Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2018_Agrosimex_Pomax
2018_BASF_Sercadis

Gwałtowny wzrost eksportu jabłek z Ukrainy

Pomimo że powierzchnia sadów na Ukrainie nie rośnie, to eksport jabłek gwałtownie się zwiększa. Głównym odbiorcą jest Białoruś - największy dostawca jabłek na rynek rosyjski.

W sezonie 2017/2018 (lipiec-styczeń) Ukraina eksportowała 21 tysięcy ton jabłek. To 2,3 raza więcej aniżeli rok wcześniej. Największym odbiorcą jest Białoruś. Tu trafiło 11,4 tys. ton jabłek z Ukrainy. To 1,6 razy więcej niż Białorusini kupili na Ukrainie rok wcześniej.

Skąd taki apetyt na jabłka na Białorusi ? Może to mieć związek z rosnącym eksportem z Białorusi do Rosji. Od czasu embarga żywnościowego Kremla z sierpnia 2014 r. Białoruś jest głównym dostawcą żywności do rosyjskich sklepów. Instytucje kontrolne Federacji nie raz zarzucały sąsiadowi, że wykorzystuje sytuację i dostarcza warzywa, nabiał i owoce nie ze swoich pól i ogrodów, ale np. w Polski. Nie można wykluczyć, że białoruscy eksporterzy jabłek są jednocześnie ich importerami z terenów Ukrainy. A tam z kolei owoce trafiają z sąsiedniej Polski – czytamy na rp.plJak czytamy na freshplaza.com oczekuje się, że na Ukrainie w 2018 roku ogólna wielkość produkcji jabłek wzrośnie nawet o 11%, a spodziewany jest nawet większy wzrost w przypadku sadów komercyjnych.

Po raz pierwszy w historii Ukrainy produkcja jabłek uprawianych komercyjnie ma przekroczyć w 2018 roku 500 tys. ton – może osiągnąć w sumie nawet 520-530 tys. ton. Ukraiński rynek świeżych produktów może wchłonąć nie więcej niż 400 tys. ton. Oznacza to, iż około 100-130 tys. ton jabłek musiałoby zostać wyeksportowanych

– informuje Andrij Yarmak, ekonomista z firmy TCI.


Andrij Yarmak obawia się jednak iż ukraińscy sadownicy będą mieli problem sprostać tym wyzwaniom. Jak prognozuje Andrij Yarmak

Ukraina wyeksportuje od 30 tys. do 40 tys. ton jabłek w sezonie 2018/2019, przy czym większość będzie eksportowana na Bliski Wschód i do południowo-wschodniej Azji.

W 2017 r. Ukraina eksportowała jabłka do krajów UE, w tym do Niemiec, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajów. Oprócz UE eksportowano jabłka na rynki azjatyckie - do Singapur, Malezja, Indonezja, Bangladesz – czytamy na freshplaza.com

 

Czy rośnie nam konkurent w produkcji jabłek i borówek ? [czytaj wpis] >>>REKLAMA
2018_Syngenta_Topas_1
2018_DelanPro_pod_news

komentarze (24):

dodaj komentarz
bozii
bozii 13.02.2018 22:23 Ukraina ma też ogromne pola ziemniaków ,pszenicy.buraków,kapusty,arbuzów. Tylko ,że jak przychodzi do obliczania średniej plonu to bidnie to wygląda. Za dwa lata zobaczymy zdjęcia sadów z leżącymi jabłkami na ziemi bo nie miał kto zerwać w porę.
artemida
artemida 14.02.2018 10:28 Nie pocieszaj siebie i innych, że bracia Słowianie prawosławni, nie poradzą sobie ze zbiorem. Sprawdź ile wysyłają dziś zboża, miodu itp....
bozii
bozii 14.02.2018 13:58 Słyszałem tylko o fabrykach miodu z cukru . A zboża itp są całkowicie zmechanizowane , jabłka tylko na przemysł można mechanicznie zebrać . Dlatego już kiedyś pisałem ,że przetwórnie się przeniosą ,gdy będą miały zagwarantowany brak cła na koncentrat do EU.
artemida
artemida 14.02.2018 14:46 I w Paryżu nie zrobią z owsa ryżu. Miód to miód i na granicy trzeba mieć mocne papiery bo na takie plewy żaden wróbel, na zachód od Bugu, się nie nabierze...
bozii
bozii 14.02.2018 19:13 Syrop cukrowy mieszają z miodem albo dodają aromatu. Wystarczy wsiąść miód od znajomego pszczelarza i taki z Ukrainy i potrzeć między palcami . Prawdziwy miód na Ukrainie jest na tyle drogi ,że nie opłaca się go eksportować . Miliony jak nie miliardy papierosów dają radę przewieźć to i miód mogą. Znajdę link to podrzucę w jakich willach żyją celnicy na granicy.
artemida
artemida 14.02.2018 20:19 Nie wiem bozzi czy masz jakieś nadprzyrodzone wrodzone cechy w ocenie miodu czy .... Jako pszczelarz z wieeeelolenim doświadczeniem nie słyszałem o takiej metodzie. Analiza czy miód jest miodem kosztuje ok. 600żł a Ty robisz analizę w dwóch palcach albo bywalców portalu w bambuko.
bozii
bozii 14.02.2018 20:30 Kup syrop ,porównaj ze swoim miodem a potem z tanim sprowadzanym , sprawdź też jak się karmelizuje . Ja pszczelarzem nie jestem ale lubię jeść ;) . Zasada taka sama jak ze wszystkim , zdrowy rozsądek . Jak nie wiadomo o co chodzi to o pieniądze . Tak samo możesz sprawdzić sprowadzane auta z niskim przebiegiem , byle jakie paliwo itd Bez kosztownych analiz.
bozii
bozii 14.02.2018 20:41 Apropo pszczelarstwa czytałem ,że pszczoły oblatują rzędami ( w sadzie ) a nie jak by się wydawało po promieniu . Co ma znaczenie przy sadzeniu zapylaczy . Czy u pszczelarzy też taki pogląd jest?
artemida
artemida 15.02.2018 09:06 To sadownikowi winno zależeć by to co jeszcze lata latało tak aby efektywnie zapylać. Takich problemów nie mają Japońce bo wszystkie gruszki zapylają ręcznie pędzelkami. W tym temacie sadownicy często rżną "pszczelarską" gałąź na której siedzą.
bozii
bozii 15.02.2018 13:01 Jako pszczelarz z wieeeelolenim doświadczeniem nie odpowiedziałeś na pytanie :)
artemida
artemida 15.02.2018 14:33 Co do zapylania - dobrze słyszałeś. Co do innych informacji które tu wciskasz to chyba z Radia Erewań....
bozii
bozii 15.02.2018 15:54 Sprawdziłeś zanim osadziłeś pani Artemido? (nisko celuję ale z googla 10 wyświetleń "artemida" to : bogini płodności, sarna,dziewica, pani światła księżycowego, centrum ginekologiczne . google = radio erewan ;)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 14.02.2018 16:44 Wielu zdziwiłoby się na widok ukraińskich sadów. Jeszcze bardziej wielu rozdziawiło by gały na widok wyników badań MRL w ich owocach. Niestety nasze czasy się kończą a zaczyna się prosperita sadownictwa na Ukrainie. Bo i owoce wyprodukowane przez nich zdrowsze, i ochrona dużo tańsza, i o niebo łatwiejsza, a siła robocza dostępna i póki co bezwstydnie tania. O przewadze jakości i dostępności ziemi nawet pisać nie ma co. My również musimy szukać swojego miejsca w produkcji, jednak idą czasy, w których nie będzie to tak łatwe jak do tej pory. Trzeba się z tym jednak zmierzyć, jak musieli mierzyć się Holendrzy, wtedy kiedy my wyskoczyliśmy z kapelusza po otwarciu granic.
artemida
artemida 14.02.2018 18:16 Minusy dla jaceo i dla mnie mogą komuś poprawić nastrój /jeżeli przedstawi się ukraińskie rolnictwo jako trzeci świat/. Nie wiem kto pierwszy wymyślił slogan o "ręce w nocniku" ale, dla wielu może to szybko się ziścić.
Bez współpracy międzyresortowej / w sensie rząd , samorządy branżowe, Unia Europejska/ czarno TO widzę. A teraz czas na minusy...
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 14.02.2018 21:50 Z czego wynika łatwiejsza ochrona? Mniej szkodników? Nie bardzo rozumiem.
bozii
bozii 14.02.2018 22:01 http://forsal.pl/artykuly/1090516,ukraina-przedluzyla-moratorium-na-sprzedaz-ziemi-rolnej.html
Każdy wie jak słowni są ukraincy , a teraz weź w dzierżawę na 20 lat pod sad , nierealne. Dlatego biorą na rok i sadzą warzywa , spłacają i umawiają się na gębę na następny rok. Chemię używają zupełnie inaczej ,tzn co tanie to leci na maxa bo brak regulacji i służb . A szkodniki już dawno sobie od nas przywieźli . Potrzeba paru lat ,żeby się przyzwyczaiły do ichniej chemii. Gorzej jeśli te szkodniki za parę lat do nas wrócą ulepszone...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 15.02.2018 07:54 Mniejsza koncentracja produkcji, więc i presja chorób i szkodników o wiele mniejsza. Radzę pojechać, zobaczyć, porozmawiać. Warto. Już pisałem, że mój wieloletni pracownik ma na Ukrainie niewiele mniej sadu niż ja. A nie dalej jak w ubiegłym roku miałem okazję objechać zachodnią Ukrainę aż po Umań i co nieco zobaczyć.
artemida
artemida 15.02.2018 08:59 Widzę, że spór między bozii a jaceo rozwija się dość ciekawie... Jaceo opisuje co widział i dostaje minusy a bozii pisze co wymyśli i dostaje plusy. Widać jakie jest zapotrzebowanie na dobre wieści /czytaj propagandę/ a nie obiektywną prawdę.
advocatusdiaboli
advocatusdiaboli 15.02.2018 11:26 No tak. Dla mnie jako dla sadownika gospodarującego na sadowniczym odludziu to nie jest takie oczywiste. Kilka lat temu w specyficznym sezonie w moim idarecie miałem 0 (zero) pozostałości.... Nie ,że w normie .Zero.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bozii
bozii 15.02.2018 13:38 Dlaczego ma nam grozić Ukraina a nie Białoruś , Węgry,Serbia czy Turcja . Wszędzie można uprawiać jabłka . Na Ukrainie strach prowadzić długoterminowe inwestycje . Bo jak tylko z czegoś jest kasa to znajdą się cisi wspólnicy do podziału ,włącznie z ich rządem. A jak Putin nadchodzi to sadu nie spakujesz do torby i nie uciekniesz.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

bozii
bozii 15.02.2018 13:48 Wydaje mi się ,że prawdziwe zagrożenie w następnych 3 latach to będą koszty produkcji. Jeśli ciągniki i agregat ,chłodnie nie będą wymagały nakładów . Ochrona,podlewanie i nawożenie nie podrożeje . Ograniczy się pracowników do minimum , tylko paru ale za to wyszkolonych . To po pięciu latach wyklaruje się podział na upadające i te przynoszące zyski.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 16.02.2018 12:07 By nie być gołosłownym, artykuł http://www.ogrodinfo.pl/aktualnosci/drzewa-owocowe/o-tym-jak-ukrainskie-jablka-wygraly-z-polskimi

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 16.02.2018 13:56 Żeby było ciekawiej, u nas nikt o tym nie mówi, ale Komisja Europejska zdecydowała o podpisaniu umowy o wolnym handlu z krajami zrzeszonymi w Mencosur, czyli najbardziej rozwiniętymi krajami Ameryki Południowej. Co to znaczy dla sadownictwa i całego rolnictwa Europynie trzeba mówić chyba nikomu, kto wie co i jak w tych krajach się produkuje.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Jarkoski
Jarkoski 16.02.2018 21:37 Na pewno nie można lekceważyć rozwijającego się sadownictwa na Ukrainie. Na targach w Warszawie w tym roku było bardzo wielu odwiedzających ze wschodu. Interesują się najlepszym materiałem szkółkarskim ,maszynami, przechowalnictwem ,a właściwie wszystkim. Inwestują duże pieniądze w duże gospodarstwa, a czy wystarczy im doświadczenia i determinacji czas pokaże. Na razie sprzyja im polityka, nam nie. Przy takich ilościach łatwo im rozwijać nawet podwajać eksport. Nam nie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Jak w praktyce sprawdza się ustawa o pracownikach sezonowych ?

Ruszył sezon zbioru truskawek a wraz z nim nowe przepisy o zatrudnianiu pracowników...

Jabłkowa mania ogarnęła chińskich inwestorów !

Inwestorów zza Muru dopadło jabłkowe szaleństwo. Wartość obrotu kontraktami na te...

Sanepid kontroluje łubianki !

Na Giełdzie Goławin w Nowym Przybojewie 18 maja br. sanepid kontrolował łubianki. Czy...

Skuteczna i bezpieczna ochrona jabłoni z Fruit Quality Contract

W produkcji towarowej należy tak chronić jabłonie przed chorobami i szkodnikami, aby...

Ogromne straty mrozowe w chińskich sadach jabłoniowych !

W Chinach w czasie festiwalu Qingming (od 4 do 20 kwietnia br.) miało miejsce znaczne...

WAPA: Zapasy jabłek w UE – kwiecień 2018 r.

Jak wynika z danych udostępnionych przez WAPA zapasy jabłek w Unii Europejskiej na dzień 1...

Najnowsze ogłoszenia

Baterie trakcyjne 24, 48 80 V

22.05.2018 18:44 autor: gosiak500

Wał do ugniatania międzyrzędzi

22.05.2018 18:40 autor: gosiak500

Steinbock Jungheinirich KE 18 przesuw boczny, maszt triplex

22.05.2018 18:34 autor: JonPrince4562

Massey Ferguson 3650S ciągnik sadowniczy

22.05.2018 18:03 autor: JonPrince4562

PERFECT T200 Kosiarka sadownicza

22.05.2018 17:48 autor: JonPrince4562

Skrzynki "czeszki"

21.05.2018 16:25 autor: wlodekpo

2018_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Sanepid kontroluje łubianki !
Protestujcie więcej to bez certyfikatu nie...
Jabłkowa mania ogarnęła...
A jednak nie wszystkim podoba się dobra...
Jabłkowa mania ogarnęła...
23 maja godzina 10 płac Defilad w Warszawie...
Jabłkowa mania ogarnęła...
Kto to przetłumaczy "z chińskiego na...
Jabłkowa mania ogarnęła...
Co na to eksperci? Taka cisza? Prof. Makosz i...
Wynajmę głębosz 1 ząb
W poprawnych warunkach agrotechnicznych...
Wynajmę głębosz 1 ząb
Ja podczas gleboszowania używam dwóch 30...
Wynajmę głębosz 1 ząb
nie chodzi o konie ale o uciąg!
Wynajmę głębosz 1 ząb
Chyba na piasku lub innej lekkiej glebie ta...
Brak chętnych do zbioru...
sorry, od 80 h jest ponad 400zł ZUSu....
Brak chętnych do zbioru...
Czyli pracując 8 h /dziennie do pracy chodzi...
Brak chętnych do zbioru...
Nie mozna edytowac ... realnie srednie...
Brak chętnych do zbioru...
Kiedyś powiedziałem ile niektórzy rwią i...
Susza coraz bardziej...
Trzeci dzień opadów.113 ml. Jeziora na...
Brak chętnych do zbioru...
Gdzie taką wykładnię połówki etatu...
Brak chętnych do zbioru...
Skoro na pół etatu jest 40 godzin...
Brak chętnych do zbioru...
"Pieniądze też nie są dobre - za zebranie...
Brak chętnych do zbioru...
80h miesięcznie , jak to policzyłeś ???
Brak chętnych do zbioru...
Przy przepisach z dnia dzisiejszego i...
Brak chętnych do zbioru...
Po co się schylać jak można się...
Susza coraz bardziej...
Myślę że na pewno autor artykułu miał na...
Susza coraz bardziej...
Myślę, że w tym kontekście- że sady...
Susza coraz bardziej...
Już się złapało 50 mm?
Susza coraz bardziej...
Ciekawi mnie dlaczego akurat powody do...
Susza coraz bardziej...
50mm w kilka godzin. Wciąż pada.
Mieszaniny zbiornikowe...
300 litrów to opryskiwacz tunelowy a nie...
Chemiczne przerzedzanie...
Prawdę mówiąc samo się przerzedziło...
Zapowiadają się wysokie...
A tu jeszcze Tramp namieszał . Zrobił...
Chemiczne przerzedzanie...
Hmmm... 150g BA + 5g NAA na hektar? Nie zleci...
Cydr czeka na nową szansę,...
Jesli ludzie wolą pić piwo(a w większości...
Cydr czeka na nową szansę,...
Kilka lat mija od czasu kiedy CYDR zaistniał...
Mieszaniny zbiornikowe...
Z tymi nowościami to jest tak jak z tym...
Mieszaniny zbiornikowe...
z tym mieszaniem ga4 i regalis to ameryki nie...
Mieszaniny zbiornikowe...
A ja pryskam 1000l na ha i na grzyba i na...
Zapowiadają się wysokie...
Nie chce mi się uderzać w jakieś głębsze...
Mieszaniny zbiornikowe...
200-300 litrów na h ? To na pewno nie dla...
Zapowiadają się wysokie...
Jak jesteś taki litościwy Gannis to...
Zapowiadają się wysokie...
Już kolejny raz czytam komentarz typu "puste...
Zapowiadają się wysokie...
Chiny - wielkie straty w jabłkach po...
Zapowiadają się wysokie...
Owszem na Chińskim nieszczęściu jak to...
Zapowiadają się wysokie...
Jeżeli będą takie ceny jak napisał...
Zapowiadają się wysokie...
Jak ktoś zarobi na tym Chińskim...
Zapowiadają się wysokie...
W Polsce o tym się nie mówi, dziwne .Jeśli...
Zapowiadają się wysokie...
Skąd tak duże straty? Jest to następstwo...
Zapowiadają się wysokie...
Według eksperta z Chińskiej Akademii Nauk...
Zapowiadają się wysokie...
Przymrozki znowu dały się we znaki – tym...
Zapowiadają się wysokie...
Ci co mają sortownie czekają na niską...
Zapowiadają się wysokie...
Kilka lat temu łąki obsadzili ludzie, potem...
Zapowiadają się wysokie...
Jak ktoś liczy na gorsze zbiory to się...
Zapowiadają się wysokie...
Ale taka prawda panie ultracyd. podczas...
Zapowiadają się wysokie...
Proponuję patrzeć szerzej niż czubek...
Zapowiadają się wysokie...
Na 100 kwiatków wystarczy przy dobrym...
Zapowiadają się wysokie...
Zbiory będą przeciętne co znaczy że...
Zapowiadają się wysokie...
Czy napewno beda wysokie zbiory?Sady kwitly...
Pamiętajmy o pszczołach !
jurol masz rację. Polska jest zacofana,...
Pamiętajmy o pszczołach !
Byłbym wdzięczny za rozwinięcie treści...
Zapowiadają się wysokie...
Gradobicia to raz a po drugie susza jaka...
Zapowiadają się wysokie...
Obawiam się że do tego czasu wielu z nas...
Pamiętajmy o pszczołach !
Tak się sklada Artemido ze sam się zajmuje...
Pamiętajmy o pszczołach !
I tym wpisem -adi- potwierdziłeś że...
Pamiętajmy o pszczołach !
Kto chce to i pożytek znajdzie przecież po...
Pamiętajmy o pszczołach !
Z opiniami o pszczołach to tak trochę jak z...
Pamiętajmy o pszczołach !
Właśnie jestem po rozmowie ze znajomym...
Pamiętajmy o pszczołach !
Ot czasy, ot obyczaje... Widzisz adi sto...
Zapowiadają się wysokie...
Z Ursusa to tylko nazwa zostala tak samo jak...
Zapowiadają się wysokie...
Koledzy mamy początek maja i za sobą co...
Zapowiadają się wysokie...
No to cię zaskoczę, Ursus istnieje i ma...
Zapowiadają się wysokie...
U mnie są. Za to drzewa brzoskwini dostały...
Zapowiadają się wysokie...
Żyje tylko z sadu, jadę na 10ha na dwóch...
Zapowiadają się wysokie...
Czekając aż rynek sam się wyreguluje , to...
Pamiętajmy o pszczołach !
Taka jest mentalność ludzi której się nie...
Zapowiadają się wysokie...
Gdzie się podziały zawiązki moreli ?
Pamiętajmy o pszczołach !
Widzę, że mój dyżurny adwersarz...
Zapowiadają się wysokie...
Ale jak widać po tym roku jablka które...
Pamiętajmy o pszczołach !
Artemida Ciebie to na pewno Jezus wskrzesi....
Zapowiadają się wysokie...
Jasne, nie mówiąc już o inwestycjach i...
Zapowiadają się wysokie...
Ale w tym roku jak bedzie 10 gr przemysł i...
Zapowiadają się wysokie...
Bo nie masz pojęcia o czym mówisz. Jak my...
Zapowiadają się wysokie...
Gdy namawiałem do likwidacji 50 % naszych...
Pamiętajmy o pszczołach !
Drodzy koledzy każdy z was ma trochę racji...
Porównanie produktów...
A liczyliscie ile ditianonu sie stosuje w...
Pamiętajmy o pszczołach !
Twój wpis ma wymowę jak u Szekspira; I ty...
Belka herbicydowa...
poproszę o zdjęcia ilek22@wp.pl
Pamiętajmy o pszczołach !
#Mateusz 29 , To podaj stawkę za ile będzie...
Pamiętajmy o pszczołach !
Pierwsze słyszę że w nocy nie wolno...
Pamiętajmy o pszczołach !
Artemido i Ty przeciw prawu !Jak nie wolno to...
Pamiętajmy o pszczołach !
PANIE JUROL, każdego można zatrudnić do...
Pamiętajmy o pszczołach !
Albo z nudów...
Spłonął obiekt grupy...
Za pewne byli ubezpieczeni więc tylko bez...
Pamiętajmy o pszczołach !
W dzień nie wolno pryskać bo pszczoły...
Zapowiadają się wysokie...
Jesli pogoda się nie (zlituje) to czeka nas...
Zapowiadają się wysokie...
Ja się pytam kiedy była ta korzystna pogoda...
Pamiętajmy o pszczołach !
Lukas ratuuuuuuuuj. Cóż mamy robić? W...
Pamiętajmy o pszczołach !
Pszczołami sie zamartwiacie, ale już tym...
Pamiętajmy o pszczołach !
Pszczoły a sadownictwo. W tym temacie są...
Pamiętajmy o pszczołach !
Pszczoly bez nas przezyja my bez nich nie!!!
Pamiętajmy o pszczołach !
Trzeba troche zmiany w myśleniu...
Porównanie produktów...
Nie widzę różnicy w stosowaniu Caldery i...
Spłonął obiekt grupy...
Na Lubelszczyźnie od zimy do tegorocznej...
Spłonął obiekt grupy...
Jest to nieszczęście ale ja tam nie wierze...
Porównanie produktów...
Na jakiej podstawie twierdzisz że nie ma...
Spłonął obiekt grupy...
intelektualnie trafione w samą 10. Szkoda...
Spłonął obiekt grupy...
Niedlugo pierwsza platnosc czuje ze...
Spłonął obiekt grupy...
Porządna, solidna firma, pracowici...
Spłonął obiekt grupy...
Ciekawe czy byście żartowali jak byście...
Spłonął obiekt grupy...
"Nikt wam tyle nie da co ja wam obiecam" "A...
Spłonął obiekt grupy...
Rewelacyjny komentarz,nic dodać nic...
Spłonął obiekt grupy...
A pamiętacie ,, Ziemię obiecaną " Andrzeja...
Porównanie produktów...
Panie Tomaszu, Czy może Pan w takim razie...
Jabłkowa Warka – Ruszył...
"Jak to nigdy, jak to nigdy nie wiadomo..."...
Jabłkowa Warka – Ruszył...
Szlak JABŁKOWY? czemu TYLKO JABŁKOWY? a...
Kupię ciągnik sadowniczy
Mam na sprzedaż LS r60, Ciągnik pali ok 4...
500 lat Jabłek Grójeckich !
E tam, 500 lat... Na wyspie Bolko, w trakcie...
Opryskiwacz bury OKAZJA
można jakieś zdjęcia i który rok...
U jerzy45 -ego w sadzie
Alfred - widać że jesteś dzieciakiem i nie...
U jerzy45 -ego w sadzie
Nie przesadzaj, a jak taki cwaniak jesteś to...
Sejm przyjął ustawę o...
Ukraińcy rozliczają podatek u siebie, czyli...
Sejm przyjął ustawę o...
Widzę, że swoim wpisem sprowokowałem bardo...
Sejm przyjął ustawę o...
Alfredzie czterdziesty, wdzięczny jestem za...
Sejm przyjął ustawę o...
artemida .Zajmij się czymś pożytecznym...
Opryskiwacz bury OKAZJA
Likwidacja całej, 20 hektarowej plantacji???...
Sejm przyjął ustawę o...
Pomyłka w artykule, bo raz sie pisze, ze...
Sejm przyjął ustawę o...
Błogi nastrój zapanował na portalu w...
U jerzy45 -ego w sadzie
Czy jablko z parchem bedzie zdrowsze niz...
U jerzy45 -ego w sadzie
Jerzy .. Uwierz mi ,nikt Ci nie zazdrości !!...
U jerzy45 -ego w sadzie
Brat naszego odbiorcy jabłek przemysłowych.
U jerzy45 -ego w sadzie
Jerzy, słowa kierowałem do osób plujących...
U jerzy45 -ego w sadzie
@SlawekS... "...umiejętności...
U jerzy45 -ego w sadzie
A kto jest teraz właścicielem "Sadów...
U jerzy45 -ego w sadzie
Nie pisałem kilka dni, bo mam kontuzję...
U jerzy45 -ego w sadzie
marcinbobik ...Bobik....Weź kciuk prawej...
U jerzy45 -ego w sadzie
@MatiPrymek ... Liczba 700 ha nie wzięła...
Maliszewski: W sezonie może...
@wania1234...Czy w normalnym kraju do...
Maliszewski: W sezonie może...
@jacenty82 ...Pewnie nie dostrzegasz tego,...
Maliszewski: W sezonie może...
Dno ma koniec... kto dotknie dna, to może...
Maliszewski: W sezonie może...
Dodam jeszcze, może się bardzo mylę w moim...
Prostowniki ładowarki do wozka
proszę o jakieś zdjęcia
Maliszewski: W sezonie może...
Nie wiem skąd się urwałeś, ale na pewno...
Maliszewski: W sezonie może...
SławkuS masz pracowników za idiotów,...
Maliszewski: W sezonie może...
Tak, można się zgodzić z tą teorią....
Miejski – Jabłoniowy Sad...
Fantazja za nieswoje pieniądze, czemu...
Maliszewski: W sezonie może...
Unijna selekcja trwa cały czas a jej...
Miejski – Jabłoniowy Sad...
Pół miliona za pół hektara trawnika plus...
Maliszewski: W sezonie może...
Musi nastąpić naturalna selekcja.Główną...
Maliszewski: W sezonie może...
To zatrudniaj na normalną umowę o pracę i...
Maliszewski: W sezonie może...
Państwo opiekuńcze mamy cały czas -...
Maliszewski: W sezonie może...
"Proponowane przez PiS przepisy dotyczące...
Maliszewski: W sezonie może...
cieszyć się czy smucić nie wiadomo. Tu...
Maliszewski: W sezonie może...
Artemiida to nie pisz że czy który nie...
Maliszewski: W sezonie może...
A skąd mam wiedzieć? W internecie nic na...
instagram