Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Gwałtowny wzrost eksportu jabłek z Ukrainy

Pomimo że powierzchnia sadów na Ukrainie nie rośnie, to eksport jabłek gwałtownie się zwiększa. Głównym odbiorcą jest Białoruś - największy dostawca jabłek na rynek rosyjski.

W sezonie 2017/2018 (lipiec-styczeń) Ukraina eksportowała 21 tysięcy ton jabłek. To 2,3 raza więcej aniżeli rok wcześniej. Największym odbiorcą jest Białoruś. Tu trafiło 11,4 tys. ton jabłek z Ukrainy. To 1,6 razy więcej niż Białorusini kupili na Ukrainie rok wcześniej.

Skąd taki apetyt na jabłka na Białorusi ? Może to mieć związek z rosnącym eksportem z Białorusi do Rosji. Od czasu embarga żywnościowego Kremla z sierpnia 2014 r. Białoruś jest głównym dostawcą żywności do rosyjskich sklepów. Instytucje kontrolne Federacji nie raz zarzucały sąsiadowi, że wykorzystuje sytuację i dostarcza warzywa, nabiał i owoce nie ze swoich pól i ogrodów, ale np. w Polski. Nie można wykluczyć, że białoruscy eksporterzy jabłek są jednocześnie ich importerami z terenów Ukrainy. A tam z kolei owoce trafiają z sąsiedniej Polski – czytamy na rp.plJak czytamy na freshplaza.com oczekuje się, że na Ukrainie w 2018 roku ogólna wielkość produkcji jabłek wzrośnie nawet o 11%, a spodziewany jest nawet większy wzrost w przypadku sadów komercyjnych.

Po raz pierwszy w historii Ukrainy produkcja jabłek uprawianych komercyjnie ma przekroczyć w 2018 roku 500 tys. ton – może osiągnąć w sumie nawet 520-530 tys. ton. Ukraiński rynek świeżych produktów może wchłonąć nie więcej niż 400 tys. ton. Oznacza to, iż około 100-130 tys. ton jabłek musiałoby zostać wyeksportowanych

– informuje Andrij Yarmak, ekonomista z firmy TCI.


Andrij Yarmak obawia się jednak iż ukraińscy sadownicy będą mieli problem sprostać tym wyzwaniom. Jak prognozuje Andrij Yarmak

Ukraina wyeksportuje od 30 tys. do 40 tys. ton jabłek w sezonie 2018/2019, przy czym większość będzie eksportowana na Bliski Wschód i do południowo-wschodniej Azji.

W 2017 r. Ukraina eksportowała jabłka do krajów UE, w tym do Niemiec, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajów. Oprócz UE eksportowano jabłka na rynki azjatyckie - do Singapur, Malezja, Indonezja, Bangladesz – czytamy na freshplaza.com

 

Czy rośnie nam konkurent w produkcji jabłek i borówek ? [czytaj wpis] >>>REKLAMA
2018_10_22_Kubota_news

komentarze (24):

dodaj komentarz
bozii
bozii 13.02.2018 22:23 Ukraina ma też ogromne pola ziemniaków ,pszenicy.buraków,kapusty,arbuzów. Tylko ,że jak przychodzi do obliczania średniej plonu to bidnie to wygląda. Za dwa lata zobaczymy zdjęcia sadów z leżącymi jabłkami na ziemi bo nie miał kto zerwać w porę.
artemida
artemida 14.02.2018 10:28 Nie pocieszaj siebie i innych, że bracia Słowianie prawosławni, nie poradzą sobie ze zbiorem. Sprawdź ile wysyłają dziś zboża, miodu itp....
bozii
bozii 14.02.2018 13:58 Słyszałem tylko o fabrykach miodu z cukru . A zboża itp są całkowicie zmechanizowane , jabłka tylko na przemysł można mechanicznie zebrać . Dlatego już kiedyś pisałem ,że przetwórnie się przeniosą ,gdy będą miały zagwarantowany brak cła na koncentrat do EU.
artemida
artemida 14.02.2018 14:46 I w Paryżu nie zrobią z owsa ryżu. Miód to miód i na granicy trzeba mieć mocne papiery bo na takie plewy żaden wróbel, na zachód od Bugu, się nie nabierze...
bozii
bozii 14.02.2018 19:13 Syrop cukrowy mieszają z miodem albo dodają aromatu. Wystarczy wsiąść miód od znajomego pszczelarza i taki z Ukrainy i potrzeć między palcami . Prawdziwy miód na Ukrainie jest na tyle drogi ,że nie opłaca się go eksportować . Miliony jak nie miliardy papierosów dają radę przewieźć to i miód mogą. Znajdę link to podrzucę w jakich willach żyją celnicy na granicy.
artemida
artemida 14.02.2018 20:19 Nie wiem bozzi czy masz jakieś nadprzyrodzone wrodzone cechy w ocenie miodu czy .... Jako pszczelarz z wieeeelolenim doświadczeniem nie słyszałem o takiej metodzie. Analiza czy miód jest miodem kosztuje ok. 600żł a Ty robisz analizę w dwóch palcach albo bywalców portalu w bambuko.
bozii
bozii 14.02.2018 20:30 Kup syrop ,porównaj ze swoim miodem a potem z tanim sprowadzanym , sprawdź też jak się karmelizuje . Ja pszczelarzem nie jestem ale lubię jeść ;) . Zasada taka sama jak ze wszystkim , zdrowy rozsądek . Jak nie wiadomo o co chodzi to o pieniądze . Tak samo możesz sprawdzić sprowadzane auta z niskim przebiegiem , byle jakie paliwo itd Bez kosztownych analiz.
bozii
bozii 14.02.2018 20:41 Apropo pszczelarstwa czytałem ,że pszczoły oblatują rzędami ( w sadzie ) a nie jak by się wydawało po promieniu . Co ma znaczenie przy sadzeniu zapylaczy . Czy u pszczelarzy też taki pogląd jest?
artemida
artemida 15.02.2018 09:06 To sadownikowi winno zależeć by to co jeszcze lata latało tak aby efektywnie zapylać. Takich problemów nie mają Japońce bo wszystkie gruszki zapylają ręcznie pędzelkami. W tym temacie sadownicy często rżną "pszczelarską" gałąź na której siedzą.
bozii
bozii 15.02.2018 13:01 Jako pszczelarz z wieeeelolenim doświadczeniem nie odpowiedziałeś na pytanie :)
artemida
artemida 15.02.2018 14:33 Co do zapylania - dobrze słyszałeś. Co do innych informacji które tu wciskasz to chyba z Radia Erewań....
bozii
bozii 15.02.2018 15:54 Sprawdziłeś zanim osadziłeś pani Artemido? (nisko celuję ale z googla 10 wyświetleń "artemida" to : bogini płodności, sarna,dziewica, pani światła księżycowego, centrum ginekologiczne . google = radio erewan ;)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 14.02.2018 16:44 Wielu zdziwiłoby się na widok ukraińskich sadów. Jeszcze bardziej wielu rozdziawiło by gały na widok wyników badań MRL w ich owocach. Niestety nasze czasy się kończą a zaczyna się prosperita sadownictwa na Ukrainie. Bo i owoce wyprodukowane przez nich zdrowsze, i ochrona dużo tańsza, i o niebo łatwiejsza, a siła robocza dostępna i póki co bezwstydnie tania. O przewadze jakości i dostępności ziemi nawet pisać nie ma co. My również musimy szukać swojego miejsca w produkcji, jednak idą czasy, w których nie będzie to tak łatwe jak do tej pory. Trzeba się z tym jednak zmierzyć, jak musieli mierzyć się Holendrzy, wtedy kiedy my wyskoczyliśmy z kapelusza po otwarciu granic.
artemida
artemida 14.02.2018 18:16 Minusy dla jaceo i dla mnie mogą komuś poprawić nastrój /jeżeli przedstawi się ukraińskie rolnictwo jako trzeci świat/. Nie wiem kto pierwszy wymyślił slogan o "ręce w nocniku" ale, dla wielu może to szybko się ziścić.
Bez współpracy międzyresortowej / w sensie rząd , samorządy branżowe, Unia Europejska/ czarno TO widzę. A teraz czas na minusy...
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 14.02.2018 21:50 Z czego wynika łatwiejsza ochrona? Mniej szkodników? Nie bardzo rozumiem.
bozii
bozii 14.02.2018 22:01 http://forsal.pl/artykuly/1090516,ukraina-przedluzyla-moratorium-na-sprzedaz-ziemi-rolnej.html
Każdy wie jak słowni są ukraincy , a teraz weź w dzierżawę na 20 lat pod sad , nierealne. Dlatego biorą na rok i sadzą warzywa , spłacają i umawiają się na gębę na następny rok. Chemię używają zupełnie inaczej ,tzn co tanie to leci na maxa bo brak regulacji i służb . A szkodniki już dawno sobie od nas przywieźli . Potrzeba paru lat ,żeby się przyzwyczaiły do ichniej chemii. Gorzej jeśli te szkodniki za parę lat do nas wrócą ulepszone...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 15.02.2018 07:54 Mniejsza koncentracja produkcji, więc i presja chorób i szkodników o wiele mniejsza. Radzę pojechać, zobaczyć, porozmawiać. Warto. Już pisałem, że mój wieloletni pracownik ma na Ukrainie niewiele mniej sadu niż ja. A nie dalej jak w ubiegłym roku miałem okazję objechać zachodnią Ukrainę aż po Umań i co nieco zobaczyć.
artemida
artemida 15.02.2018 08:59 Widzę, że spór między bozii a jaceo rozwija się dość ciekawie... Jaceo opisuje co widział i dostaje minusy a bozii pisze co wymyśli i dostaje plusy. Widać jakie jest zapotrzebowanie na dobre wieści /czytaj propagandę/ a nie obiektywną prawdę.
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 15.02.2018 11:26 No tak. Dla mnie jako dla sadownika gospodarującego na sadowniczym odludziu to nie jest takie oczywiste. Kilka lat temu w specyficznym sezonie w moim idarecie miałem 0 (zero) pozostałości.... Nie ,że w normie .Zero.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bozii
bozii 15.02.2018 13:38 Dlaczego ma nam grozić Ukraina a nie Białoruś , Węgry,Serbia czy Turcja . Wszędzie można uprawiać jabłka . Na Ukrainie strach prowadzić długoterminowe inwestycje . Bo jak tylko z czegoś jest kasa to znajdą się cisi wspólnicy do podziału ,włącznie z ich rządem. A jak Putin nadchodzi to sadu nie spakujesz do torby i nie uciekniesz.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bozii
bozii 15.02.2018 13:48 Wydaje mi się ,że prawdziwe zagrożenie w następnych 3 latach to będą koszty produkcji. Jeśli ciągniki i agregat ,chłodnie nie będą wymagały nakładów . Ochrona,podlewanie i nawożenie nie podrożeje . Ograniczy się pracowników do minimum , tylko paru ale za to wyszkolonych . To po pięciu latach wyklaruje się podział na upadające i te przynoszące zyski.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 16.02.2018 12:07 By nie być gołosłownym, artykuł http://www.ogrodinfo.pl/aktualnosci/drzewa-owocowe/o-tym-jak-ukrainskie-jablka-wygraly-z-polskimi

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 16.02.2018 13:56 Żeby było ciekawiej, u nas nikt o tym nie mówi, ale Komisja Europejska zdecydowała o podpisaniu umowy o wolnym handlu z krajami zrzeszonymi w Mencosur, czyli najbardziej rozwiniętymi krajami Ameryki Południowej. Co to znaczy dla sadownictwa i całego rolnictwa Europynie trzeba mówić chyba nikomu, kto wie co i jak w tych krajach się produkuje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jarkoski
Jarkoski 16.02.2018 21:37 Na pewno nie można lekceważyć rozwijającego się sadownictwa na Ukrainie. Na targach w Warszawie w tym roku było bardzo wielu odwiedzających ze wschodu. Interesują się najlepszym materiałem szkółkarskim ,maszynami, przechowalnictwem ,a właściwie wszystkim. Inwestują duże pieniądze w duże gospodarstwa, a czy wystarczy im doświadczenia i determinacji czas pokaże. Na razie sprzyja im polityka, nam nie. Przy takich ilościach łatwo im rozwijać nawet podwajać eksport. Nam nie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Interpoma 2018 - Jabłko na świecie

W dniach od 15 do 17 listopada w Bolzano (region Trentino-Alto Adige) odbywa się kolejna...

Eskimos: Przychód z interwencyjnego skupu może przekroczyć 200 mln zł

Realizacja tego Programu będzie miała bezpośredni wpływ na osiągane przez Spółkę...

Punkty skupu jabłek przemysłowych - aktualizacja 15.11.2018r.

Dziś 15 listopada spółka Eskimos udostępniła zaktualizowaną listę punktów kontraktacji...

Odpowiedź MRiRW odnośnie działań w związku z domniemaną zmową cenową

Jak informuje Związek Sadowników RP na początku września po raz kolejny zwróciliśmy się...

Rosja zwiększyła import jabłek o 41%

Według analityków EastFruit Rosja przez pierwsze 8 miesięcy br. sprowadziła 586 tysięcy...

Greckie jabłka trafią do Indii

Oporello chciałby rozszerzyć eksport jabłek na inne rynki i patrzy w kierunku Indii -...

Najnowsze ogłoszenia

Transport owoców

14.11.2018 21:18 autor: malinasaska

Sprzedam WYWROTNICA Greefa

14.11.2018 13:22 autor: kolczyk24

Podcinacz korzeni

13.11.2018 20:22 autor: OM4x4

Rozsiewacz RAUCH MDS55 jak MDS 10.1

12.11.2018 16:06 autor: vitoma

Sprzedam GLOSTERA Ilości tirowe.

12.11.2018 13:20 autor: kolczyk24

Sprzedam worki typu BIG BAG.1000 kg

12.11.2018 13:18 autor: kolczyk24

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Rosja zwiększyła import...
Politycy potrafią dobrze namieszać U nas...
Eskimos: Przychód z...
Nawet inwestorzy na giełdzie nie wierzą w...
Eskimos: Przychód z...
i dlatego wartość spółki spadła...
Eskimos: Przychód z...
Moze kazał im zatrudnić u siebie znajomego...
Eskimos: Przychód z...
Moze kazał im zatrudnić u siebie znajomego...
Eskimos: Przychód z...
nie związane z tematem ale ciekawe :)...
Eskimos: Przychód z...
nie co a kogo ?? :) a ta opinia mnie...
Eskimos: Przychód z...
Odpowiem prosto, po chłopsku. Oni...
Eskimos: Przychód z...
Zapytam tak prosto po chłopsku: Co oni...
Eskimos: Przychód z...
ciekawe co ma wspólnego minister rolnictwa z...
Eskimos: Przychód z...
przychód to nie dochód
Kongres sadowniczy: czekają...
... a za ciągłe zawirowanie w niektórych...
Ciężarówki przeładowane...
każdy jeden skupiarz wie czym grozi...
Eskimos: Przychód z...
Spółka Eskimos może zwiększyć dochody z...
Kongres sadowniczy: czekają...
Za kryzys w sadownictwie jest winien...
Punkty skupu jabłek...
Dzień Dobry, w moim rejonie mam jeden punkt...
Punkty skupu jabłek...
U mnie w regionie to nic się nie dzieje....
Punkty skupu jabłek...
Jeden z niewielu skupów w mojej okolicy jest...
Punkty skupu jabłek...
Pytanie zasadnicze ile z wyżej wymienionych...
Kongres sadowniczy: czekają...
Ja się nie przejmuję, ja minusy odczytuję...
Kongres sadowniczy: czekają...
Święte słowa, święte słowa, jaceo1. Ot,...
Kongres sadowniczy: czekają...
Otóż to. Perfekcyjne podsumowanie stanów...
Mamy 12 ha i idziemy pod...
a teraz coś nie w temacie , bo tematyka...
Mamy 12 ha i idziemy pod...
Nie przesadzaj ze w sadzie leży tyle kamieni...
Kongres sadowniczy: czekają...
Teraz recepta na poprawnie opłacalności...
Ciężarówki przeładowane...
Żeby coś wyjąć, trzeba najpierw wsadzić....
Kongres sadowniczy: czekają...
Recepta większości ekspertów i sadowników...
Mamy 12 ha i idziemy pod...
I tu mamy wyjaśnienie zagadki skąd w...
Kongres sadowniczy: czekają...
Czy Twoja "modlitwa" aby wymarzło /komu-...
Kongres sadowniczy: czekają...
Choć uważasz się za osobę bezbłędną...
Mamy 12 ha i idziemy pod...
WOW! Trochę zaskoczony, że znalazłem się...
Kongres sadowniczy: czekają...
Oj, jaka by była PIĘKNA KATASTROFA...
Kongres sadowniczy: czekają...
nie muszą nic ubezpieczać bo przez kilka...
Ciężarówki przeładowane...
Fajne te burty- takie nie za niskie, nie za...
Kongres sadowniczy: czekają...
Wygląda mi na to że wysoko ubezpieczyłeś...
Kongres sadowniczy: czekają...
Zaskakujące jest to skąd tyle minusów...?...
Kongres sadowniczy: czekają...
Ja bym się tymi minusami tak nie zajmował i...
Kongres sadowniczy: czekają...
Nie polemika - zaskoczenie iż to co mogłoby...
Kongres sadowniczy: czekają...
Ostra zima, taka jak byla w 1986/87 bardzo...
Kongres sadowniczy: czekają...
Marcinie na ostrej zimie na pewno nie...
Kongres sadowniczy: czekają...
Czyli po cholerę do lekarza skoro, i tak,...
Ciężarówki przeładowane...
no to za przeładowanie samochodu ja bym...
Kongres sadowniczy: czekają...
bo ja jestem( pesymista)realista i wiem ze to...
Kongres sadowniczy: czekają...
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem to "co???"...
Kongres sadowniczy: czekają...
Polemika z samym sobą? Wszystko dobrze?
Ciężarówki przeładowane...
Nie to że bronię rządu ale doszukiwać...
Kongres sadowniczy: czekają...
Patrzę i oczom nie wierzę.... Po cholerę...
Ciężarówki przeładowane...
Z której wsi te auta? Przyznawać się? Po...
Ciężarówki przeładowane...
Rylex przy tej ilości skupów szybko...
Ciężarówki przeładowane...
a teraz nie zazdrościcie "skupiarzom" ? ile...
Interwencyjny skup nie...
Proponuję nie komentować tego artykułu bo...
Kongres sadowniczy: czekają...
NARESZCIE COŚ WE WŁAŚCIWYM KIERUNKU!!!
Eskimos: Zakontraktowano 310...
Polskie jabłka są tanie więc ich się nie...
Sprzedaż cydru spada drugi...
Przestają ludzie palić papierosy to spada...
Sprzedaż cydru spada drugi...
Jeżeli władza mówi że weźmie - to...
Ciężarówki przeładowane...
Teraz to dopiero będzie obniżka na skupie.
Eskimos: Zakontraktowano 310...
mylisz się bo jeśli chodzi o produkcję to...
Eskimos: Zakontraktowano 310...
trafne. wymagan nie spelnia polakie jablko...
Eskimos: Zakontraktowano 310...
w umowach nie ma wyszczególnionych odmian,...
Eskimos: Zakontraktowano 310...
To jest oficjalna informacja czy taką plotę...
Eskimos: Zakontraktowano 310...
Skoro jabłka przemysłowe to dlaczego tylko...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
dyskusja dotyczy raczej jabłka nie truskawki...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Na pewno przy całkowicie wolnym rynku do...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Marcinie 79 co Ty opowiadasz o Wolnym...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
No i, chyba para poszła w gwizdek...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
..z drogi! Hiszpanie: Tu mówi Juan Manuel...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
nie w temacie ale ciekawe -nasi sojusznicy :)...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
hezek,ja o niebie ,a Ty o chlebie.Masz...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Jak są warunki odpowiednie to i po wodzie...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
przeanalizuj dokładnie to co napisałeś. ja...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Drogi hezek,nie do końca masz rację.Ja...
Wysyłam ok. 500 ton jabłek...
Echo Dnia - i wszystko jasne...Wiele osób...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
oczywiście że doraźne tak jak już...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Zastosowałeś rozwiązanie raczej...
Ceny jabłek w Niemczech i w...
Kolego a kto ci zabrania jechać na bazarek...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
myślę że niema rozwiązania długofalowego...
Wysyłam ok. 500 ton jabłek...
Wysyłam średnio 500 ton jabłek dziennie....
Wysyłam ok. 500 ton jabłek...
A co to za różnica? Jak ja nie mogę im ani...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Państwo /rząd/ są po to by prowadzić...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Artemido , jesli mam byc szczery to ja bym...
Wysyłam ok. 500 ton jabłek...
No właśnie.Te 230tyś.ton jest...
Coraz więcej winnic w Polsce
Tak dobrego roku dla właścicieli winnic...
Wysyłam ok. 500 ton jabłek...
Ja pier...... kupuje 17 aut dziennie...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Widzę, że są dwie koncepcje, choć dość...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Zapisz się do ZSRP i doradzaj im,bo oni...
Coraz więcej winnic w Polsce
To się nazywa OPTYMIZM, 400 ha winnic......
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
jurol, ja jeszcze bym sprawdzał czy każdy...
ZSRP: Akcja „Poczuj Smak...
... 0,1% procent od kwoty faktury jeśli się...
ZSRP: Akcja „Poczuj Smak...
... na który składają się niemal wszyscy...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Jak się narobiło bajzlu to trzeba to...
ZSRP: Akcja „Poczuj Smak...
Jak to kto? Fundusz Promocji Owoców i Warzyw...
ZSRP: Akcja „Poczuj Smak...
Reklamę na suchość... KTOŚ UMIESZCZA,...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
wszystko zależy od gospodarstwa czy i ile...
ZSRP: Akcja „Poczuj Smak...
Czasami sobie oglądam reklamy w TV i mam...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
wszystko zależy od gospodarstwa czy i ile...
ZSRP: Akcja „Poczuj Smak...
Patriotyczny apel o jedzenie jabłek?...
Eskimos: Zakontraktowano 230...
czyli za maksymalnie 50 dni wszyscy się...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
"Bez inwestycji" - kolejna złota myśl. Nie...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
XmeN ma trochę racji, bo inaczej skąd...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Przyjmując czas trwania jednego nasadzenia...
Ceny jabłek w Niemczech i w...
Jedz spytaj sie sadownika na koncu...
Eskimos: Zakontraktowano 230...
Ładnie im to idzie, pewnie lada dzień i...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
10% najstarszych o najsłabszym potencjale...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Ale jest jeszcze starsze pokolenie dla...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Popieram. Choć ułamek starych nierentownych...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Mam na mysli jablko zarówno deserowe jak i...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Realny koszt, ale czego? Jabłka deserowego...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Skoro koszt produkcji oscyluje wokół 1 zł...
Ceny jabłek w Niemczech i w...
Byłem tydzień temu w Berlinie jabłko od...
Ceny jabłek w Niemczech i w...
Czyli w detalu nie ma znaczenia cena. Jak...
Minister o sytuacji na rynku...
Ja bym się cieszył już z nastaniem epoki...
Minister o sytuacji na rynku...
Widzę że po czasie walk plemiennych na...
Minister o sytuacji na rynku...
O Pani lekkich obyczajów! Zapomniałem, że...
Minister o sytuacji na rynku...
Nie za fajno nas oglądać i nie za fajno...
Minister o sytuacji na rynku...
A ty od koryta nie oderwiesz gada Spadamy...
Minister o sytuacji na rynku...
Z parlamentu tu się wylęga staej hunty...
Minister o sytuacji na rynku...
Szampiona97 dawno miałem prosić o to o co...
To działania ratunkowe nie...
Mi w tym roku udało się pominąć...
Minister o sytuacji na rynku...
No i tak życie weryfikuje powiedzenia....
To działania ratunkowe nie...
Zabiorę głos tylko dla przypomnienia. Św....
To działania ratunkowe nie...
witam RADEK 30 bo nikomu nie chce się stać...
To działania ratunkowe nie...
A dlaczego nie odstawiacie do przetwórni...
To działania ratunkowe nie...
Ceny jabłek przemysłowych w Polsce wahają...
To działania ratunkowe nie...
Przepraszam, ale ja niczego nie będę...
To działania ratunkowe nie...
piszecie o Ukrainie to może też coś z...
Minister o sytuacji na rynku...
Owszem i ja dostaję torsji na jego wygląd....
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Taki pomysł jest tylko załataniem dziury na...
To działania ratunkowe nie...
Tylko z kim byśmy te umowy podpisywali...
ZSRP: Wycofywanie jabłek na...
Jest to jakiś pomysł. W ten sposób możemy...
Minister o sytuacji na rynku...
Błagam, zdejmijcie tą mordę ze strony...
To działania ratunkowe nie...
No ,to po co ta umowa z której ciężko się...
To działania ratunkowe nie...
Może nie zrozumiałem i mój "głupi" tekst...
To działania ratunkowe nie...
A kto powiedział, że umowa ma chronić...
To działania ratunkowe nie...
To że dostaję dopłaty do pola,to nie...
To działania ratunkowe nie...
oj artemida,coś z Tobą nie tak .Alfred40...
Na jabłka deserowe na razie...
Jak ja kocham obecnie rządzących chyba nie...
To działania ratunkowe nie...
Co z tego wynika? Ja też wysyłałem...
To działania ratunkowe nie...
Oddaj te dopłaty do zbóż i wtedy...
To działania ratunkowe nie...
No i Polacy będą tymi nadgorliwcami i...
To działania ratunkowe nie...
Obudź się, od kilkunastu lat działamy na...
To działania ratunkowe nie...
A Ty rozumujesz jak komuniści którzy mają...
To działania ratunkowe nie...
Siejesz lament, że kontraktacja uniemożliwi...
To działania ratunkowe nie...
Rządzący zamknęli nam zbyt do...
To działania ratunkowe nie...
A może tak odwrócić zasady kontraktacji,...
To działania ratunkowe nie...
Według Ciebie trzeba zamknąć produkcję w...
To działania ratunkowe nie...
Przeczytałem...tylko potwierdza tezę, że...
To działania ratunkowe nie...
Przeczytaj sobie wypowiedź Mario1404 w...
instagram

Advertisement