Minusy dla jaceo i dla mnie mogą komuś poprawić nastrój /jeżeli przedstawi się ukraińskie rolnictwo jako trzeci świat/. Nie wiem kto pierwszy wymyślił slogan o "ręce w nocniku" ale, dla wielu może to szybko się ziścić.
Bez współpracy międzyresortowej / w sensie rząd , samorządy branżowe, Unia Europejska/ czarno TO widzę. A teraz czas na minusy...
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 14.02.2018 21:50 Z czego wynika łatwiejsza ochrona? Mniej szkodników? Nie bardzo rozumiem.
bozii
bozii 14.02.2018 22:01 http://forsal.pl/artykuly/1090516,ukraina-przedluzyla-moratorium-na-sprzedaz-ziemi-rolnej.html
Każdy wie jak słowni są ukraincy , a teraz weź w dzierżawę na 20 lat pod sad , nierealne. Dlatego biorą na rok i sadzą warzywa , spłacają i umawiają się na gębę na następny rok. Chemię używają zupełnie inaczej ,tzn co tanie to leci na maxa bo brak regulacji i służb . A szkodniki już dawno sobie od nas przywieźli . Potrzeba paru lat ,żeby się przyzwyczaiły do ichniej chemii. Gorzej jeśli te szkodniki za parę lat do nas wrócą ulepszone...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 15.02.2018 07:54 Mniejsza koncentracja produkcji, więc i presja chorób i szkodników o wiele mniejsza. Radzę pojechać, zobaczyć, porozmawiać. Warto. Już pisałem, że mój wieloletni pracownik ma na Ukrainie niewiele mniej sadu niż ja. A nie dalej jak w ubiegłym roku miałem okazję objechać zachodnią Ukrainę aż po Umań i co nieco zobaczyć.
artemida
artemida 15.02.2018 08:59 Widzę, że spór między bozii a jaceo rozwija się dość ciekawie... Jaceo opisuje co widział i dostaje minusy a bozii pisze co wymyśli i dostaje plusy. Widać jakie jest zapotrzebowanie na dobre wieści /czytaj propagandę/ a nie obiektywną prawdę.
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 15.02.2018 11:26 No tak. Dla mnie jako dla sadownika gospodarującego na sadowniczym odludziu to nie jest takie oczywiste. Kilka lat temu w specyficznym sezonie w moim idarecie miałem 0 (zero) pozostałości.... Nie ,że w normie .Zero.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bozii
bozii 15.02.2018 13:38 Dlaczego ma nam grozić Ukraina a nie Białoruś , Węgry,Serbia czy Turcja . Wszędzie można uprawiać jabłka . Na Ukrainie strach prowadzić długoterminowe inwestycje . Bo jak tylko z czegoś jest kasa to znajdą się cisi wspólnicy do podziału ,włącznie z ich rządem. A jak Putin nadchodzi to sadu nie spakujesz do torby i nie uciekniesz.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bozii
bozii 15.02.2018 13:48 Wydaje mi się ,że prawdziwe zagrożenie w następnych 3 latach to będą koszty produkcji. Jeśli ciągniki i agregat ,chłodnie nie będą wymagały nakładów . Ochrona,podlewanie i nawożenie nie podrożeje . Ograniczy się pracowników do minimum , tylko paru ale za to wyszkolonych . To po pięciu latach wyklaruje się podział na upadające i te przynoszące zyski.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 16.02.2018 12:07 By nie być gołosłownym, artykuł http://www.ogrodinfo.pl/aktualnosci/drzewa-owocowe/o-tym-jak-ukrainskie-jablka-wygraly-z-polskimi

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 16.02.2018 13:56 Żeby było ciekawiej, u nas nikt o tym nie mówi, ale Komisja Europejska zdecydowała o podpisaniu umowy o wolnym handlu z krajami zrzeszonymi w Mencosur, czyli najbardziej rozwiniętymi krajami Ameryki Południowej. Co to znaczy dla sadownictwa i całego rolnictwa Europynie trzeba mówić chyba nikomu, kto wie co i jak w tych krajach się produkuje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jarkoski
Jarkoski 16.02.2018 21:37 Na pewno nie można lekceważyć rozwijającego się sadownictwa na Ukrainie. Na targach w Warszawie w tym roku było bardzo wielu odwiedzających ze wschodu. Interesują się najlepszym materiałem szkółkarskim ,maszynami, przechowalnictwem ,a właściwie wszystkim. Inwestują duże pieniądze w duże gospodarstwa, a czy wystarczy im doświadczenia i determinacji czas pokaże. Na razie sprzyja im polityka, nam nie. Przy takich ilościach łatwo im rozwijać nawet podwajać eksport. Nam nie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Stanowisko KUPS i KZGPOiW po posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa

Producenci soków oraz owoców i warzyw, zrzeszeni wokół Krajowej Unii Producentów Soków...

Targi Fruit Logistica szansą na wzrost eksportu owoców

Polska to od wielu lat największy producent jabłek w Europie i jeden z największych na...

Pierwszy pozew w sprawie skupu interwencyjnego !

Składam doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez ministra Ardanowskiego...

„Jabłka duchy” w sadzie w Michigan

Opady marznącego deszczu w Michigan sprawiły, że w sadach na drzewach pojawiły się,...

W styczniu Ukraina wyeksportowała rekordową ilość jabłek

Jak czytamy na east-fruit.com według Info-Shuvar", w styczniu 2019 r. Ukraina ponownie...

Rekordowe zapasy jabłek na Ukrainie

Analitycy EastFruit ocenili że na dzień 1 lutego br. zapasy jabłek deserowych na Ukrainie...

Najnowsze ogłoszenia

ślęza z małym koszem okazja!!!

19.02.2019 22:29 autor: profesor

Sprzedam działkę rolną o pow. 5,20 ha

19.02.2019 18:48 autor: MarcinS06

Kierownik gospodarstwa sadowniczego

19.02.2019 13:18 autor: sady

Tifone storm 1500

17.02.2019 18:10 autor: michal1

VW LT 35 2.5TDI. 109KM

17.02.2019 13:37 autor: damian115

2019_Yara_wiosna

Najnowsze komentarze

Pierwszy pozew w sprawie...
jacenty82 19.02.2019 21:57 "Nowoczesna...
Ten rok pokazał,...
Kolego artemido... Wcale nie jest pewne, czy...
Interwencyjny skup jabłek:...
Napiszę krótko i bez ogródek... Ten...
Pierwszy pozew w sprawie...
Nowoczesna akurat nie jest zwolennikiem...
Pierwszy pozew w sprawie...
to jest właśnie 30 lat podstawianych ludzi...
Pierwszy pozew w sprawie...
szampion97,jak PSL dojdzie do władzy razem z...
Pierwszy pozew w sprawie...
Ten film na tej stronie pokazuje towarzystwo...
Pierwszy pozew w sprawie...
I tylko szkoda, że w dodaniu komentarza nie...
Pierwszy pozew w sprawie...
Panie ministrze przypominamy że w internecie...
Pierwszy pozew w sprawie...
Hmm... Min. rolnictwa w tej chwili umywa...
Ten rok pokazał,...
Szampion97 przetwornia juz działa od tego...
Maliszewski: Sytuacja...
Nie ma obawy, do wyborów NIKT NIC...
Maliszewski: Sytuacja...
Widzę, że to co napisałem zaczęło się...
Ten rok pokazał,...
Piotrek, w mojej okolicy były plany...
Maliszewski: Sytuacja...
Tu nie potrzeba szyldu partyjnego - tu...
Maliszewski: Sytuacja...
Proszę Cię pilsner, wszystko tylko nie PiS....
Maliszewski: Sytuacja...
Jakoś nie wierzę,że Platforma Obywatelska...
Ten rok pokazał,...
Nie wiem kto ma rację - może pilzner?...
Ten rok pokazał,...
wydaje się że coś jest nie tak z tym...
Ten rok pokazał,...
To nie jest tak, że sadownicy sprzedadzą...
Ten rok pokazał,...
Po latach dotacji unijnych rynku nie da się...
Ten rok pokazał,...
Gdyby ZSRP dążył do ustalenia ceny...
Ten rok pokazał,...
Jaceo1, zatwardziałymi przeciwnikami zmian...
Ten rok pokazał,...
Pachnie mi to bankami żywności. Będą...
Ten rok pokazał,...
Nie chcecie umów kontraktacyjnych? To...
Ten rok pokazał,...
Jeśli część przemysłu i nieobowiązkowo,...
Ten rok pokazał,...
pilsner-- to ty piszesz bzdury. Nie trzeba...
Ten rok pokazał,...
A tak poważnie,to dziwi mnie,że tak wielu...
Ten rok pokazał,...
decento,no bo zawsze mnie inspirował Joseph...
Ten rok pokazał,...
Tyle razy się powtarzasz , że szkoda...
Ten rok pokazał,...
Pomyślałeś przez chwilę o tych wszystkich...
Ten rok pokazał,...
Tyle ludzi zginęło w walce z komuną,a Ty...
Ten rok pokazał,...
Ludzie!!!! zastanówcie się co piszecie....
Ten rok pokazał,...
Rozmawiałem ze swoimi kolegami, którzy...
Ten rok pokazał,...
Tylko że ja nie myślę o jabłkach które...
Ten rok pokazał,...
Pilsner13...Straszysz na wyrost. Tak...
Ten rok pokazał,...
I w takie kłopoty wpadli rolnicy, mimo że...
Spadek liczby ubezpieczonych...
Gdyby ukraińcy nie pracowali w Polsce to...
Ten rok pokazał,...
Tydzień temu był Minister w Lublinie...
Ten rok pokazał,...
Stefek pisz tylko prawdę Akcje masz tu...
Spadek liczby ubezpieczonych...
"Spadek liczby ubezpieczonych w ZUS...
Ten rok pokazał,...
"Ten rok pokazał, niezależnie od plonu...
Szukam drzew wiśni groniasta
Może i moja jest tą setną plantacją... bo...
Ten rok pokazał,...
,,Gdyby rynek był zorganizowany nie byłoby...
Ten rok pokazał,...
Eskimos pokazał dobitnie co daje umowa....
Ten rok pokazał,...
Następny mówi, że przez eskimosa się...
ZSRP: Ciąg dalszy...
Dobrze że ZSRP upomniał się o sadowników...
Ten rok pokazał,...
Gdyby rynek był zorganizowany nie byłoby...
Ten rok pokazał,...
A dlaczego pan Cybulak nie chce obciążyć...
Ten rok pokazał,...
Za te 8 gr co bylo na jesieni nikt teraz nie...
Ten rok pokazał,...
Przez kredyty. I Ukrainę. Dopuki to będzie...
Ten rok pokazał,...
Jak dla mnie merytorycznie i z sensem...
K.Cybulak o działaniach...
Czy jest nadzieja na poprawę cen przemysłu,...
K.Cybulak o działaniach...
Panowie ja bym sie tak nie podniecal, super...
Działania Związku...
Dlatego że ludzie godzą się na takie...
Działania Związku...
Pieniążki z funduszu poszły na promocję...
Działania Związku...
dlaczego sadownicy po sprzedaży jabłek do...
Działania Związku...
może trzeba przeprowadzić promocje jabłek...
K.Cybulak o działaniach...
jacenty82,tak się składa,że nawet w...
K.Cybulak o działaniach...
180 dni to 6 miesięcy, czyli już w styczniu...
K.Cybulak o działaniach...
Wyglada na to ze jest nadzieja ze będziemy...
Ardanowski: Wszyscy...
U mnie na fakturze nie ma żadnego kodu, jest...
K.Cybulak o działaniach...
Jest to świetny(choć dla mnie "świetny)...
K.Cybulak o działaniach...
To dotyczy tylko towaru przemysłowego, czy...
Dopłaty do paliwa...
Szkolenie z kodów CN Cena: 850 zł + 23%vat...
Dopłaty do paliwa...
Potwierdza się strata prawda, że jeśli...
Dopłaty do paliwa...
O kur. Ja. Pier. kod szósty, paragraf ósmy,...
Dopłaty do paliwa...
Ja mam faktury z orlenu z kodami które się...
K.Cybulak o działaniach...
Dlaczego odrazu będzie licytować, po drugie...
K.Cybulak o działaniach...
Dla mnie całkowitym upodleniem będzie...
Dopłaty do paliwa...
Ja wczoraj składałem i jedna faktura...
Jabłko Lubelskie podbija...
Niekoniecznie, bo może się zdarzyć tak,...
Jabłko Lubelskie podbija...
Jedno jabłko wypiera drugie jabłko... A...
Spadek liczby ubezpieczonych...
Jacenty masz racje powinno być .ua jednak...
Szukam drzew wiśni groniasta
Jest to bardzo dobra wiśnia tylko nie...
Szukam drzew wiśni groniasta
Ty chyba nie wiesz czego szukasz. Groniasta,...
Dopłaty do paliwa...
ja dziś złożyłem wniosek. Na fakturach...
Spadek liczby ubezpieczonych...
Jeżeli już to com.ua Nic na to nie...
Spadek liczby ubezpieczonych...
Ja nie odczuwam jakiejkolwiek niechęci do...
Spadek liczby ubezpieczonych...
Moim zdaniem portal sadownictwo.com,pl...
Eskimos: Program...
Jak dać spokój Eskimosom jak Firma nie...
Adam Paradowski: jakie są...
Jakiej wy jeszcze chcecie jakości. Na tyle...
Podnośnik widlak do...
Zadzwoń pod 692 787 491.
Rekordowa promocja jabłek....
Te ceny to chyba z zeszłego sezonu.W mojej...
MRiRW: Porozumienie Rolnicze
Jak patrzę na zdjęcie to wszyscy starsi ode...
MRiRW: Porozumienie Rolnicze
A nie widać na tych zdjęciach których...
Agropowstanie – sadownicy...
Ale się nagadał a do wyborów jeszcze daleko
Rośnie eksport jabłek do Egiptu
A nie można by wprowadzić obowiązkowych...
Rośnie eksport jabłek do Egiptu
Super, jabłko się sprzedaje pospolite...
MRiRW: Porozumienie Rolnicze
Miałem przyjemność przez jakiś czas być...
MRiRW: Porozumienie Rolnicze
Patrzą na to z perspektywy rolnika, który...
MRiRW: Porozumienie Rolnicze
Życzyć powodzenia, może na fali entuzjazmu...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
piotrek333,tak naprawdę,to złoty interes...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Pan Cybulak płacze że przemysł za tani, i...
MRiRW: Porozumienie Rolnicze
A ja tak samo o tym myślę:...
Adam Paradowski: jakie są...
Raczej nie, (zmiana kadru/ujęcia).
Adam Paradowski: jakie są...
Mam na myśli powyższy materiał i czas...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Fundusz na promocję (z kieszeni rolnika) na...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
w polsce spożycie jabłek jest bardzo...
Adam Paradowski: jakie są...
Zapraszam na nasz kanał...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
jeżeli będą umowy z zakładami...
Adam Paradowski: jakie są...
Panie amin. Czemu traktuje nas pan jak jakiś...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Fragii,dzię ki za odpowiedż,bo teraz...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Przez 30 lat uprawiasz truskawkę i nie...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Niech to będzie nawet 100 ha gorczycy.Nikt...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Dlaczego piszesz" hektara czy kilku" Skoro...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Tylko,że w uprawa gorczycy(hektara czy...
Pomoc przyznaje się .... do...
Unia też kazała zbierać, stać w kolejkach...
W Rosji kolejny raz...
Przyjrzyjcie się na te jabłka. Przecież to...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Juz pisałem tu na forum o moich umowach. Ja...
Resort rolnictwa chce...
Według mnie to zagwarantuje nam cenę...
Pomoc przyznaje się .... do...
Co za bajki opowiadasz.. Od 2004 roku karmią...
Pomoc przyznaje się .... do...
Ja chciałbym zauważyć, że zablokowanie...
Pomoc przyznaje się .... do...
Na sąsiednim portalu ktoś napisał że "...
Renet Simirenko będzie...
Ekarta; zamiast Grafsztynek powinno być...
Opłacalność produkcji...
Masz wiele do powiedzenia i wysnuwasz wiele...
Opłacalność produkcji...
Nie doczekałem się odpowiedzi, czy Pan...
Opłacalność produkcji...
Prof. Klimek ładnie piszę ale piszę o...
Opłacalność produkcji...
O proszę... Kolejny, który w kolejce na...
Opłacalność produkcji...
"Przyzwoite ceny mamy tylko wtedy, kiedy...
Renet Simirenko będzie...
Szkoda, że ci "nasi marketingowcy" nie...
Renet Simirenko będzie...
Pompowanie ukraińskiego balonika, z tego co...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Dziecko,uprawiam truskawki...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Czy zdajesz sobie sprawę co w handlu oznacza...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
pilsner13 - Ty jesteś chory. Nie chcę...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
O, to ciekawe. Ma kolega dostęp fo panelu...
Ruszył nabór wniosków na...
Jakoś nikt, na razie, nie dostrzegł...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Po co takie bzdurne pisanie jak z 70-80%...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Mam prośbę do moich adwersarzy.Proszę o...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Owoce to nie tylko Twój hektar (czy kilka)...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Demix, więc popierasz ZSRP,który metodami...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
to może wysłać obserwatora do Niemiec...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Nic się nie zmieni bo większość rolników...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Małe gospodarstwa i tak nie żyją z...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Na przykładzie np porzeczki. Lepiej wd Pana...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Przecież każdy może przez nadmiar ilości...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
miało być-pierwszy krok do likwidacji...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
ekro2,wyjąłeś mi to z ust. Rolnik zawiezie...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
I najważniejsze -z jakim małym rolnikiem...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Obawiam się że cały krzyk z tymi umowami...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Do Korei Północnej coraz bliżej. Nie...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
I tak tez moze być.wezmą limit z ha a...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Wcale się nie zdziwie jak z umowami będą...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
Ciekawe kiedy i czy w ogóle będą jakieś...
Umowy Kontraktacyjne - 12...
A kto zmusić aby przetwórnia podpisała...
Renet Simirenko będzie...
Sądzę że z wstawianie to następnego...
Podsumowanie TSW 2019
No niestety ale dereń trochę może łapać...
Deutz-Fahr: Nowe ciągniki...
Za rexa golasa mówili w zeszłym roku w...
instagram