Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2019_A_Toper
2019_BASF_Bellis

Fruit Logistics: nie odpuścić odległych rynków sprzedaży

Fruit Logistics: nie odpuścić odległych rynków sprzedaży

Embargo na polskie owoce wprowadzone przez Rosję w ubiegłym roku tuż przed zbiorami owoców na skutek działań politycznych związanych z sytuacją na Ukrainie miało znaczący wpływ na rynek świeżych owoców, których bardzo duża część trafiała z Polski na rynek rosyjski.

Czas w jakim zostało wprowadzone to embargo sprawił, że wiele firm, grup producentów jak i samych sadowników zadawało sobie pytanie - co zrobić z wyprodukowanymi jabłkami, gdzie je sprzedać, jak zarobić na koszty produkcji, czy na koszty utrzymania firmy. Początki były ciężkie, niskie ceny skupu owoców eksportowych oraz owoców do przetwórstwa a także docierające informacje, że kraje europy zachodniej – też duzi producenci jabłek – również mają duże zbiory, a część swojej produkcji sprzedawali na rynek rosyjski. „Cześć sadowników„ tym bardziej tych, którzy nie posiadali chłodni KA była „zmuszona sprzedawać jabłka po bardzo niskich cenach„, które nie zwracały kosztów produkcji, a docierające informacje po pogarszającej się sytuacji politycznej UE-Rosja nie nastrajało optymistycznie.

Kolejne miesiące, słabe zainteresowanie jabłkami, niska cena, zapowiadało, że sytuacja się raczej nie zmieni a sadownicy ponoszący koszty przechowywania w KA poniosą jeszcze większe straty. Na szczęście „w marcu nastąpiła znacząca zmiana sytuacji, cena zaczęła rosnąć aż w pewnym momencie przekroczyła poziom 1,00 zł/ kg, co jeszcze nie tak dawno wydawało się niemożliwe. „ Czym była spowodowana ta zmiana?

Firmy po wprowadzeniu rosyjskiego embarga zaczęły działać w celu pozyskania nowych klientów i nowych rynków, aby móc tam sprzedawać swoje owoce. Choć w chwili obecnej nie można jeszcze eksportować do wielu państw, które są zainteresowane zakupem polskich jabłek to trwają prace nad otwarciem tych rynków, a na wielu innych rynkach pojawiły się już pierwsze polskie owoce. I chociaż nieraz na początku były problemy z trafieniem w gust odbiorców np. z państw arabskich, gdyż wiele odmian jabłek uprawianych w Polsce wcześniej nie znali, to „coraz częściej, coraz więcej firm z sukcesem zaczęło wysyłać na często odległe i bardzo wymagające rynki, o których w większości nikt przed wprowadzeniem rosyjskiego embarga nie myślał„, lub nie było możliwości sprzedaży tam polskich jabłek.

„To między innymi dzięki rosyjskiemu embargu w wielu sadowniczych rejonach Polski, zaczęły powstawać firmy zrzeszające kilka czy kilkanaście podmiotów, których celem jest sprzedaż owoców na „odległe rynki” . A aby zaspokoić wymagania klientów, którzy nieraz są zainteresowani dużymi partiami powtarzalnego towaru, czemu jedna czy dwie firmy nie są w stanie sprostać, trzeba było pomyśleć o wspólnym działaniu.

Rosyjskie embargo stało się szansą na sprzedaż polskich jabłek na wiele nowych rynków. Rosjanie znali nasze jabłka, ich smak, jakość i sobie to cenili, teraz smak polskich jabłek poznają mieszkańcy Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Kanady i innych, a miejmy nadzieję że niebawem poznają je w Chinach, Indiach i wielu innych, gdzie do tej pory nie było polskich owoców.

Nie chcemy rezygnować z wysyłki polskich jabłek do Rosji po zniesieniu embarga, które nie wiadomo kiedy nastąpi, ale „dostaliśmy szansę na eksport jabłek co prawda wyższej jakości i z większymi wymaganiami„. Potrzeba oczywiście czasu aby sprzedawać owoce w znacznie większych ilościach na nowe rynki, jednak mamy szansę na zwiększenie sprzedaży na te rynki po wyższych cenach dzięki czemu także producenci osiągną wyższe zadawalające ich dochody i „w przyszłości nie będziemy już tak zależni od wschodniego partnera„, który niestety jak pokazała historia już nie po raz pierwszy wprowadził embargo na nasze produkty. Trzeba pamiętać aby w momencie zniesienia rosyjskiego embarga „nie odpuścić” tak z trudem zdobytych klientów, trzeba to pielęgnować i dbać, aby polskie jabłka były znane na całym świecie i cenione za jakość i smak.

Potrzeba jeszcze dużo czasu i pracy na osiągnięcie tych celów ale już dotychczasowe działania pokazują że mamy na to szanse. Musimy ją tylko wykorzystać.

Rafał Giza / Fruit Logistics

komentarze (15):

dodaj komentarz
cielmus
cielmus 03.04.2015 21:00 Jak dla mnie nie widzę różnicy w zarobkach ludzi sprzedających idareda prosto z drzewa po 50 gr a ludźmi sprzedającymi w marcu po 1.20........ strata jest taka sama koszty przechowania olbrzymie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Pawel1
Pawel1 03.04.2015 21:09 hmmm no ja sprzedawalem i tak i tak i roznice widze ogroooommmmnnaaaa :-)

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Prosad
Prosad 03.04.2015 22:06 Kolego cielmus, to gdzie Ty te jabłka przechowujesz że masz aż takie koszta ????????????????
cielmus
cielmus 03.04.2015 22:33 No dobra koszt wyprodukowania kilograma jabłek wynosi w granicach złotówki, ja sprzedałem po 50 gr jestem na minusie Wy odliczając prąd wyszliście na zero i ot cała filozofia.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Pawel1
Pawel1 03.04.2015 22:55 teraz zgoda

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Kewals
Kewals 04.04.2015 12:09 Cielmus chyba nie znasz kosztow przechowywania jablek w domu. Koszt prądu to max 8gr. Do tego dochodzi koszt wapna.
Jacekk
Jacekk 04.04.2015 13:00 Dochodzi koszt gazowania oraz amortyzacja chłodni i urządzeń chłodniczych. Licząc wszystko dokładnie wg. mnie będzie to do 15 gr. Więc w tym sezonie opłaciło się przechowywać.
piotrek197704
piotrek197704 05.04.2015 11:21 Pamiętaj kolego, że trzeba policzyć postawienie chłodni, zakup urządzeń chłodniczych, zakup skrzyń jak również serwis i bieżące utrzymanie. I teraz pytanie: opłaca się budować i ponosić koszty, czy sprzedać prosto z sadu do grup w ich skrzynie i mieć święty spokój....Raz jesteś do tyłu a drugi raz do przodu i suma sumarum wychodzimy na jedno. Wystarczy przypomnieć sobie poprzedni rok.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Regis
Regis 04.04.2015 19:06 No niestety Cielmus. Mam 15 ton idareta jeszcze w PRZECHOWALNI bo po co go kłaść było do chłodni... Sprzedaje go teraz po 1,15 i jakoś widzę różnicę. Od razu zaznaczam że ubytków na tonę jest ~40 kg.
Sasiad nie rwał wogóle, wysypał po 18 gr bo zapowiadało się na to że nie będzie go gdzie sprzedać (pozdrownienia dla prof. makosza...) i teraz wyliczył ze wysypał 40 ton po 18 gr... a mógłby sprzedać teraz po 1,15..... ile stracił? nie trzeba kalkulatora....
Więc widać raczej różnice.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

cielmus
cielmus 04.04.2015 20:41 Kolego Regis tutaj masz rację, sam posiadam pomieszczenie w którym mogę przechować te 70 ton jabłka bez schładzania jedynie wstawić i wyjąć, lecz idareda to ja miałem wielkie nic, bo 90% jabłek wytłukł mi grad. Lecz podejrzewam, że gdy bym gradu nie miał to i tak bym sprzedał od razu pod presją coraz to pogarszającej się sytuacji w tamtym czasie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

wojtekx
wojtekx 04.04.2015 21:48 Za rok pewnie każdy gdzie tylko będzie mógł będzie trzymał jabłko do bólu. Ciekawe jaka wtedy będzie cena.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

roxana
roxana 06.04.2015 08:58 Regis lubisz sie wywyższać jaki Ty jestes madry że swojego Idareda nie wysypałęs na przemysł cóż to jest te marne 15 ton ? Dopiero byś był dumny z siebie jak paw gdybyś tak miał 150 ton nie mówiac już o wiekszej ilości np. 400 ton z tym pozdrowieniem dla profesora to już przegiełeś . Regalis co Ty będziesz robił z taką kupą pieniędzy jak już sprzedaż swojego Idareda?
Prosad
Prosad 06.04.2015 12:33 Roxana nie wiem czemu atakujesz kolege Regisa, twierdząc że się wywyższa. To raczej stwierdzenie "marne 15 ton" uważam za pogardliwe z Twojej strony. Według mnie tutaj raczej chodziło o pokazanie, że opłaciło się przytrzymać jabłko, a nie wywyższanie się czy coś w tym stylu. A odnośnie pozdrowień dla profesora to ja nie rozumiem tego towarzystwa wzajemnej adoracji... Każdy ma wolną wolę i możliwosć wypowiadania się, więc nie rozumiem dlaczego nie możemy czasem wypowiedzieć się krytycznie na temat Jego poglądów? Osobiście uważam, że jeżeli coś jest "nie halo" to powinniśmy o tym mówić - a to, ze profesora przywidywania się nie sprawdziły to chyba każdy wie. Więc nie najeżdżajmy na siebie wzajemnie, tylko róbmy swoje i nie dajmy się podpuszczać, bo chętnych do wykorzystania powstającego zamieszania w naszej branży nie brakuje - co było widać w mijającym sezonie. Pozdrawiam Świątecznie.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

darek
darek 06.04.2015 22:32 a prawda jest tak jakby nie te koszenie czy rozdzwanianie jabłek to była wielka kicha to znaczy dla nas bo przetwórnie nie miło się przeliczyli co do ceny i skupionego surowca i trzeba o tym pamiętać w nadchodzącym sezonie żeby się takie upokorzenie nie powt użyło

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

mariusz321
mariusz321 08.04.2015 07:59 Na przechowywaniu jabłek w grupach to jest interes ale dla grup jak w tamtym roku sprzedali goldena po 2,1 zl to wypłacili po 80 gr z domu sprzedawałem po 1,3-1,6 zl jeszcze nie słyszałem zeby komus płaciły grupy ceny rynkowe. Takze juz lepiej opłaca sie budowac chłodnie i samemu przechowywac i chandlowac na własna reke

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

2019_Yara_po_kwitnieniu

Najnowsze komentarze

Oddam za darmo
I to jest piękna postawa!
ZSRP wystąpił do Premiera...
tak piotrek,sadzić,sadzić i jeszcze raz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nic dodać, nic ująć. Jeszcze kilka lat...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Dedykuję wszystkim ,,wyznawcom":...
ZSRP wystąpił do Premiera...
idą z Kukizem pod pache to może dojdą :) z...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,będą brali,bo jak w nowym rozdaniu...
ZSRP wystąpił do Premiera...
nie pisałem że rząd ma na wszystko to raz,...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Wszystkie pomoce ale te unijne kończą się...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Espuma,ale co ty za problem robisz skoro...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Poddziałanie 5.2 Inwestycje odtwarzające...
ZSRP wystąpił do Premiera...
to ty zrozum że takie pomoce w długoletnim...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Najpierw postaraj się zrozumieć co ktoś...
ZSRP wystąpił do Premiera...
i co za pieniążki od państwa nakupisz...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Zawsze byłem przeciwnikiem takich doraźnych...
ZSRP wystąpił do Premiera...
A kto kazał sądzić w za stoiskach...
ZSRP wystąpił do Premiera...
30 ha to położyły wiatry w 100 % a do tego...
ZSRP wystąpił do Premiera...
Czy 30ha to tak dużo Abu prosić premiera.....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Zboczeńcy chcą żeby było ich więcej, ale...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Teraz to jakis zmasowany atak tych z lgbt, co...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
i tu sie zgadzamy, niech każdy sobie zyje...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
To dobrze ze skonczył technikum chociaz bo...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Czyli jednak miałem rację, jesteś...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@sadjabłkowy. Pytanie nr 1 i nr 2. Tylko...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
Bez sensu że można zaznaczyć tylko jeden...
Dziś (13.08) ostatni dzień...
A od nowego roku ceny za prąd wzrosną o...
ME ws. konieczności...
Co stoi na przeszkodzie żeby założyć...
ME ws. konieczności...
Ten rok zapłacimy za energię jeszcze...
Embargo powinno zostać...
Embargo. każdy polski sadownik psioczy i...
Burmistrz Szydłowa...
A wszyscy mieli pretensje do pana...
Burmistrz Szydłowa...
Gdy napisałem tutaj na portalu, że mi...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Błąd... Chodziło o Marka Kuchcińskiego.
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
jaceo1. "Teraz ku*** my ! " Pewnie wielu nie...
Polska nie jest konkurentem...
Zastanawiam się w jakim celu kopiuje się tu...
Embargo powinno zostać...
Wcześniej czy później powrócimy do...
Embargo powinno zostać...
Zbyszek po 0.4 zł to Ameryka z drzewa , a po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
To coś w rodzaju ,możesz kupić dowolnego...
Embargo powinno zostać...
Ciekawa analiza sytuacji w rolnictwie:...
Embargo powinno zostać...
A tu będziesz im sprzedawał Idareda po...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
@michu, tak tylko jedną odpowiedź można...
ANKIETA: Ochrona przed zbiorem
W ankiecie można wybrać tylko jeden...
Burmistrz Szydłowa...
Taa,ubezpieczenie od wszelkich ryzyk......
Burmistrz Szydłowa...
Sławku,ależ ZSRP na to by odbiorca nie...
Burmistrz Szydłowa...
Jaceo1, tylko co po tym ubezpieczeniu? W...
Burmistrz Szydłowa...
Co do szacowania, to z doświadczenia tych...
Burmistrz Szydłowa...
Brawo za trafną ocenę. Proszę podziel się...
Burmistrz Szydłowa...
Akurat ubezpieczenie od gradu w porównaniu...
Embargo powinno zostać...
To kto kupuje jabłko w tirach z ruskimi...
Burmistrz Szydłowa...
Pytanie- Dlaczego nikt nie walczy o...
Embargo powinno zostać...
Rosja zdejmie embargo a założy ograniczenia...
Embargo powinno zostać...
Embargo to tylko rolnicy mają ma owoce i...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wosp dobra inicjatywa ale nie to wykonanie....
Embargo powinno zostać...
Czyżby po całorocznym p.... o...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Kto, wstawia minusy? ,,ten który nie...
Embargo powinno zostać...
Jestem i byłem na tak ,embargo przyniosło...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jurku założe sie o flaszkę że tej...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A gdzie na świecie jest inaczej? Tak...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jeździł może i pociągiem, zamienił BMW...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Gdzie te czasy, kiedy Premier Mazowiecki z...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
ENEA - "Do grup taryfowych, o których mowa w...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy ..po czym stwierdziłeś że wszystko...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wytłumacz mi szanowny SławkuS, dlaczego nie...
Satelity w służbie...
Arimr wezwał mnie bym wyjaśnił dlaczego...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
baracuda pewnie trzymasz kciuki żeby kasa...
Słodkie ceny kwaśnych...
I co... opłaca się kupić nawet za tyle....
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Baracuda, marnie wygląda ta metafora, nic...
Sadownicy muszą złożyć...
Kontrola kontrola kontrola, co za kraj, ż......
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
słyszałeś hasło dobra zmiana, skromność...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A czy ja napisałem, że się jemu nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jak mamy sie czepiac to były marszałek...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
zanim cokolwiek zaczniesz tłumaczyć to sie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Marcinku chyba niestety tej afery to Ty nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Klasyka socjotechniki: wywołaj problem,niech...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Odpowiedź jest banalna, gdyż bez przerwy...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jakby nie patrzeć, przysługuje im...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Przypuszczam, że wszystko da się...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy, jeżeli już rozliczasz ludzkie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Ciekawi mnie kto tak minusuje na tym portalu,...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jak Marszałek latał by nie z rodzina a...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
,,Mozliwe ze były naduzycia władzy...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
a czemu nie spytasz Jerzego i innych "gwiazd"...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Usprawiedliwiać obecną władzę tym,że...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Ze smutkiem czytam, gdy fakty, którym nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Espuma ile dostajesz kasy od fermy trolli za...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
bo ludzie żyją dniem dzisiejszym i nie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Jerzy wpisz sobie " Klimatyczny szczyt...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Wątku samolotowego miałem nie komentować,...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
A skąd zakład energetyczny w czasach RODO...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
do pażdziernika wytrzymaj. Schetyna zostanie...
Maliszewski: Czy wygraliśmy...
Robienie społeczeństwa w przysłowiowego...
GUS: Wstępny szacunek...
sarkastycznie -ja miałem połowę więcej- 2...
GUS: Wstępny szacunek...
nie wszystkie, ale część pewnie tak
GUS: Wstępny szacunek...
To nie sa zaniedbane sady tylko sady...
GUS: Wstępny szacunek...
Z tymi zaniedbanymi sadami to masz rację....
GUS: Wstępny szacunek...
Niech sie wypowie ten kto w rejonie grojecko...
GUS: Wstępny szacunek...
Wisni jak sie jezdziło po okolicy wydawało...
GUS: Wstępny szacunek...
A co ma owocówka do prognoz zbiorów?...
Eskimos nie spłacił...
100 baniek podatników utopione ale...
GUS: Wstępny szacunek...
Orzech,, dodam jeszcze problemy z owocówką...
Eskimos nie spłacił...
Myślisz o Biedroniu ?? No! on to może co...
GUS: Wstępny szacunek...
Widzimy po ilości wiśni jak te szacunki...
Eskimos nie spłacił...
Oj się następca Prezydenta Dudy za takich...
Sadownicy są objęci...
Dlaczego jest ta informacja podawana po...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
która ustawa uchwalona w nocy jest dobra ,a...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
A w cenie kapusty i pietruszki wliczone jest...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Brawo PIS, dalej dawać górnikom, kopać...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Jeden wielki błąd za , który Psl może...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Cale szczęście, że Ty jesteś za Psl to...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
propaganda jak zawsze. robią z ludzi...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Stara zasada cyników politycznych; stwórz...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Akurat w temacie cen prądu mało trafny...
GUS: Wstępny szacunek...
U mnie maliny letniej będzie 30% tego co...
GUS: Wstępny szacunek...
Jeżeli chodzi o jabłka to też ten GUS nie...
GUS: Wstępny szacunek...
No żarty urzędasów z GUSu się trzymają....
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
Nie rozumiem ludzi stojących w takich...
ZSRP: Zamieszanie ws. cen...
I tak jakieś 60 % sadowników z grójeckiego...
50 mln euro dla rolników -...
Biznesmeni dostaną kaskę żebyśmy my nie...
Czy sadownicy doczekają...
A może łatwiej wyliczyć co się udało...
50 mln euro dla rolników -...
Eskimos to dopiero zarobił !!!!! Zarząd...
Czy sadownicy zapłacą...
Kostek poczytaj to naprawdę nie boli. A...
Rosja nadal wątpi w...
Bo Rosja ma swoich ludzi co czytają co w...
Czy sadownicy zapłacą...
Bzdura. Nie podpisywali zgody na płacenie...
Czy sadownicy zapłacą...
To chyba Lech Kaczyński zaczął z tym...
Czy sadownicy zapłacą...
Gdyby Kopaczowa nie podpisała pakietu...
Czy sadownicy zapłacą...
Jeżeli mamy prąd z PGE, to na ich stronie...
Czy sadownicy zapłacą...
Nie zapomnij że to jest będzie pomoc de...
Czy sadownicy zapłacą...
Jednak kupując prąd w taryfie C już...
Czy sadownicy zapłacą...
Sadownik nie jest przedsiębiorcą ,co wynika...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
Tak. Dopóki nie zmieni się rząd i uzna że...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
czyli jak rozumiem mogę w roku za free...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Jak Ci tak źle to idź na etat. Zabiorą Ci...
Czy sadownicy zapłacą...
A dlaczego Pan z PSL-U nie wystosuje pisma w...
Sadownicy zwolnieni z opłat...
Mistrzowskie wyjaśnienie, teraz potrzebne...
Walka o jak najniższe ceny...
To teraz mogę spokojnie sprzedawać swoje...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Tak piszą te " x procent" , jak w...
Sadownik nie może...
Czy mam rozumieć że przetwórcy maja u nas...
Ceny jabłek wzrosną o 40% ?
Komu i czemu mają służyć takie idiotyczne...
Maliszewski: Straty...
Musk przepity zawsze swieższy niż nie dopity
Maliszewski: Branża...
Prawda objawiona wyszła już teraz..Gdyby...
Maliszewski: Straty...
''rolników" miało być. 3 pilsnery urquell...
Maliszewski: Straty...
obowiązkowa wieloletnia umowa...
Maliszewski: Branża...
Obowiązkowe umowy kontraktacyjne - ja mam...
Maliszewski: Branża...
Jedno muszę Ci przyznać, podziwiam Cię za...
Maliszewski: Branża...
I ani słowa o obowiązkowych umowach...
Zakłady przetwórcze coraz...
A teraz wyobraźcie sobie co by było gdyby...
Zakłady przetwórcze coraz...
No i gdzie te magiczne zapasy o których...
Czy sadownicy w tym roku...
Mam tę świadomość :) Ale mam też...
Czy sadownicy w tym roku...
Kol.Michu narażasz się syndykatowi...
Czy sadownicy w tym roku...
Kordia na G5 niekoniecznie musi byś śrutem....
instagram