Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
A_sobienie_jeziory

Fruit Logistics: nie odpuścić odległych rynków sprzedaży

Fruit Logistics: nie odpuścić odległych rynków sprzedaży

Embargo na polskie owoce wprowadzone przez Rosję w ubiegłym roku tuż przed zbiorami owoców na skutek działań politycznych związanych z sytuacją na Ukrainie miało znaczący wpływ na rynek świeżych owoców, których bardzo duża część trafiała z Polski na rynek rosyjski.

Czas w jakim zostało wprowadzone to embargo sprawił, że wiele firm, grup producentów jak i samych sadowników zadawało sobie pytanie - co zrobić z wyprodukowanymi jabłkami, gdzie je sprzedać, jak zarobić na koszty produkcji, czy na koszty utrzymania firmy. Początki były ciężkie, niskie ceny skupu owoców eksportowych oraz owoców do przetwórstwa a także docierające informacje, że kraje europy zachodniej – też duzi producenci jabłek – również mają duże zbiory, a część swojej produkcji sprzedawali na rynek rosyjski. „Cześć sadowników„ tym bardziej tych, którzy nie posiadali chłodni KA była „zmuszona sprzedawać jabłka po bardzo niskich cenach„, które nie zwracały kosztów produkcji, a docierające informacje po pogarszającej się sytuacji politycznej UE-Rosja nie nastrajało optymistycznie.

Kolejne miesiące, słabe zainteresowanie jabłkami, niska cena, zapowiadało, że sytuacja się raczej nie zmieni a sadownicy ponoszący koszty przechowywania w KA poniosą jeszcze większe straty. Na szczęście „w marcu nastąpiła znacząca zmiana sytuacji, cena zaczęła rosnąć aż w pewnym momencie przekroczyła poziom 1,00 zł/ kg, co jeszcze nie tak dawno wydawało się niemożliwe. „ Czym była spowodowana ta zmiana?

Firmy po wprowadzeniu rosyjskiego embarga zaczęły działać w celu pozyskania nowych klientów i nowych rynków, aby móc tam sprzedawać swoje owoce. Choć w chwili obecnej nie można jeszcze eksportować do wielu państw, które są zainteresowane zakupem polskich jabłek to trwają prace nad otwarciem tych rynków, a na wielu innych rynkach pojawiły się już pierwsze polskie owoce. I chociaż nieraz na początku były problemy z trafieniem w gust odbiorców np. z państw arabskich, gdyż wiele odmian jabłek uprawianych w Polsce wcześniej nie znali, to „coraz częściej, coraz więcej firm z sukcesem zaczęło wysyłać na często odległe i bardzo wymagające rynki, o których w większości nikt przed wprowadzeniem rosyjskiego embarga nie myślał„, lub nie było możliwości sprzedaży tam polskich jabłek.

„To między innymi dzięki rosyjskiemu embargu w wielu sadowniczych rejonach Polski, zaczęły powstawać firmy zrzeszające kilka czy kilkanaście podmiotów, których celem jest sprzedaż owoców na „odległe rynki” . A aby zaspokoić wymagania klientów, którzy nieraz są zainteresowani dużymi partiami powtarzalnego towaru, czemu jedna czy dwie firmy nie są w stanie sprostać, trzeba było pomyśleć o wspólnym działaniu.

Rosyjskie embargo stało się szansą na sprzedaż polskich jabłek na wiele nowych rynków. Rosjanie znali nasze jabłka, ich smak, jakość i sobie to cenili, teraz smak polskich jabłek poznają mieszkańcy Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Kanady i innych, a miejmy nadzieję że niebawem poznają je w Chinach, Indiach i wielu innych, gdzie do tej pory nie było polskich owoców.

Nie chcemy rezygnować z wysyłki polskich jabłek do Rosji po zniesieniu embarga, które nie wiadomo kiedy nastąpi, ale „dostaliśmy szansę na eksport jabłek co prawda wyższej jakości i z większymi wymaganiami„. Potrzeba oczywiście czasu aby sprzedawać owoce w znacznie większych ilościach na nowe rynki, jednak mamy szansę na zwiększenie sprzedaży na te rynki po wyższych cenach dzięki czemu także producenci osiągną wyższe zadawalające ich dochody i „w przyszłości nie będziemy już tak zależni od wschodniego partnera„, który niestety jak pokazała historia już nie po raz pierwszy wprowadził embargo na nasze produkty. Trzeba pamiętać aby w momencie zniesienia rosyjskiego embarga „nie odpuścić” tak z trudem zdobytych klientów, trzeba to pielęgnować i dbać, aby polskie jabłka były znane na całym świecie i cenione za jakość i smak.

Potrzeba jeszcze dużo czasu i pracy na osiągnięcie tych celów ale już dotychczasowe działania pokazują że mamy na to szanse. Musimy ją tylko wykorzystać.

Rafał Giza / Fruit Logistics

komentarze (15):

dodaj komentarz
cielmus
cielmus 03.04.2015 21:00 Jak dla mnie nie widzę różnicy w zarobkach ludzi sprzedających idareda prosto z drzewa po 50 gr a ludźmi sprzedającymi w marcu po 1.20........ strata jest taka sama koszty przechowania olbrzymie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Pawel1
Pawel1 03.04.2015 21:09 hmmm no ja sprzedawalem i tak i tak i roznice widze ogroooommmmnnaaaa :-)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Prosad
Prosad 03.04.2015 22:06 Kolego cielmus, to gdzie Ty te jabłka przechowujesz że masz aż takie koszta ????????????????
cielmus
cielmus 03.04.2015 22:33 No dobra koszt wyprodukowania kilograma jabłek wynosi w granicach złotówki, ja sprzedałem po 50 gr jestem na minusie Wy odliczając prąd wyszliście na zero i ot cała filozofia.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Pawel1
Pawel1 03.04.2015 22:55 teraz zgoda

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kewals
Kewals 04.04.2015 12:09 Cielmus chyba nie znasz kosztow przechowywania jablek w domu. Koszt prądu to max 8gr. Do tego dochodzi koszt wapna.
Jacekk
Jacekk 04.04.2015 13:00 Dochodzi koszt gazowania oraz amortyzacja chłodni i urządzeń chłodniczych. Licząc wszystko dokładnie wg. mnie będzie to do 15 gr. Więc w tym sezonie opłaciło się przechowywać.
piotrek197704
piotrek197704 05.04.2015 11:21 Pamiętaj kolego, że trzeba policzyć postawienie chłodni, zakup urządzeń chłodniczych, zakup skrzyń jak również serwis i bieżące utrzymanie. I teraz pytanie: opłaca się budować i ponosić koszty, czy sprzedać prosto z sadu do grup w ich skrzynie i mieć święty spokój....Raz jesteś do tyłu a drugi raz do przodu i suma sumarum wychodzimy na jedno. Wystarczy przypomnieć sobie poprzedni rok.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Regis
Regis 04.04.2015 19:06 No niestety Cielmus. Mam 15 ton idareta jeszcze w PRZECHOWALNI bo po co go kłaść było do chłodni... Sprzedaje go teraz po 1,15 i jakoś widzę różnicę. Od razu zaznaczam że ubytków na tonę jest ~40 kg.
Sasiad nie rwał wogóle, wysypał po 18 gr bo zapowiadało się na to że nie będzie go gdzie sprzedać (pozdrownienia dla prof. makosza...) i teraz wyliczył ze wysypał 40 ton po 18 gr... a mógłby sprzedać teraz po 1,15..... ile stracił? nie trzeba kalkulatora....
Więc widać raczej różnice.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

cielmus
cielmus 04.04.2015 20:41 Kolego Regis tutaj masz rację, sam posiadam pomieszczenie w którym mogę przechować te 70 ton jabłka bez schładzania jedynie wstawić i wyjąć, lecz idareda to ja miałem wielkie nic, bo 90% jabłek wytłukł mi grad. Lecz podejrzewam, że gdy bym gradu nie miał to i tak bym sprzedał od razu pod presją coraz to pogarszającej się sytuacji w tamtym czasie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wojtekx
wojtekx 04.04.2015 21:48 Za rok pewnie każdy gdzie tylko będzie mógł będzie trzymał jabłko do bólu. Ciekawe jaka wtedy będzie cena.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

roxana
roxana 06.04.2015 08:58 Regis lubisz sie wywyższać jaki Ty jestes madry że swojego Idareda nie wysypałęs na przemysł cóż to jest te marne 15 ton ? Dopiero byś był dumny z siebie jak paw gdybyś tak miał 150 ton nie mówiac już o wiekszej ilości np. 400 ton z tym pozdrowieniem dla profesora to już przegiełeś . Regalis co Ty będziesz robił z taką kupą pieniędzy jak już sprzedaż swojego Idareda?
Prosad
Prosad 06.04.2015 12:33 Roxana nie wiem czemu atakujesz kolege Regisa, twierdząc że się wywyższa. To raczej stwierdzenie "marne 15 ton" uważam za pogardliwe z Twojej strony. Według mnie tutaj raczej chodziło o pokazanie, że opłaciło się przytrzymać jabłko, a nie wywyższanie się czy coś w tym stylu. A odnośnie pozdrowień dla profesora to ja nie rozumiem tego towarzystwa wzajemnej adoracji... Każdy ma wolną wolę i możliwosć wypowiadania się, więc nie rozumiem dlaczego nie możemy czasem wypowiedzieć się krytycznie na temat Jego poglądów? Osobiście uważam, że jeżeli coś jest "nie halo" to powinniśmy o tym mówić - a to, ze profesora przywidywania się nie sprawdziły to chyba każdy wie. Więc nie najeżdżajmy na siebie wzajemnie, tylko róbmy swoje i nie dajmy się podpuszczać, bo chętnych do wykorzystania powstającego zamieszania w naszej branży nie brakuje - co było widać w mijającym sezonie. Pozdrawiam Świątecznie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

darek
darek 06.04.2015 22:32 a prawda jest tak jakby nie te koszenie czy rozdzwanianie jabłek to była wielka kicha to znaczy dla nas bo przetwórnie nie miło się przeliczyli co do ceny i skupionego surowca i trzeba o tym pamiętać w nadchodzącym sezonie żeby się takie upokorzenie nie powt użyło

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

mariusz321
mariusz321 08.04.2015 07:59 Na przechowywaniu jabłek w grupach to jest interes ale dla grup jak w tamtym roku sprzedali goldena po 2,1 zl to wypłacili po 80 gr z domu sprzedawałem po 1,3-1,6 zl jeszcze nie słyszałem zeby komus płaciły grupy ceny rynkowe. Takze juz lepiej opłaca sie budowac chłodnie i samemu przechowywac i chandlowac na własna reke

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Ile w Polsce potrzebne jest...
Jaki Minister, taki poziom.
Ile w Polsce potrzebne jest...
"Piękny" żarcik o ministrze.Masz poczucie...
Ile w Polsce potrzebne jest...
jaceo,pan minister nie jest z mojej bajki,ale...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Ale co ,że niby jabłek deserowych...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Minister jest tak mądry i wszechwiedzący,...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Oj jaceo, jaceo... jeszcze świętujesz?...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Wrecie jest minister który powiedział...
Ile w Polsce potrzebne jest...
W dokumentach źródłowych dotyczących...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Odnosząc sie do wystapienia trzeba przyznać...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Tak, tak, pochwaliłem sukces 7 organizacji...
Ile w Polsce potrzebne jest...
Dwa światy, w Polsce konferencje , pokazy...
Udany sezon polskich superowoców
Wiatr histErii wieje wszędzie nawet na...
MRiRW: Budżet na rolnictwo...
A na wypłatę środków za klęski za...
Udany sezon polskich superowoców
Pogratulować inicjatywy, pogratulować...
W 2020 r. trzynasta...
*, no bez przesady psiajucha!
W 2020 r. trzynasta...
Draństwo straszne szanowny Panie...
W 2020 r. trzynasta...
Już wysłane do samego zorro
W 2020 r. trzynasta...
,,Ja nie siądę do Twojej łodzi i nie...
W 2020 r. trzynasta...
No to załóż sobie konto anonimowe,a nie...
W 2020 r. trzynasta...
Nie zamierzam zakładać żadnego konta na...
W 2020 r. trzynasta...
to sam wyślij, w czym masz problem, w necie...
W 2020 r. trzynasta...
Wiesz kolego wyżej cokolwiek o wymiarze...
W 2020 r. trzynasta...
przecież to samo napisałem wyżej.....o...
W 2020 r. trzynasta...
Ona jako sędzina TK, tak samo zresztą jak...
W 2020 r. trzynasta...
Co mnie obchodzi jakaś lista stworzona przez...
W 2020 r. trzynasta...
to Jerzy ma chyba jakąś awersje do żydów,...
W 2020 r. trzynasta...
Widzisz Espuma, Twoja awersja do ŻYDÓW jest...
W 2020 r. trzynasta...
piszesz jakieś banialuki o worku cementu w...
W 2020 r. trzynasta...
Jurku w mojej rodzinie żydów nie ma. Na...
W 2020 r. trzynasta...
Jeden z popularniejszych aktorów p.J....
W 2020 r. trzynasta...
Proponuję tym co mają FB czy w inny sposub...
W 2020 r. trzynasta...
Kto pił wódkę ? Pewnie wszyscy...I Lech...
W 2020 r. trzynasta...
Ktoś powie, że za komuny to kradli. Jeśli...
W 2020 r. trzynasta...
Ale dyskusja mnie ominęła. Wszystkiego...
Odpowiedź Ministra...
embargo zostało nałozone za rządów PO...
Odpowiedź Ministra...
Na merytorykę raczej nie masz co liczyć "my...
Odpowiedź Ministra...
To forum jest i zawsze było bardziej...
Odpowiedź Ministra...
Skoro jesteśmy tacy tępi i beznadziejni to...
Odpowiedź Ministra...
Może skończmy o Owsiaku ... Mam pytanie czy...
Odpowiedź Ministra...
Barakuda - to że tyle zebrali to nie znacy...
Odpowiedź Ministra...
Dlatego wyżej napisałem, 27 finał, zebrano...
Odpowiedź Ministra...
nie chodziło mi o żaden telewizyjny...
Odpowiedź Ministra...
Bedę miał chwile to poczytam, ale ten art...
Odpowiedź Ministra...
co ty masz z tymi gumowcami? masz jakiś...
Odpowiedź Ministra...
nie chodziło mi o żadne koszty...
Odpowiedź Ministra...
Czy ktoś kto ma mozg, może myśleć ze...
Odpowiedź Ministra...
o Piotrowicza ci chodzi czy o kogo?
Odpowiedź Ministra...
Espuma daj spokój to tak jakbyś gadał z...
Odpowiedź Ministra...
wrzuciłeś jeden z drugim 5 zl do puszki i...
Odpowiedź Ministra...
Każdy, logicznie myślący, po dłuższej...
Odpowiedź Ministra...
Napiszę tak odpierdol się od Jurka pisowski...
Odpowiedź Ministra...
Owsiak ma przecież obrany cel zbiórki, wiec...
Odpowiedź Ministra...
Sądzę, że ma, bo jeżeli Minister Zdrowia...
Odpowiedź Ministra...
Prawda jest taka że Owsiak i jego rodzina...
Odpowiedź Ministra...
chłopie ja nic nie pisałem ani o...
Odpowiedź Ministra...
Dziś jest dziwna sytuacja, ,kto nie płaci...
Odpowiedź Ministra...
Rząd winien zajmować się całokształtem...
Odpowiedź Ministra...
a co ma WOSP do jablek ? nudzi ci sie chyba i...
Zbiornik 10.000 i 27.000 litrów
Jaka cena i w jakim stanie są?
Odpowiedź Ministra...
Skoro odpowiedź Ministra to ciekawy jestem...
Zakupię używany kombajn...
Witam Mam do sprzedania kombajn Joanna 3 z...
Odpowiedź Ministra...
Sprawdź s97 ile Ukraina exportuje pszenicy,...
Odpowiedź Ministra...
Oprócz tych czynników wcześniej...
W 2020 r. trzynasta...
Nie pamiętam aby mi ktoś dupę ściskał....
W 2020 r. trzynasta...
Artemida,w kluczowym momencie trzeba bylo...
W 2020 r. trzynasta...
takie były czasy. Jak ktoś miał kontakty,...
Australia: Spłonęły sady
Niech podziękują pseudo ekologom ... i...
W 2020 r. trzynasta...
Może kontrowersyjnie ale trochę w temacie....
Australia: Spłonęły sady
...i misie koala też :(:( Hetmanie widać...
Australia: Spłonęły sady
Za to co napisałeś powinieneś się......
Australia: Spłonęły sady
Szkoda że tak mało się sadów spaliło
W 2020 r. trzynasta...
A co mieli zrobić Niemcy po zakończeniu...
W 2020 r. trzynasta...
Nie było mnie chyba rok i dalej to samo ....
W 2020 r. trzynasta...
ZAP S.A. od czasów "dobrej zmiany" są...
W 2020 r. trzynasta...
skad znasz przypadki 30 losowań ? skąd masz...
W 2020 r. trzynasta...
Jak można mieć inne zdanie na temat...
W 2020 r. trzynasta...
Marnie kolego wytłumaczyłeś, kopiujesz...
W 2020 r. trzynasta...
ale ludzie widzą tylko TVPis, jak była...
W 2020 r. trzynasta...
Espuma- prawdziwe fakty napisałeś. A co do...
W 2020 r. trzynasta...
nikt nie siedzi bo posłowie PO razem z...
W 2020 r. trzynasta...
wkradł się błąd *Pis przez lata zrobił...
W 2020 r. trzynasta...
Kogo z PO skazali za ta afery? ja wypisałem...
W 2020 r. trzynasta...
głosujesz na konfederacje i co to daje jak...
W 2020 r. trzynasta...
Jesteś kolego trochę zabawny, tzn ja tak to...
W 2020 r. trzynasta...
30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu...
W 2020 r. trzynasta...
To głosuj na poprzedników, jak lepiej...
W 2020 r. trzynasta...
Większa część społeczeństwa jest innego...
W 2020 r. trzynasta...
Większość tego rzad zrobił przed wyborami...
W 2020 r. trzynasta...
Jak bym miał obstawiać ,to jesteś chyba...
W 2020 r. trzynasta...
20. Ograniczył możliwość zaliczania do...
W 2020 r. trzynasta...
Kazdy widzi i pisze ze Pis przynajmniej coś...
W 2020 r. trzynasta...
Dokładnie nawet mając inne poglądy można...
W 2020 r. trzynasta...
Muszę pogratulować wszystkim stroną dość...
W 2020 r. trzynasta...
Co kogo interesuje właściciel w roku 2016,...
W 2020 r. trzynasta...
CO SIE Z WAMI DZIEJE!!! Plujecie na siebie....
W 2020 r. trzynasta...
To Ty szukasz jadu i dalej go podsycasz , bo...
W 2020 r. trzynasta...
Rozumiem, że qmaty życzył aby to co...
W 2020 r. trzynasta...
Najpierw : ,,Poco tyle jadu", a potem...
W 2020 r. trzynasta...
Koledzy , jako sadownicy mamy wspólne...
W 2020 r. trzynasta...
Wystarczyło zabrać mafiom vatowskim, a nie...
W 2020 r. trzynasta...
Żadna władza nic nie daje jedynie dzieli to...
W 2020 r. trzynasta...
Artemida, jak można cofnąć przywilej,...
W 2020 r. trzynasta...
proszę. Walczyć nie zamierzam z moim...
Budowa zbiorników wodnych...
Klasyczna informacja w stylu "wiem że dalej...
W 2020 r. trzynasta...
Trzecia wojna światowa wisi na włosku to i...
W 2020 r. trzynasta...
A czemu nie komentujesz tego co się dziś...
W 2020 r. trzynasta...
aaa dziwi cie. Ale sprzedanie po 89r kilku...
W 2020 r. trzynasta...
Dziwi mnie ta chęć do rozliczania...
W 2020 r. trzynasta...
16 marca 2015 r Grupa ITI i Grupa Canal+...
W 2020 r. trzynasta...
Miłość do Pisu, jest taka sama jak...
W 2020 r. trzynasta...
Bo miłość do PiSu jest ślepa
W 2020 r. trzynasta...
Gdzie ty żyjesz jak nie widzisz dodatkowych...
W 2020 r. trzynasta...
aha jako ciekawostka odnośnie mediów, skoro...
W 2020 r. trzynasta...
opłaty to podnoszą samorządy tam gdzie PO...
W 2020 r. trzynasta...
Absolutnie nie popieram żadnej z poprzednich...
W 2020 r. trzynasta...
Żałosne jak ludzie potrafią być...
W 2020 r. trzynasta...
Uzurpować to sobie można ale kto by Cie...
W 2020 r. trzynasta...
Przykro mi ale nie uzurpuję sobie być...
W 2020 r. trzynasta...
nie tak dawno pisałeś że rząd nic nie...
W 2020 r. trzynasta...
Słowo guru ma wiele znaczeń - choćby...
W 2020 r. trzynasta...
Zauważyłem że Artemida to swoisty Guru i...
W 2020 r. trzynasta...
Tak tylko każda władza " bierze " co uważa...
W 2020 r. trzynasta...
Czyli nie chcesz aby coś dawali ale masz...
W 2020 r. trzynasta...
A jest amnezja...
W 2020 r. trzynasta...
to że rząd nie ma własnych pieniedzy to...
W 2020 r. trzynasta...
Artemida to typowy objaw amnezji wstecznej.
W 2020 r. trzynasta...
Espuma zacny - żaden rząd nie ma własnych...
W 2020 r. trzynasta...
nie chcesz dyskutować bo nie masz w ręku...
W 2020 r. trzynasta...
Kargul z Pawlakiem też byli wiecznie...
W 2020 r. trzynasta...
Nie będę wdawał się w partyjną...
W 2020 r. trzynasta...
i wreszcie jest sprawiedliwie. Dlaczego ktoś...
W 2020 r. trzynasta...
Czyli co z tego wynika,że PiS dołożył...
W 2020 r. trzynasta...
To jak 4/5 WSZYSTKICH polityków. :) PSL jest...
W 2020 r. trzynasta...
A teraz PiS zabierze z OFE 160 mld,ale...
W 2020 r. trzynasta...
Nie sposób przejść obojętnie czytając...
W 2020 r. trzynasta...
nie przeszkadzało mu to iść z nimi w...
W 2020 r. trzynasta...
Powiem dosadniej PSL to taka polityczna Ku..a...
W 2020 r. trzynasta...
co sąsiad dostaje 500+ a ty nie i cie boli ?...
W 2020 r. trzynasta...
PSL to zorganizowana grupa przestępcza...
W 2020 r. trzynasta...
taaa jasne jasne...
W 2020 r. trzynasta...
Za PO to była deflacja jeżeli wiesz co to...
W 2020 r. trzynasta...
@Kostek Po co miał zwykły zjadacz chleba...
W 2020 r. trzynasta...
Wolę być frajerem niż pustką...
W 2020 r. trzynasta...
lepiej ci sie żyło jak PO rządziło ?...
W 2020 r. trzynasta...
Paweł7911 nie zdziw się jak dostaniesz...
W 2020 r. trzynasta...
Ale niektórzy sadownicy mają krótką...
W 2020 r. trzynasta...
Taaa...W kwestii kiełbasy wyborczej którą...
W 2020 r. trzynasta...
Jedyny rząd który jest taki sam po wyborach...
instagram