Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
A-poniatowa
2020_Captan_80_WG

GIS: Dlaczego cukry znalazły się na cenzurowanym ?

Rozwiązania legislacyjne i edukacyjne w zakresie ograniczenia konsumpcji cukru

Smak słodki jest kojarzony przez człowieka pozytywnie już od pierwszych dni jego życia. Cukier ma działanie pobudzające i poprawia nastrój. Niestety, długotrwałe i nadmierne spożywanie produktów go zawierających może prowadzić do rozwoju chorób dietozależnych. Wskazane jest, by ograniczać ilość cukru w codziennej diecie, niestety z badań wynika, że w Polsce już pięciomiesięczne niemowlęta spożywają cukier, a aż 75% dzieci po 1 r.ż. spożywa nadmierną ilość cukru.

Bezpieczna dawka cukru:

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca aby w zdrowej diecie zarówno dorosłego, jak i dziecka cukier stanowił mniej niż 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego, a najlepiej nie przekraczał 5%. Dla przykładu, dla kobiet właściwa dawka cukru to 5-10 łyżeczek na dzień, 1 szklanka soku owocowego właściwie pokrywa cały ten limit. Wskazania WHO co do łącznej ilości spożywanego cukru dotyczą tzw. cukrów wolnych (free sugars) czyli zarówno cukrów prostych, dwucukrów jak i cukrów dodanych.

Analiza wzrostu spożycia cukru w Polsce i jego konsekwencji zdrowotnych dla Polaków na podstawie Raportu NFZ z 2019r:

Według aktualnych danych statystycznych na przestrzeni ostatnich 10 lat w Polsce znacznie wzrosło spożycie cukru przetworzonego, czyli tego, który jest dodawany przemysłowo do wytwarzania produktów spożywczych. Przeciętny Polak spożywa o blisko 11,8kg przetworzonego cukru rocznie więcej niż 10 lat temu. Takie wnioski wynikają z raportu „Cukier, otyłośćkonsekwencje” przygotowanego przez analityków Narodowego Funduszu Zdrowia. Mimo że spożycie cukru w postaci nieprzetworzonej czyli tzw. ”kryształu” znacznie zmalało na przestrzeni 10 lat (spadło o 5,7kg), to w wyniku wyrażnego wzrostu spożycia tzw. „cukru dodanego” czyli przetworzonego (wzrosło o 11,8 kg) ogólny bilans spożycia cukru na przestrzeni dekady jest dodatni i wynosi 6,1 kg.

Łączne roczne spożycie cukru w 2017r w przeliczeniu na 1 mieszkańca Polski wzrosło o 6,1 kg w porównaniu do roku 2008. Za ten stan odpowiedzialny jest głównie wzrost spożycia napojów gazowanych innych niż woda, energetycznych i napojów izotonicznych (wzrost w latach 2010-2015 o 4,4%).

Konsekwencje zdrowotne nadmiaru cukru w diecie:

  • nadwaga i otyłość
  • cukrzyca
  • choroba próchnicowa
  • zespół metaboliczny
  • choroby serca


Nadwaga i otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, nowotworów (m.in. jelita grubego, nerek), a także obniża jakość życia i zwiększa ryzyko izolacji społecznej

 Dane dotyczące Polski od 1900 roku do 2015 roku Dane dotyczące Polski od 1900 roku do 2015 roku
 Cukier w diecie PolakówCukier w diecie Polaków
 Raport Narodowego Funduszu Zdrowia „Cukier, otyłość – konsekwencje”, 2019 r. Raport Narodowego Funduszu Zdrowia „Cukier, otyłość – konsekwencje”, 2019 r.

PODATEK OD CUKRU

Podatek cukrowy - podatek akcyzowy nakładany na sprzedaż napojów słodzonych cukrem (ang.sugar sweetened beverages SSB) ew. innych produktów z wysoką zawartością cukru, w celu ograniczenia ich masowej konsumpcji i jej społecznie niepożądanych konsekwencji zdrowotnych. Światowa Organizacja Zdrowia promuje ją jako przykład podatku Pigou, mającego być efektywną metodą walki z epidemią nadwagi i otyłości. Podatek Pigou od nazwiska brytyjskiego ekonomisty, to forma podatku nakładana na czynności generujące negatywne efekty zewnętrzne.

Według WHO podniesienie cen słodkich napojów o co najmniej 20% zmniejsza ich spożycie.

Potencjalne korzyści płynące z wprowadzenia „sugar tax”:

  • wzrost ceny produktu wpływa na zmianę decyzji konsumenta (zmniejszenie sprzedaży napojów z zawartością cukru)
  • skłania producentów do zmiany poziomu cukru by uniknąć podatku
  • wykorzystanie wpływów z podatków w celu np. tworzenia programów edukacyjnych nakierowanych na walkę z otyłością


Mechanizm „pozacenowy” wprowadzenia podatku: sygnalizuje opinii publicznej powagę problemu zdrowotnego związanego z konsumpcją produktu

Już 11 państw w Europie wypowiedziało wojnę otyłości, stosując podatek na napoje o wysokiej zawartości cukru. Zwiększenie fiskalnego obciążenia niezdrowych produktów w większości przypadków przynosi pożądane rezultaty.

 Gdzie ludzie spożywają najwięcej cukru ? Gdzie ludzie spożywają najwięcej cukru ?
 Opodatkowanie napojów o wysokiej zawartości cukru w Europie Opodatkowanie napojów o wysokiej zawartości cukru w Europie
 Podatek od cukru na świeciePodatek od cukru na świecie


Czy polityka fiskalna na rzecz zdrowia publicznego rzeczywiście jest skuteczna? Doświadczenia krajów, w których obowiązują te regulacje dają pozytywną odpowiedz.

Ocena skuteczności: Badacze z Uniwersytetu w Nowej Zelandii zanalizowali dane płynące z USA, Hiszpanii, Chile, Francji, Meksyku, Węgier i Finlandii po wprowadzeniu w tych krajach podatku od cukru zawartego w żywności.

Wniosek: średnio każde 10% podatku powoduje spadek wielkości spożycia również o 10% i nieznaczny wzrost spożycia napojów nieopodatkowanych np. wody!

Doskonałym przykładem są Węgry (podatek akcyzowy wprowadzony w 2011r obejmuje żywność paczkowaną, przekąski, napoje słodzone i energetyzujące). Nie tylko zmniejszono popyt na szkodliwe wyroby ale również zmotywowano producentów do modyfikacji składu- ilość cukru w produktach spożywczych zmalała o 40%.

Wyraźne zmiany popytu odnotowano również w Meksyku. Konsumpcja opodatkowanych napojów spadła o 10%, a sprzedaż nieopodatkowanych tj. mleka i wody mineralnej wzrosła o 7%.

Z doświadczenia płynącego z krajów, w których funkcjonuje podatek od cukru wynika, iż należy objąć nim wszystkie towary z cukrem w danej kategorii, a nie uzależniać go od jego zawartości. Inaczej będzie przechodzenie klientów z bardziej słodzonych na mniej słodzone produkty czyli zamierzony efekt zdrowotny może nie zostać osiągnięty. Rosnąca cena napoju, może być sygnałem dla konsumenta, ze coś z nim nie tak. Jednocześnie podatek cukrowy ze względu na swoje cechy jest regresywny tzn. stanowi większe obciążenie dla osób o niższych dochodach. Ma to też swoje dobre strony. Producenci chcąc uniknąć konieczności podniesienia ceny i utraty mniej zamożnych klientów, starają się obniżyć zawartość opodatkowanych substancji w produktach.

Publiczna opieka zdrowotna ponosi ogromne koszty leczenia chorób, których żródłem jest otyłość. Podatek od niezdrowej żywności może dać na tym polu podwójne korzyści. Z jednej strony, będzie działać profilaktycznie redukując liczbę pacjentów, z drugiej-zapewni dodatkowe wpływy do budżetu, które mogą zostać przeznaczone na wsparcie ochrony zdrowia.

Negatywne aspekty wprowadzenia podatku od niezdrowej żywności.

Eksperci uważają, że podatki tego typu mają charakter regresywny tzn. wzrost cen odczuwany jest przede wszystkim przez osoby mniej zamożne co może skutkować ryzykiem ze konsumenci o mniej zasobnych portfelach będą szukać tańszych i gorszych alternatyw dla dotychczas kupowanych wyrobów, co może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych.

 


Przykład porażki dostarczyła Dania. Rząd duński wprowadził podatek od napojów słodkich w latach 30tych XX wieku a uchylił w 2014r. Jako oficjalny powód podano zbyt duży wpływ regulacji na ceny produktów oraz zatrudnienie.

Wdrażanie podatków ograniczających spożycie produktów z dużą zawartością cukru powinno odbywać się w otoczeniu adekwatnych działań wspierających, takich jak programy ułatwiające zakup zdrowej żywności, akcje zwiększające świadomość konsumentów oraz przedsięwzięcia edukacyjne w szkołach.

 System sygnalizacji świetlnej na etykietach żywności w Wielkiej Brytanii System sygnalizacji świetlnej na etykietach żywności w Wielkiej Brytanii
 System sygnalizacji świetlnej na etykietach żywności w Wielkiej Brytanii System sygnalizacji świetlnej na etykietach żywności w Wielkiej Brytanii
 System sygnalizacji świetlnej na etykietach żywności w Wielkiej Brytanii System sygnalizacji świetlnej na etykietach żywności w Wielkiej Brytanii


Dlaczego cukry znalazły się na cenzurowanym?

Przede wszystkim chodzi o walkę z epidemią nadwagi i otyłości wśród dorosłych i dzieci, obserwowaną na całym świecie. W Polsce przyrost odsetka młodzieży z nadwagą i otyłością jest najwyższy (ok. 1% rocznie) w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej a nawet Stanami Zjednoczonymi. Badania pokazują, że słodkie napoje są jednym z głównych czynników determinujących otyłość. Podejmowane działania ze szczególną uwagą, powinny być skierowane do tych grup wiekowych.


REKLAMA
2020_Pronutiva

komentarze (0):

dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Jak koronawirus może wpłynąć na ceny jabłek ?

Światowe ceny koncentratu i jabłka przemysłowego będą wręcz przeciwnie pod presją....

UOKiK: Walka z nieprawidłowościami na rynku rolno-spożywczym

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów regularnie przygląda się rynkowi...

Spłonął salon maszyn rolniczych Massey Ferguson w Kazimierzówce

Kilkudziesięciu strażaków przez wiele godzin walczyło z pożarem hali ze sprzętem...

Eskimos zakończył IV kwartał 2019 r. z 17,9 mln zł zyskiem

W efekcie Spółka wykazała w IV kwartale zysk ze sprzedaży na poziomie 17,9 mln zł (wobec...

IJHARS przeprowadziła kontrolę jakości handlowej przetworów owocowych

W IV kwartale 2019 roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych...

Jakość handlowa soków i nektarów

W IV kwartale 2019 roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych...

Najnowsze ogłoszenia

Sekator sadownicz pneumatyczny

18.02.2020 18:30 autor: kadzia27

Sortownica do Jabłek firmy Sipma

18.02.2020 18:09 autor: kadzia27

Kosiarka sadownicza

18.02.2020 18:04 autor: kadzia27

Sprzedam sadzarkę do drzewek i krzewów

18.02.2020 08:32 autor: Krono

Zatrudnię pomocnika do gospodarstwa sadowniczego

17.02.2020 22:31 autor: kolczyk24

Naciag drutu sadowniczego (korba sadownicza)

17.02.2020 20:45 autor: burza1987

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Maliszewski: Opłata cukrowa...
Czy decyzja o wzroście sen wpłynie na...
KRIR: Problemy rolników z...
Ale brednie. Śpiewke o kredytach i o...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Ta wielka akcja eurokratów rzekomej walki o...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Trochę masz rację, że często w napoju...
ZSRP: Sadownicy muszą mieć...
Może gdybyśmy operowali na wolnym rynku a...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Cenę kształtuje świat, popyt, oraz podaż....
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Witam. No cóż, podatek jest podatkiem i...
Robot do cięcia drzew w sadzie
A ja po staropolsku, /do cięcia/ "najlepsza...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Z tego co wiem ,to projekt zakłada,że z...
Podłączone do internetu...
Większość podziwia Einsteina za jego...
Kupię opryskiwacz...
Kupić za grosze byś kupił a później...
ZSRP: Sadownicy muszą mieć...
Albo wolny rynek i wolne ceny jak były od...
ZSRP: Sadownicy muszą mieć...
A jakby tak wprowadzić obowiązkowe umowy...
Maliszewski: Opłata cukrowa...
Co mnie dziwi... Tego artykułu jeszcze nikt...
EPA: Glifosat nie stwarza...
No i po klopocie GLIFOSAT W MIARĘ BEZPIECZNY...
Robot do cięcia drzew w sadzie
Akcja jak w horrorze ...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Podejrzewam że deweloper szukał działki....
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Jak sądzę, będzie ciekawie... Spór się...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
W Agrobiznesie pokazywali jak jakiegoś...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Odbiegając od tematu, dziękuję za minusy...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Najgorzej jak przyjedzie taki z Pan z miasta...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Szkoda popadać w panikę sam mam kwatery...
Zmieniające się...
"Zielony dobrostan" na hektarowej działce...
Jabłko YELLO® rusza na...
Wychodowali w Japoni (chyba) a kasę robią...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Plan to może i miał sens gdyby powstał...
Deweloper w sąsiedztwie sadów
Każda gmina powinna mieć uzgodniony i...
KOWR przejął produkty i...
Kogoś to dziwi? Tak miało być.
KOWR przejął produkty i...
Dziwne ,w TVP INFO nic nie mówili.Pewnie w...
Współpraca na rzecz...
Pierwszych dwanaście instytucji, wspartych...
Pada, ale…aby nie było...
W wiosce jest staw około 0.7ha. Niemcy...
Ministerialna opłata...
Na San Escobar Latynosi/Metysi/Kreole/Murzyni...
Pada, ale…aby nie było...
Pamiętam takie zastawki na cieku...
Rosja: Zniszczono polskie jabłka
O co chodzi? Czyż, w ramach reperkusji nie...
Sadownik bez jabłek, bez...
sadownik powinien otrzymywać pieniądze za...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jakie przepisy znowu chcecie wprowadzać ?...
Pada, ale…aby nie było...
A wystarczy co 100m postawić małą...
Pada, ale…aby nie było...
Pamiętacie rok 2017? Wyjątkowo mokry. W...
Sadownik bez jabłek, bez...
jak nie wprowadzone zostaną przepisy ze...
Sadownik bez jabłek, bez...
Też oglądam, kogo widzisz w roli magnatów...
Sadownik bez jabłek, bez...
Po obejrzeniu róznych materiałów na yt...
Sadownik bez jabłek, bez...
Brawo ty! Wytrzymaj miesiąc bez kur-wizji a...
Współpraca na rzecz...
Przyklasnąć inicjatywie... długo bić...
Nie na każdy sprzęt...
Za poprzedniego ustroju to urzędnik...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wlasnie wziolem przyklad i poogladalem na yt...
Sadownik bez jabłek, bez...
To dlaczego we Francji ma poparcie tak małe...
Sadownik bez jabłek, bez...
Czy należy zawsze popierać bezkrytycznie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja cieszę się że z Francją się...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nie ma jak wysłuchać mądrego wystąpienia...
Sadownik bez jabłek, bez...
A WIDZIAŁEŚ nie głosujących?
Sadownik bez jabłek, bez...
A widziałes wegierskich posłów glosujacych...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja moge sobie pisac bul czy ból czy brexit i...
Sadownik bez jabłek, bez...
A i na koniec Homo sapiens to po polskiemu...
Sadownik bez jabłek, bez...
Myślę że już dwuwyrazowe hasła to da...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ale w Twojej wysoce merytorycznej wykładni...
Sadownik bez jabłek, bez...
Widzę że następny intelekt objawiony....
Sadownik bez jabłek, bez...
Erko - jak by ludzie w rozwoju,...
Instytut Staszica: Nowy...
Mi się marzy,że wszystkie restauracje...
Instytut Staszica: Nowy...
I znowu topórna propaganda instytutu...
Sadownik bez jabłek, bez...
Piszę że tego kraju nie stać na głupie i...
Sadownik bez jabłek, bez...
Adrian to bardzo zdolny kabareciarz, Górski...
Sadownik bez jabłek, bez...
Może rozważ taką ewentualność, że...
Sadownik bez jabłek, bez...
Powstał za złej, obrzydliwej władzy, ale...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ależ to całkiem normalne że jak szef mówi...
Sadownik bez jabłek, bez...
Artemida - ja, jako absolwent wydziału...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nie wiem, czy znają angielski, ale tobie...
Sadownik bez jabłek, bez...
ku*wa chłopie raz piszesz że mamy skansen,...
Sadownik bez jabłek, bez...
Tylko że te zakupy mają tylko i wyłącznie...
Sadownik bez jabłek, bez...
A system Patriot ? wyrzutnie rakietowe Himars...
Sadownik bez jabłek, bez...
Czy ten twój idol z Żoliborza nie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wypominac wpadki slowne itd to mozemy sobie...
Sadownik bez jabłek, bez...
A o kim angielskie tabloidy pisały ze pacan?...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jak trzeba mierć zryte lub ile dostawać...
Sadownik bez jabłek, bez...
Z ostatniego dowcipu Pana Prezydenta Dudy o...
Sadownik bez jabłek, bez...
A składanie wieńców dla BRYGADY...
Sadownik bez jabłek, bez...
A Obamie o zonie co gadał zeby sprawdzac...
Sadownik bez jabłek, bez...
żenujący to był Komorowski pisząc bul...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wojsko swego czasu Pan Tusk juz zlikwidował...
Sadownik bez jabłek, bez...
A co do dudy to przynajmniej zna jezyk obcy a...
Sadownik bez jabłek, bez...
Przeciez jak by nie Po nie bylo by tej...
Sadownik bez jabłek, bez...
taki chętny do słuchania jesteś Espuma to...
Sadownik bez jabłek, bez...
taaa i trzymać wiecznie morde w kuble i sie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Popatrzcie na kolegę waszego guru co trzesie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Niedlugo byly juz o tym artykuly w gazetach...
Sadownik bez jabłek, bez...
przecież Getback powstał w 2012r, kto wtedy...
Sadownik bez jabłek, bez...
Powielając twój tok rozumowania to...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jeśli się uważa że podpisane wcześniej...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nikt nie mówi o źadnym wychodzeniu z UE,...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jakbyś kolego trochę "liznął"...
Sadownik bez jabłek, bez...
https://www.youtube.com/watch?v=bSiMKiaulNQ...
Sadownik bez jabłek, bez...
W świetle powyższych cyfr nasuwa się...
Sadownik bez jabłek, bez...
erko - tak wszystko ten " ciemny lud kupuje?...
Sadownik bez jabłek, bez...
Pomimo to 89% nie chce wyjścia z Unii...
Sadownik bez jabłek, bez...
A bedac w uni w normalnym roku urodzajnym...
Sadownik bez jabłek, bez...
Kantar Group /największy w Polsce badacz...
Sadownik bez jabłek, bez...
Już mówię co by było po wyjściu z UE z...
Sadownik bez jabłek, bez...
Tez widziałem ten sondaz co ludzie sami na...
Sadownik bez jabłek, bez...
Odnośnie powyższego : po wyjściu z unii...
Sadownik bez jabłek, bez...
Na Interii jest niżej ciekawy artykuł " Czy...
Sadownik bez jabłek, bez...
tak do ciebie. Bezsilność to ty pokazałeś...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nie wiem czy to do mnie... Ale jak Ci tylu...
Sadownik bez jabłek, bez...
taki byłeś pewny siebie i cos sie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Coś nie słychać aby Zjednoczone K....
Sadownik bez jabłek, bez...
masz nie męcz sie i nie szukaj, porównaj z...
Sadownik bez jabłek, bez...
h*j mnie obchodzą twoje plusy. Może sobie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Skoro "jak zwykle manipuluję" to kto mi daje...
Sadownik bez jabłek, bez...
14,70 to jest BRUTTO a nie na ręke to raz,...
Sadownik bez jabłek, bez...
Oj z tymi cytatami, nie zacytuję dokładnie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Korki od szampana w wielkiej brytani...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jak to przecież jesteś taki prawy i...
Sadownik bez jabłek, bez...
nie odczuwasz wzrostu cen prądu, paliw,...
Sadownik bez jabłek, bez...
przecież o to chodziło aby sterować...
Sadownik bez jabłek, bez...
Anglia dzis wychodzi z ue, nawet w rmfemie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Z jednej strony piszesz że jest dobrze...
Sadownik bez jabłek, bez...
chłopie ty masz jakąś fobie na punkcie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Podatek gruntowy nie jest jakiś dotkliwy,...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ostatnie wybory pis wygrał dzięki wsi, a w...
Rezygnacja z pestycydów...
Mało prawdopodobne a właściwie niemożliwe...
Sadownik bez jabłek, bez...
Dawno, dawno temu Mussoliniego wybrali...
Sadownik bez jabłek, bez...
Każdą władze wybierają ludzie.. Twoje...
Rezygnacja z pestycydów...
Jest udowodnione,że statystycznie procentowa...
Rezygnacja z pestycydów...
... rezygnacja z pestycydów zwiększy szanse...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jest drobna różnica, Neuman gadał, a jakie...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wiem dla ciebie i tobie podobnych...
Sadownik bez jabłek, bez...
Taśmy Nojmana słyszałem mówił " dopóki...
Sadownik bez jabłek, bez...
Barakuda- naoglądałeś się TVN u, który...
Sadownik bez jabłek, bez...
firmy exportowe nie sprzedają jabłek bez...
Sadownik bez jabłek, bez...
Marki podałeś bardzo dobry przykład na...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja proponuję obejrzenie filmu "" Dług " jak...
Sadownik bez jabłek, bez...
Jest przysłowie jak się nie ma miedzi to...
Sadownik bez jabłek, bez...
Może to co napiszę będzie B A R D Z O...
Sadownik bez jabłek, bez...
Panowie w gospodarce tzw. "wolnorynkowej" te...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wystarczy mignac i juz widac ja nie big...
Sadownik bez jabłek, bez...
Dobry pomysł ale nie możliwy. Bo firmy nie...
Sadownik bez jabłek, bez...
to nie pierwszy oszukany sadownik , firm co...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja sobie wyobrażam że i adwokat by nie...
Sadownik bez jabłek, bez...
A skąd wiesz, że Ciebie prokurator...
Sadownik bez jabłek, bez...
masz babko placek chlop dał towar jabłka i...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ponoć to nie pierwszy przypadek braku...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ja mam taką radę dla tych co szukają...
Sadownik bez jabłek, bez...
Wniosek jest prosty. Jak teraz sądy są...
Sadownik bez jabłek, bez...
Nie wiem o jakich programach w TVN mówisz bo...
Sadownik bez jabłek, bez...
przyczepiliscie sie tego tvp niczym...
Sadownik bez jabłek, bez...
Widać, że TVP PIS na prawdę "pierze"...
Sadownik bez jabłek, bez...
A można i tak Prokuratura – urząd...
Sadownik bez jabłek, bez...
*nie rozróżnia, oczywiście
Sadownik bez jabłek, bez...
Jak mam dyskutować z człowiekiem który...
Sadownik bez jabłek, bez...
Ciekawe jak tobie przepadną pieniadze, i...
instagram