Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Delfin_promocja
2019_Faban_po_kw

Fruit Logistics: nie odpuścić odległych rynków sprzedaży

Fruit Logistics: nie odpuścić odległych rynków sprzedaży

Embargo na polskie owoce wprowadzone przez Rosję w ubiegłym roku tuż przed zbiorami owoców na skutek działań politycznych związanych z sytuacją na Ukrainie miało znaczący wpływ na rynek świeżych owoców, których bardzo duża część trafiała z Polski na rynek rosyjski.

Czas w jakim zostało wprowadzone to embargo sprawił, że wiele firm, grup producentów jak i samych sadowników zadawało sobie pytanie - co zrobić z wyprodukowanymi jabłkami, gdzie je sprzedać, jak zarobić na koszty produkcji, czy na koszty utrzymania firmy. Początki były ciężkie, niskie ceny skupu owoców eksportowych oraz owoców do przetwórstwa a także docierające informacje, że kraje europy zachodniej – też duzi producenci jabłek – również mają duże zbiory, a część swojej produkcji sprzedawali na rynek rosyjski. „Cześć sadowników„ tym bardziej tych, którzy nie posiadali chłodni KA była „zmuszona sprzedawać jabłka po bardzo niskich cenach„, które nie zwracały kosztów produkcji, a docierające informacje po pogarszającej się sytuacji politycznej UE-Rosja nie nastrajało optymistycznie.

Kolejne miesiące, słabe zainteresowanie jabłkami, niska cena, zapowiadało, że sytuacja się raczej nie zmieni a sadownicy ponoszący koszty przechowywania w KA poniosą jeszcze większe straty. Na szczęście „w marcu nastąpiła znacząca zmiana sytuacji, cena zaczęła rosnąć aż w pewnym momencie przekroczyła poziom 1,00 zł/ kg, co jeszcze nie tak dawno wydawało się niemożliwe. „ Czym była spowodowana ta zmiana?

Firmy po wprowadzeniu rosyjskiego embarga zaczęły działać w celu pozyskania nowych klientów i nowych rynków, aby móc tam sprzedawać swoje owoce. Choć w chwili obecnej nie można jeszcze eksportować do wielu państw, które są zainteresowane zakupem polskich jabłek to trwają prace nad otwarciem tych rynków, a na wielu innych rynkach pojawiły się już pierwsze polskie owoce. I chociaż nieraz na początku były problemy z trafieniem w gust odbiorców np. z państw arabskich, gdyż wiele odmian jabłek uprawianych w Polsce wcześniej nie znali, to „coraz częściej, coraz więcej firm z sukcesem zaczęło wysyłać na często odległe i bardzo wymagające rynki, o których w większości nikt przed wprowadzeniem rosyjskiego embarga nie myślał„, lub nie było możliwości sprzedaży tam polskich jabłek.

„To między innymi dzięki rosyjskiemu embargu w wielu sadowniczych rejonach Polski, zaczęły powstawać firmy zrzeszające kilka czy kilkanaście podmiotów, których celem jest sprzedaż owoców na „odległe rynki” . A aby zaspokoić wymagania klientów, którzy nieraz są zainteresowani dużymi partiami powtarzalnego towaru, czemu jedna czy dwie firmy nie są w stanie sprostać, trzeba było pomyśleć o wspólnym działaniu.

Rosyjskie embargo stało się szansą na sprzedaż polskich jabłek na wiele nowych rynków. Rosjanie znali nasze jabłka, ich smak, jakość i sobie to cenili, teraz smak polskich jabłek poznają mieszkańcy Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Kanady i innych, a miejmy nadzieję że niebawem poznają je w Chinach, Indiach i wielu innych, gdzie do tej pory nie było polskich owoców.

Nie chcemy rezygnować z wysyłki polskich jabłek do Rosji po zniesieniu embarga, które nie wiadomo kiedy nastąpi, ale „dostaliśmy szansę na eksport jabłek co prawda wyższej jakości i z większymi wymaganiami„. Potrzeba oczywiście czasu aby sprzedawać owoce w znacznie większych ilościach na nowe rynki, jednak mamy szansę na zwiększenie sprzedaży na te rynki po wyższych cenach dzięki czemu także producenci osiągną wyższe zadawalające ich dochody i „w przyszłości nie będziemy już tak zależni od wschodniego partnera„, który niestety jak pokazała historia już nie po raz pierwszy wprowadził embargo na nasze produkty. Trzeba pamiętać aby w momencie zniesienia rosyjskiego embarga „nie odpuścić” tak z trudem zdobytych klientów, trzeba to pielęgnować i dbać, aby polskie jabłka były znane na całym świecie i cenione za jakość i smak.

Potrzeba jeszcze dużo czasu i pracy na osiągnięcie tych celów ale już dotychczasowe działania pokazują że mamy na to szanse. Musimy ją tylko wykorzystać.

Rafał Giza / Fruit Logistics

komentarze (15):

dodaj komentarz
cielmus
cielmus 03.04.2015 21:00 Jak dla mnie nie widzę różnicy w zarobkach ludzi sprzedających idareda prosto z drzewa po 50 gr a ludźmi sprzedającymi w marcu po 1.20........ strata jest taka sama koszty przechowania olbrzymie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Pawel1
Pawel1 03.04.2015 21:09 hmmm no ja sprzedawalem i tak i tak i roznice widze ogroooommmmnnaaaa :-)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Prosad
Prosad 03.04.2015 22:06 Kolego cielmus, to gdzie Ty te jabłka przechowujesz że masz aż takie koszta ????????????????
cielmus
cielmus 03.04.2015 22:33 No dobra koszt wyprodukowania kilograma jabłek wynosi w granicach złotówki, ja sprzedałem po 50 gr jestem na minusie Wy odliczając prąd wyszliście na zero i ot cała filozofia.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Pawel1
Pawel1 03.04.2015 22:55 teraz zgoda

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kewals
Kewals 04.04.2015 12:09 Cielmus chyba nie znasz kosztow przechowywania jablek w domu. Koszt prądu to max 8gr. Do tego dochodzi koszt wapna.
Jacekk
Jacekk 04.04.2015 13:00 Dochodzi koszt gazowania oraz amortyzacja chłodni i urządzeń chłodniczych. Licząc wszystko dokładnie wg. mnie będzie to do 15 gr. Więc w tym sezonie opłaciło się przechowywać.
piotrek197704
piotrek197704 05.04.2015 11:21 Pamiętaj kolego, że trzeba policzyć postawienie chłodni, zakup urządzeń chłodniczych, zakup skrzyń jak również serwis i bieżące utrzymanie. I teraz pytanie: opłaca się budować i ponosić koszty, czy sprzedać prosto z sadu do grup w ich skrzynie i mieć święty spokój....Raz jesteś do tyłu a drugi raz do przodu i suma sumarum wychodzimy na jedno. Wystarczy przypomnieć sobie poprzedni rok.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Regis
Regis 04.04.2015 19:06 No niestety Cielmus. Mam 15 ton idareta jeszcze w PRZECHOWALNI bo po co go kłaść było do chłodni... Sprzedaje go teraz po 1,15 i jakoś widzę różnicę. Od razu zaznaczam że ubytków na tonę jest ~40 kg.
Sasiad nie rwał wogóle, wysypał po 18 gr bo zapowiadało się na to że nie będzie go gdzie sprzedać (pozdrownienia dla prof. makosza...) i teraz wyliczył ze wysypał 40 ton po 18 gr... a mógłby sprzedać teraz po 1,15..... ile stracił? nie trzeba kalkulatora....
Więc widać raczej różnice.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

cielmus
cielmus 04.04.2015 20:41 Kolego Regis tutaj masz rację, sam posiadam pomieszczenie w którym mogę przechować te 70 ton jabłka bez schładzania jedynie wstawić i wyjąć, lecz idareda to ja miałem wielkie nic, bo 90% jabłek wytłukł mi grad. Lecz podejrzewam, że gdy bym gradu nie miał to i tak bym sprzedał od razu pod presją coraz to pogarszającej się sytuacji w tamtym czasie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wojtekx
wojtekx 04.04.2015 21:48 Za rok pewnie każdy gdzie tylko będzie mógł będzie trzymał jabłko do bólu. Ciekawe jaka wtedy będzie cena.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

roxana
roxana 06.04.2015 08:58 Regis lubisz sie wywyższać jaki Ty jestes madry że swojego Idareda nie wysypałęs na przemysł cóż to jest te marne 15 ton ? Dopiero byś był dumny z siebie jak paw gdybyś tak miał 150 ton nie mówiac już o wiekszej ilości np. 400 ton z tym pozdrowieniem dla profesora to już przegiełeś . Regalis co Ty będziesz robił z taką kupą pieniędzy jak już sprzedaż swojego Idareda?
Prosad
Prosad 06.04.2015 12:33 Roxana nie wiem czemu atakujesz kolege Regisa, twierdząc że się wywyższa. To raczej stwierdzenie "marne 15 ton" uważam za pogardliwe z Twojej strony. Według mnie tutaj raczej chodziło o pokazanie, że opłaciło się przytrzymać jabłko, a nie wywyższanie się czy coś w tym stylu. A odnośnie pozdrowień dla profesora to ja nie rozumiem tego towarzystwa wzajemnej adoracji... Każdy ma wolną wolę i możliwosć wypowiadania się, więc nie rozumiem dlaczego nie możemy czasem wypowiedzieć się krytycznie na temat Jego poglądów? Osobiście uważam, że jeżeli coś jest "nie halo" to powinniśmy o tym mówić - a to, ze profesora przywidywania się nie sprawdziły to chyba każdy wie. Więc nie najeżdżajmy na siebie wzajemnie, tylko róbmy swoje i nie dajmy się podpuszczać, bo chętnych do wykorzystania powstającego zamieszania w naszej branży nie brakuje - co było widać w mijającym sezonie. Pozdrawiam Świątecznie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

darek
darek 06.04.2015 22:32 a prawda jest tak jakby nie te koszenie czy rozdzwanianie jabłek to była wielka kicha to znaczy dla nas bo przetwórnie nie miło się przeliczyli co do ceny i skupionego surowca i trzeba o tym pamiętać w nadchodzącym sezonie żeby się takie upokorzenie nie powt użyło

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

mariusz321
mariusz321 08.04.2015 07:59 Na przechowywaniu jabłek w grupach to jest interes ale dla grup jak w tamtym roku sprzedali goldena po 2,1 zl to wypłacili po 80 gr z domu sprzedawałem po 1,3-1,6 zl jeszcze nie słyszałem zeby komus płaciły grupy ceny rynkowe. Takze juz lepiej opłaca sie budowac chłodnie i samemu przechowywac i chandlowac na własna reke

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Za chciało nam się cen minimalnych to...
Bezradność tego...
Po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w...
Zmowy cenowe to już...
...cenzura...cenzura...cenzura...im w...
Umowy kontraktacyjne i ceny...
Ja tylko ironizowałem z pomysłu ZSRP który...
Umowy kontraktacyjne i ceny...
Bardzo trudno przewidzieć jak się ma duże...
Zbiory jabłek nie...
W mojej okolicy kiedyś sady nie marzły, gdy...
Zmowy cenowe to już...
To są koncerny bez żadnej empatii, czy...
Zmowy cenowe to już...
Moim zdaniem to takie KROKODYLE ŁZY. Wiedzą...
Zbiory jabłek nie...
Sądzę, że nie można przyjmować...
Zbiory jabłek nie...
Nie zamartwiajmy się o to co będzie za 100...
Zbiory jabłek nie...
Kolego Artemida, nie ma sensu analizować...
Zbiory jabłek nie...
I to jest sedno Artemido. W Polsce olbrzymia...
Zbiory jabłek nie...
A może by tak przeanalizować całokształt...
Zbiory jabłek nie...
Jest rok nieurodzaju pogoda od początku...
Zbiory jabłek nie...
Tej pani się nie dziwie ale temu panu tak ,...
Zbiory jabłek nie...
Nie ma sensu pryskać kwater gdzie prawie nie...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
"Ceny na skupach będą zależały o zbiorów...
Zbiory jabłek nie...
Nie tylko u Pana Marka Czarnockiego mróz...
Eskimos wypłacił zaległe...
Wszystkie skupy dostały kasę? Bo u nas nie...
Zbiory jabłek nie...
Jaka "klęska urodzaju" ??? W ub. roku był...
Zbiory jabłek nie...
Trzeba wyjść poza swoje podwórko, bo ani...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Czereśnie, śliwy, wiśnia ładnie kwitły,...
Zbiory jabłek nie...
Straty są gorsze niż 2017r, obecnie wahania...
Umowy kontraktacyjne i ceny...
Ten punkt 5 to jakieś nieporozumienie! Co to...
Ceny truskawek spadają !
Dzięki. Kiedyś szukałem to nie mogłem...
Ceny truskawek spadają !
"Zjazdowa ceny" w google i masz na tacy.
Ceny truskawek spadają !
Wiecie może jak bezpłatnie można zobaczyć...
Bezradność tego...
Dawać mogą i po kilka mln tylko niech...
Czereśnie już są po...
Zapytam co z tego ma sadownik że jest wysoka...
Bezradność tego...
W jednej kwestii masz racje. ten rząd na...
Bezradność tego...
Erko- a jak innym dawali po 500 tys. na...
Bezradność tego...
Zabronić nie może ale ograniczyć tak. W...
Bezradność tego...
Minister mówił żeby wstrzymać chociaż na...
Bezradność tego...
A mnie, widząc jak działa nasza władza,...
Bezradność tego...
Znam dużo sadowników co nie widzieli morza,...
Bezradność tego...
minusują ci co stali w kolejce po 8...
Bezradność tego...
Nie tylko oczekuj, wnoś coś od siebie, inni...
Bezradność tego...
Odpowiedź jest krótka - nie sztuka...
Bezradność tego...
sadownikom proponuje DUZO SADZIC !!!! gdzie...
Bezradność tego...
to forum jest POlityczne, zdecydowanie....
Bezradność tego...
A co miał PSL zrobić? Po pierwszym embargu...
Bezradność tego...
Embargo to jest nalozone na cala unie i ani...
Bezradność tego...
Przepraszam bardzo, nie mieszając związku,...
Bezradność tego...
Spytałem przedstawiciela Dolnośląskiej...
Bezradność tego...
Minister załatwił, minister winien...
Bezradność tego...
Jak można wstawić jabłka do firmy która...
Bezradność tego...
Takiego ćwoka jak Ardanowski to dawno nie...
Bezradność tego...
Ja się pytam, JAKI PROCENT SADOWNIKÓW JEST...
Bezradność tego...
Co do Sz.P. Maliszewskiego to się zgodze,...
Chaos w skupach i brak...
Jak ja się cieszę, że mam taką...
Chaos w skupach i brak...
jak to było....."Robie interesy z...
Chaos w skupach i brak...
Espumie w odpowiedzi, bez pośrednika; Po...
Eskimos wypłacił zaległe...
Wybory tuż tuż, więc trzeba sypnąć...
Chaos w skupach i brak...
Ten "cholding" to tylko został stworzony, po...
Chaos w skupach i brak...
spytaj artemidy dlaczego go PSL nie...
Chaos w skupach i brak...
No cóż p Alfredzie który po raz chyba...
Chaos w skupach i brak...
Jest "czarne na białym" że PIS obiecał....
Chaos w skupach i brak...
Odbiegliśmy Drodzy Panowie od tematu...
Będą nas prosić o jabłka!
Powiem tak: tego kwiatu jest pól swiatu....
Chaos w skupach i brak...
dla artemidy budowa CPK to kosmos jak pisze...
Chaos w skupach i brak...
Sen Artemidy ,,, Obym w następnych wyborach...
Chaos w skupach i brak...
Być może polecą, zapytaj tych nauczycieli,...
Chaos w skupach i brak...
Masz rację; trzeba mieć marzenia, Żeromski...
Chaos w skupach i brak...
Artemida, miałem nie wdawać się z Tobą w...
Chaos w skupach i brak...
Chyba ma... Mami się lud pracujący wizjami...
Chaos w skupach i brak...
spełnil sie, za dużo sie napatrzyłem...
Chaos w skupach i brak...
Z przykrością podpisuje się pod tym iż...
Chaos w skupach i brak...
**po 8 gr rzecz jasna miało być
Chaos w skupach i brak...
a kolejka traktorów z trzema paletami...
Chaos w skupach i brak...
trzeba było nie wozić po 8 gr i nie spać...
Chaos w skupach i brak...
Sen sadownika; Oby nie wymarzło,...
Chaos w skupach i brak...
Czy ktoś coś wie o Holdingu Spożywczym?...
Chaos w skupach i brak...
Szanowny panie Piwnik a co z grupą Owoc...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Zgadza sie porzeczka ładnie kwitła kwiatu...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Coś jak w anegdocie o Napoleonie w Moskwie;...
Chaos w skupach i brak...
Panie Marcinie Piwniku jest to polityka...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
K----e to w oczy plujesz a ona mówi, że...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Poniżej mail do p. Groele....
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
U mnie w okolicy będzie klęska...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
A może tę wypowiedź skwitować...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Nie bardzo jest sens dyskutować. Jeśli...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Wypowiedzi całego kupsu należy z...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Po pierwsze przymrozki to...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Pani Groele jesteś kłamczuchą... Pierwsze...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Myślę że pieniądze się jednak znajdą,...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Tak, tak... jak co roku zakłady przetwórcze...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
aż sie nie chce komentowac....zbiory...
Nie będzie klęski nieurodzaju?!
Co to za Gorele i kto jej płaci?
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Gdyby PiS naprawdę chciało, to wiek by...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ty ciągle z tymi minusami- plusami ,,ta...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Chciałem kupić obiecany POLSKI samochód...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Artemida chcesz elektryczne samochód to...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ciekawy jestem jak się liczy bezrobocie...
ZSRP: uruchomienie...
Weź Ty sie zastanów co piszesz kolego....
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Do Jerzego 45. Kto podniosł rolnikom wiek...
ZSRP: uruchomienie...
Jak w większości lat dusimy się od...
ZSRP: uruchomienie...
Żebyście się nie zdziwili . Każdy...
ZSRP: uruchomienie...
Poczekajmy...bez nerwów.
ZSRP: uruchomienie...
Pani Barbara próbuje zaklinać...
ZSRP: uruchomienie...
Dlaczego ktoś ma wam dobrze robić ? Niech...
ZSRP: uruchomienie...
Proste p. simpson, proste p.G25, Nawiążę...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Dobrze, że w tym roku mamy wybory ......
ZSRP: uruchomienie...
Nie ma co kruszyć kopii w kwestii...
ZSRP: uruchomienie...
zgadza sie.rolnictwo zapewnia żywnosc w...
ZSRP: uruchomienie...
Ponadto nie zapominajmy że sady jabłoniowe...
ZSRP: uruchomienie...
Żeby była jasność nigdy nie brałem...
ZSRP: uruchomienie...
przede wszystkim nie kozacze bo i po co? mnie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Zapomniałem o jabłkach można podpisywać...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Dlaczego nie mówi się w mediach że w...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Są tajne przedsięwzięcia, takie jak...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Witam patrząc na ten przymrozek i na...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
patrze na radar a tu w poniedziałek od nowa...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Moda definicja według PWN "sposób ubierania...
Eskimos nadal nie wypłacił...
Kto nie dostał jeszcze pieniędzy? Ja.
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Z natury jestem przekorny dlatego powtarzam...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jancyk - Bardzo inteligentnie prawisz, nawet...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Zobaczył byś jak spada bezrobocie jakby...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Wiadomo, że "nikt ale to absolutnie nikt nie...
ZSRP: uruchomienie...
Problemem nie jest wsparcie jakiekolwiek w...
Coraz mniej Ukraińców...
Podpisywać,podpisywać i jeszcze raz...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Naoglądaliście się tego TVN i tak...
ZSRP: uruchomienie...
Troche masz racje ale jesli zmniejszymy...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Jerzy 45 piszesz, że poradzisz sobie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Chcieliśmy mrozu to maamy. Szkoda że on nie...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
Powiat Łosice, Mazowieckie.
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Witam. Na początek wyrazu współczucia dla...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
@Jancyk - Masz rację opozycja skręca na...
ZSRP: uruchomienie...
moze własnie dobrze zeby rozwoj sadownictwa...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
To jak tak ci przeszkadza to zrób sobie...
Czesi przegrywają z...
My sami ze sobą przegrywamy...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ale problem polega na tym, że większość...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Ale prawdą jest , że najbardziej zwalczaną...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
nie znasz mnie i nie wiesz co robię aby...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
U mnie 2 ostatnie noce dopełniły dzieła....
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
ma kolegę wykładowcę politologii, który...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
A ja już pracuje w swoim wyuczonym zawodzie...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
jak przyjada teczowe peadały ze srilanki to...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
aha i pisząc komentarze na forum świat...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
a wierzysz pani Pochanke z TVNu córce...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
ale wy jako sadownicy to skamlecie żeby...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Z natury jestem przekorny i nie mogę...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Szkoda zdrowia -daj spokój.
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
po prostu krew mnie zalewa, że wśród...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Biblisto a czy instytucjonalny kk ma coś...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Że też wam się tak chce ujadać jedni na...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
a kim jest towarzysz Staszek Piotrowicz?...
Przymrozek - 5/6.05 2019 r....
Niestety z powodu dualizmu politycznego pod...
Przymrozek - 7/8.05 2019 r....
W jakim rejonie kolego tak wymroziło Ci te...
Tony zniszczonych jabłek...
U nas podwórka zostały połączone, płot...
instagram