Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Plukobag
2019_BASF_Bellis

Fruit Logistics: nie odpuścić odległych rynków sprzedaży

Fruit Logistics: nie odpuścić odległych rynków sprzedaży

Embargo na polskie owoce wprowadzone przez Rosję w ubiegłym roku tuż przed zbiorami owoców na skutek działań politycznych związanych z sytuacją na Ukrainie miało znaczący wpływ na rynek świeżych owoców, których bardzo duża część trafiała z Polski na rynek rosyjski.

Czas w jakim zostało wprowadzone to embargo sprawił, że wiele firm, grup producentów jak i samych sadowników zadawało sobie pytanie - co zrobić z wyprodukowanymi jabłkami, gdzie je sprzedać, jak zarobić na koszty produkcji, czy na koszty utrzymania firmy. Początki były ciężkie, niskie ceny skupu owoców eksportowych oraz owoców do przetwórstwa a także docierające informacje, że kraje europy zachodniej – też duzi producenci jabłek – również mają duże zbiory, a część swojej produkcji sprzedawali na rynek rosyjski. „Cześć sadowników„ tym bardziej tych, którzy nie posiadali chłodni KA była „zmuszona sprzedawać jabłka po bardzo niskich cenach„, które nie zwracały kosztów produkcji, a docierające informacje po pogarszającej się sytuacji politycznej UE-Rosja nie nastrajało optymistycznie.

Kolejne miesiące, słabe zainteresowanie jabłkami, niska cena, zapowiadało, że sytuacja się raczej nie zmieni a sadownicy ponoszący koszty przechowywania w KA poniosą jeszcze większe straty. Na szczęście „w marcu nastąpiła znacząca zmiana sytuacji, cena zaczęła rosnąć aż w pewnym momencie przekroczyła poziom 1,00 zł/ kg, co jeszcze nie tak dawno wydawało się niemożliwe. „ Czym była spowodowana ta zmiana?

Firmy po wprowadzeniu rosyjskiego embarga zaczęły działać w celu pozyskania nowych klientów i nowych rynków, aby móc tam sprzedawać swoje owoce. Choć w chwili obecnej nie można jeszcze eksportować do wielu państw, które są zainteresowane zakupem polskich jabłek to trwają prace nad otwarciem tych rynków, a na wielu innych rynkach pojawiły się już pierwsze polskie owoce. I chociaż nieraz na początku były problemy z trafieniem w gust odbiorców np. z państw arabskich, gdyż wiele odmian jabłek uprawianych w Polsce wcześniej nie znali, to „coraz częściej, coraz więcej firm z sukcesem zaczęło wysyłać na często odległe i bardzo wymagające rynki, o których w większości nikt przed wprowadzeniem rosyjskiego embarga nie myślał„, lub nie było możliwości sprzedaży tam polskich jabłek.

„To między innymi dzięki rosyjskiemu embargu w wielu sadowniczych rejonach Polski, zaczęły powstawać firmy zrzeszające kilka czy kilkanaście podmiotów, których celem jest sprzedaż owoców na „odległe rynki” . A aby zaspokoić wymagania klientów, którzy nieraz są zainteresowani dużymi partiami powtarzalnego towaru, czemu jedna czy dwie firmy nie są w stanie sprostać, trzeba było pomyśleć o wspólnym działaniu.

Rosyjskie embargo stało się szansą na sprzedaż polskich jabłek na wiele nowych rynków. Rosjanie znali nasze jabłka, ich smak, jakość i sobie to cenili, teraz smak polskich jabłek poznają mieszkańcy Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Kanady i innych, a miejmy nadzieję że niebawem poznają je w Chinach, Indiach i wielu innych, gdzie do tej pory nie było polskich owoców.

Nie chcemy rezygnować z wysyłki polskich jabłek do Rosji po zniesieniu embarga, które nie wiadomo kiedy nastąpi, ale „dostaliśmy szansę na eksport jabłek co prawda wyższej jakości i z większymi wymaganiami„. Potrzeba oczywiście czasu aby sprzedawać owoce w znacznie większych ilościach na nowe rynki, jednak mamy szansę na zwiększenie sprzedaży na te rynki po wyższych cenach dzięki czemu także producenci osiągną wyższe zadawalające ich dochody i „w przyszłości nie będziemy już tak zależni od wschodniego partnera„, który niestety jak pokazała historia już nie po raz pierwszy wprowadził embargo na nasze produkty. Trzeba pamiętać aby w momencie zniesienia rosyjskiego embarga „nie odpuścić” tak z trudem zdobytych klientów, trzeba to pielęgnować i dbać, aby polskie jabłka były znane na całym świecie i cenione za jakość i smak.

Potrzeba jeszcze dużo czasu i pracy na osiągnięcie tych celów ale już dotychczasowe działania pokazują że mamy na to szanse. Musimy ją tylko wykorzystać.

Rafał Giza / Fruit Logistics

komentarze (15):

dodaj komentarz
cielmus
cielmus 03.04.2015 21:00 Jak dla mnie nie widzę różnicy w zarobkach ludzi sprzedających idareda prosto z drzewa po 50 gr a ludźmi sprzedającymi w marcu po 1.20........ strata jest taka sama koszty przechowania olbrzymie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Pawel1
Pawel1 03.04.2015 21:09 hmmm no ja sprzedawalem i tak i tak i roznice widze ogroooommmmnnaaaa :-)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Prosad
Prosad 03.04.2015 22:06 Kolego cielmus, to gdzie Ty te jabłka przechowujesz że masz aż takie koszta ????????????????
cielmus
cielmus 03.04.2015 22:33 No dobra koszt wyprodukowania kilograma jabłek wynosi w granicach złotówki, ja sprzedałem po 50 gr jestem na minusie Wy odliczając prąd wyszliście na zero i ot cała filozofia.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Pawel1
Pawel1 03.04.2015 22:55 teraz zgoda

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kewals
Kewals 04.04.2015 12:09 Cielmus chyba nie znasz kosztow przechowywania jablek w domu. Koszt prądu to max 8gr. Do tego dochodzi koszt wapna.
Jacekk
Jacekk 04.04.2015 13:00 Dochodzi koszt gazowania oraz amortyzacja chłodni i urządzeń chłodniczych. Licząc wszystko dokładnie wg. mnie będzie to do 15 gr. Więc w tym sezonie opłaciło się przechowywać.
piotrek197704
piotrek197704 05.04.2015 11:21 Pamiętaj kolego, że trzeba policzyć postawienie chłodni, zakup urządzeń chłodniczych, zakup skrzyń jak również serwis i bieżące utrzymanie. I teraz pytanie: opłaca się budować i ponosić koszty, czy sprzedać prosto z sadu do grup w ich skrzynie i mieć święty spokój....Raz jesteś do tyłu a drugi raz do przodu i suma sumarum wychodzimy na jedno. Wystarczy przypomnieć sobie poprzedni rok.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Regis
Regis 04.04.2015 19:06 No niestety Cielmus. Mam 15 ton idareta jeszcze w PRZECHOWALNI bo po co go kłaść było do chłodni... Sprzedaje go teraz po 1,15 i jakoś widzę różnicę. Od razu zaznaczam że ubytków na tonę jest ~40 kg.
Sasiad nie rwał wogóle, wysypał po 18 gr bo zapowiadało się na to że nie będzie go gdzie sprzedać (pozdrownienia dla prof. makosza...) i teraz wyliczył ze wysypał 40 ton po 18 gr... a mógłby sprzedać teraz po 1,15..... ile stracił? nie trzeba kalkulatora....
Więc widać raczej różnice.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

cielmus
cielmus 04.04.2015 20:41 Kolego Regis tutaj masz rację, sam posiadam pomieszczenie w którym mogę przechować te 70 ton jabłka bez schładzania jedynie wstawić i wyjąć, lecz idareda to ja miałem wielkie nic, bo 90% jabłek wytłukł mi grad. Lecz podejrzewam, że gdy bym gradu nie miał to i tak bym sprzedał od razu pod presją coraz to pogarszającej się sytuacji w tamtym czasie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wojtekx
wojtekx 04.04.2015 21:48 Za rok pewnie każdy gdzie tylko będzie mógł będzie trzymał jabłko do bólu. Ciekawe jaka wtedy będzie cena.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

roxana
roxana 06.04.2015 08:58 Regis lubisz sie wywyższać jaki Ty jestes madry że swojego Idareda nie wysypałęs na przemysł cóż to jest te marne 15 ton ? Dopiero byś był dumny z siebie jak paw gdybyś tak miał 150 ton nie mówiac już o wiekszej ilości np. 400 ton z tym pozdrowieniem dla profesora to już przegiełeś . Regalis co Ty będziesz robił z taką kupą pieniędzy jak już sprzedaż swojego Idareda?
Prosad
Prosad 06.04.2015 12:33 Roxana nie wiem czemu atakujesz kolege Regisa, twierdząc że się wywyższa. To raczej stwierdzenie "marne 15 ton" uważam za pogardliwe z Twojej strony. Według mnie tutaj raczej chodziło o pokazanie, że opłaciło się przytrzymać jabłko, a nie wywyższanie się czy coś w tym stylu. A odnośnie pozdrowień dla profesora to ja nie rozumiem tego towarzystwa wzajemnej adoracji... Każdy ma wolną wolę i możliwosć wypowiadania się, więc nie rozumiem dlaczego nie możemy czasem wypowiedzieć się krytycznie na temat Jego poglądów? Osobiście uważam, że jeżeli coś jest "nie halo" to powinniśmy o tym mówić - a to, ze profesora przywidywania się nie sprawdziły to chyba każdy wie. Więc nie najeżdżajmy na siebie wzajemnie, tylko róbmy swoje i nie dajmy się podpuszczać, bo chętnych do wykorzystania powstającego zamieszania w naszej branży nie brakuje - co było widać w mijającym sezonie. Pozdrawiam Świątecznie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

darek
darek 06.04.2015 22:32 a prawda jest tak jakby nie te koszenie czy rozdzwanianie jabłek to była wielka kicha to znaczy dla nas bo przetwórnie nie miło się przeliczyli co do ceny i skupionego surowca i trzeba o tym pamiętać w nadchodzącym sezonie żeby się takie upokorzenie nie powt użyło

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

mariusz321
mariusz321 08.04.2015 07:59 Na przechowywaniu jabłek w grupach to jest interes ale dla grup jak w tamtym roku sprzedali goldena po 2,1 zl to wypłacili po 80 gr z domu sprzedawałem po 1,3-1,6 zl jeszcze nie słyszałem zeby komus płaciły grupy ceny rynkowe. Takze juz lepiej opłaca sie budowac chłodnie i samemu przechowywac i chandlowac na własna reke

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Ile kosztuje przygotowanie...
Prezesi rozgrzeszają siebie jeszcze przed...
Ile kosztuje przygotowanie...
Sadownik też ponosi koszty,( podatki,...
Ile kosztuje przygotowanie...
To oczywiste,że w deserze,tak samo jak w...
Ile kosztuje przygotowanie...
Znam miejsca gdzie grupa prawie upada,...
Ile kosztuje przygotowanie...
Pytanie; do kogo skierowany jest powyższy...
Ukraińcy zbierali na czarno...
Jaka odmiana tych czarnych malin?
Maliszewski: Ceny...
Konsument płaci, ale oni wtedy tyle nie...
Maliszewski: Ceny...
Że są ludzie w tym kraju co uważają,że...
Maliszewski: Ceny...
To że przetwórcy tak chcą długoterminowo...
Maliszewski: Ceny...
baracuda,dlatego żeby przetwórcy mieli w...
Maliszewski: Ceny...
Zastanawiające jest dlaczego pan Maliszewski...
Zbiór jabłek
W zeszłym roku prawie wszyscy płacili...
Maliszewski: Ceny...
Ja już się boję otworzyć lodówkę,bo...
Konfrontacja sportów Gali !
Te podobnie odmiany mają i zalety przy...
Ceny jabłek szokują...
Forest jesteście geniuszem! jak szybko...
Ceny jabłek szokują...
"szew" heheh coś pisałeś chyba o...
Ceny jabłek szokują...
za to twoje tryskają czystą merytoryką! Ja...
Ceny jabłek szokują...
Co chcesz od Białorusi przecież wybitny...
Ceny jabłek szokują...
Panowie może na temat !Czy 3 złote jest...
Ceny jabłek szokują...
wolałeś pewnie TVLis i śpiewanie Tuskowi...
Ceny jabłek szokują...
twoje wpisy nie mają nic wspólnego z...
Ceny jabłek szokują...
ale ważna jest prawda jak w podkomisji...
Ceny jabłek szokują...
Espuma pisowki "piękny umyśle" populizm to...
Ceny jabłek szokują...
tak tak kraj upadnie bla bla bla populizm...
Ceny jabłek szokują...
To może to było w innym roku. Ale nie...
Ceny jabłek szokują...
ale 10 lat temu ministrem był Sawicki!
Ceny jabłek szokują...
Brawo ON! Generalnie to holenderscy sadownicy...
Ceny jabłek szokują...
Słyszałeś o takim zjawisku nazywanym w...
Maliszewski: BREXIT a...
Ja tam nie widzę żadnego...
Ceny jabłek szokują...
Olisz- przypomnij sobie jak 10 lat temu...
Ceny jabłek szokują...
obiecać można wszystko, zwłaszcza jak z...
Ceny jabłek szokują...
Program dla Rolnictwa SLD 1. Odblokowanie...
Ceny jabłek szokują...
Więcej wyobraźni ?
Ceny jabłek szokują...
Baracuda, może sam pojedź do tej pracy. Jak...
Ceny jabłek szokują...
Baracuda- piszesz głupoty. Jak jakby coś...
Ceny jabłek szokują...
Naucz sie pisać to pogadamy. Menel sie nigdy...
Ceny jabłek szokują...
A pioswki trollu znów z tym kupowanie...
Ceny jabłek szokują...
nie bardzo rozumiem co mam ci wytłumaczyć....
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Captan do końca bez dodatkowych...
Ceny jabłek szokują...
Espuma , wytłumacz dlaczego w każdej dużej...
Ceny jabłek szokują...
Co wy przeżywacie, ja mogę płacić i...
Ceny jabłek szokują...
czyli ludzie w całym kraju mają gó*wno...
Ceny jabłek szokują...
To nie stawka 12zł za pracę jest mała...
Ceny jabłek szokują...
Będziesz miał z czego płacić lub nie, to...
Ceny jabłek szokują...
Oczekiwania pracowników mają prawo być...
Ceny jabłek szokują...
bo na ciągniku siedzić to trza umić
Ceny jabłek szokują...
żadania płacowe czyli jakie ? 12 zł na...
Ceny jabłek szokują...
Nas szokują żądania płacowe pracowników...
Przekaż gospodarstwo, weź...
Ty jak zwykle wszystko wiesz lepiej
Ukraińskie jabłka wracają...
Zbyszku,czy Ty wiesz,że Ukraina najwięcej...
Przekaż gospodarstwo, weź...
Dzieciaki myślą,że pieniądze biorą się...
Ukraińskie jabłka wracają...
I jak to jest UE znosi embargo Ukrainie po...
Przekaż gospodarstwo, weź...
Jednak Unia dopłaca nie tylko do zakładania...
Maliszewski: Import owoców...
To tak jak budowa w Polsce sieci 5 G. Kiedy w...
Maliszewski: Import owoców...
Zwykły sadownik nie jest w stanie nikogo...
Maliszewski: Import owoców...
Nie często zgadzam się z p.Maliszewskim,ale...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Trolle z Inowrocławia nadają za 500 zł bez +
Premier: 1000 zł dopłaty...
Nie martwcie się. Przy urnie można oddać...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Espuma chyba nie rozumiesz,andrzej251...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Się sypią minusy.........czyżby to szło...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Rozumiem że liczysz aby ci państwo...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Mam 4 ha sadu , w tym roku 95% strat po...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Za to PO przezywa ze warzywa i owoce...
Premier: 1000 zł dopłaty...
sa ludzie którzy za tamtej władzy utuczyli...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Zupełnie nie rozumiem tych minusów dla...
Gala Dark Baron - Gala Must
Wydaje mi się że Gala dark Ann (u mnie...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Jak tamci rządzili całe setki hektarów...
Gala Dark Baron - Gala Must
Czy najciemniejszy? W sadzie doświadczalnym...
Premier: 1000 zł dopłaty...
Mateuszek wcześnie się skapnął ......
Sadownictwo z grupami...
Za całkiem nie duże pieniądze moza kupić...
Sadownictwo z grupami...
Tak, sortowanie w stodole, ale mają zdanie o...
Sadownictwo z grupami...
Tak prezesi ,w tym roku nie będzie tak tanio...
Brak rąk do pracy w...
Spoko. Przy tym urodzaju w tym roku, to...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
jakby nie było,to nie można wprowadzać...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner , w sądownictwie jest huj....o a...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
A dlaczego nie masz pretensji do eksporterów...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
W komunizmie który chce budować pan...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Może być kiedyś taka sytuacja z...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
W moim przypadku nawet tygodniowy strajk,to...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Raczej to była forma pokazania innym że bez...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Klucz to będziesz miał gdy będą(nie daj...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Może możesz sobie na to pozwolić,bo masz...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
A co do gnojenia przemysłu to...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner czy ja pisałem żeby w tym roku...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Nie wiem czemu rząd próbuje na się...
ZSRP: Postulaty do Ministra...
I w taki piękny sposob pan Maliszeeski i...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
To jeszcze zaproponuj klucz przydziału tych...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Po co narobić się i połowę...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Skoro zdecydowaliśmy się na produkcję...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Pilsner - przecież można połowę...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Roman,jesteś (chyba) z 1970 rocznika,a...
Słońce zniszczyło jabłka...
W Polsce też gdzie niegdzieś są takie...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Trzeba zacząć rozmowy w tym roku bo w...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Ardamowski chce wprowadzić ustawę z...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Strategicznie planować na kilka lat do...
Maliszewski: Sadownicy chcą...
Gwarancja ceny TAK, umowy nie!!! Wysyłałem...
Polacy nie chcą pracować w...
nie będe sie bawil w obrońce ukraińców bo...
Pomoc suszowa: O co mogą...
Bardzo mocno rozbuchany jest ostatnio temat...
Polacy nie chcą pracować w...
Jeszcze kilka lat jak Ukraina się wzbogaci...
ZSRP wystąpił do Premiera...
tak piotrek,sadzić,sadzić i jeszcze raz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nic dodać, nic ująć. Jeszcze kilka lat...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Dedykuję wszystkim ,,wyznawcom":...
ZSRP wystąpił do Premiera...
idą z Kukizem pod pache to może dojdą :) z...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,będą brali,bo jak w nowym rozdaniu...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nie pisałem że rząd ma na wszystko to raz,...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Wszystkie pomoce ale te unijne kończą się...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,ale co ty za problem robisz skoro...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Poddziałanie 5.2 Inwestycje odtwarzające...
ZSRP wystąpił do Premiera...
to ty zrozum że takie pomoce w długoletnim...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Najpierw postaraj się zrozumieć co ktoś...
ZSRP wystąpił do Premiera...
i co za pieniążki od państwa nakupisz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Zawsze byłem przeciwnikiem takich doraźnych...
ZSRP wystąpił do Premiera...
A kto kazał sądzić w za stoiskach...
ZSRP wystąpił do Premiera...
30 ha to położyły wiatry w 100 % a do tego...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Czy 30ha to tak dużo Abu prosić premiera.....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Zboczeńcy chcą żeby było ich więcej, ale...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Teraz to jakis zmasowany atak tych z lgbt, co...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
i tu sie zgadzamy, niech każdy sobie zyje...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
To dobrze ze skonczył technikum chociaz bo...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Czyli jednak miałem rację, jesteś...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@sadjabłkowy. Pytanie nr 1 i nr 2. Tylko...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Bez sensu że można zaznaczyć tylko jeden...
Dziś (13.08) ostatni dzień...
A od nowego roku ceny za prąd wzrosną o...
ME ws. konieczności...
Co stoi na przeszkodzie żeby założyć...
ME ws. konieczności...
Ten rok zapłacimy za energię jeszcze...
Embargo powinno zostać...
Embargo. każdy polski sadownik psioczy i...
Burmistrz Szydłowa...
A wszyscy mieli pretensje do pana...
Burmistrz Szydłowa...
Gdy napisałem tutaj na portalu, że mi...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Błąd... Chodziło o Marka Kuchcińskiego.
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
jaceo1. "Teraz ku*** my ! " Pewnie wielu nie...
Polska nie jest konkurentem...
Zastanawiam się w jakim celu kopiuje się tu...
Embargo powinno zostać...
Wcześniej czy później powrócimy do...
Embargo powinno zostać...
Zbyszek po 0.4 zł to Ameryka z drzewa , a po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
To coś w rodzaju ,możesz kupić dowolnego...
Embargo powinno zostać...
Ciekawa analiza sytuacji w rolnictwie:...
Embargo powinno zostać...
A tu będziesz im sprzedawał Idareda po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@michu, tak tylko jedną odpowiedź można...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
W ankiecie można wybrać tylko jeden...
Burmistrz Szydłowa...
Taa,ubezpieczenie od wszelkich ryzyk......
Burmistrz Szydłowa...
Sławku,ależ ZSRP na to by odbiorca nie...
Burmistrz Szydłowa...
Jaceo1, tylko co po tym ubezpieczeniu? W...
Burmistrz Szydłowa...
Co do szacowania, to z doświadczenia tych...
Burmistrz Szydłowa...
Brawo za trafną ocenę. Proszę podziel się...
Burmistrz Szydłowa...
Akurat ubezpieczenie od gradu w porównaniu...
Embargo powinno zostać...
To kto kupuje jabłko w tirach z ruskimi...
Burmistrz Szydłowa...
Pytanie- Dlaczego nikt nie walczy o...
Embargo powinno zostać...
Rosja zdejmie embargo a założy ograniczenia...
Embargo powinno zostać...
Embargo to tylko rolnicy mają ma owoce i...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wosp dobra inicjatywa ale nie to wykonanie....
instagram