Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2020_INFO_KARTA
2020_Captan_80_WG

Czas na polskie superowoce, przez cały rok!

Rok 2019 pokazał, że mamy w Polsce superowoce. Truskawki, maliny, jagoda kamczacka, borówki, porzeczki, jeżyny, aronia, agrest oraz minikiwi. Są charakterystyczne dla naszego klimatu i w tej liczbie uprawiane tylko w Polsce. Jesteśmy ich eksporterem. Nazywamy je jagodowymi, ale na świecie to super fruits - owoce o właściwościach przeciwutleniających, bardzo korzystnych dla naszego zdrowia i urody. Rok 2020 to czas byśmy poznali je lepiej i docenili również przetwory.

Rok 2019 pokazał, że mamy w Polsce superowoce. Truskawki, maliny, jagoda kamczacka, borówki, porzeczki, jeżyny, aronia, agrest oraz minikiwi. Są charakterystyczne dla naszego klimatu i w tej liczbie uprawiane tylko w Polsce. Jesteśmy ich eksporterem. Nazywamy je jagodowymi, ale na świecie to super fruits - owoce o właściwościach przeciwutleniających, bardzo korzystnych dla naszego zdrowia i urody. Rok 2020 to czas byśmy poznali je lepiej i docenili również przetwory.

W tym roku dołączamy do siedmiu wcześniej już promowanych - truskawki, maliny, jagody kamczackiej, borówki, porzeczki, aronii, minikiwi - dwa nowe gatunki: agrest i jeżynę. Serdecznie zapraszamy ich producentów do współpracy z nami, do pokazania swoich gospodarstw, wiedzy oraz zaangażowania, niezbędnego by dostarczać konsumentom owoce najwyższej jakości

- mówi Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

W sezonie od maja do października, kiedy poszczególne gatunki owoców dojrzewają, zachęcamy konsumentów do codziennej konsumpcji filiżanki owoców. Natomiast w pozostałym okresie będziemy promować owoce w postaci przetworów. Soki, dżemy, konfitury, owoce mrożone, i zachęcać do ich konsumpcji tak, żeby polskie superowoce znajdowały się na stole przez okrągły rok. Zachęcamy przetwórców, szczególnie producentów owoców, którzy zajmują się przetwórstwem, małe firmy przetwórcze, do współpracy przy wspólnej promocji przetworów

- dodaje Witold Boguta.

Celem podejmowanych działań jest zwiększenie spożycia krajowych owoców jagodowych, w tym w postaci przetworów, oraz wiedzy, która pozwoli postrzegać jagodowe jako symbol stylu życia. Główną grupą docelową są ludzie aktywni, w tym młodzi rodzice i seniorzy. Poszukujący zdrowych produktów i pomysłów na to, jak praktycznie mogą one zafunkcjonować w ich diecie.

Cele kampanii

Cele kampanii „Czas na polskie superowoce!”:

  1. Budowa nawyku codziennej konsumpcji owoców jagodowych i ich przetworów, w której uprzywilejowana jest pozycja produktów lokalnych, naturalnych, mniej przetworzonych.
  2. Promocja wysokiej zawartości antocyjanów oraz pojęcia „superowoce”, które oznacza wyjątkowo korzystny wpływ na zdrowie, samopoczucie i urodę.
  3. Promocja sezonowości, jagodowej sztafety, patriotyzmu dietetycznego i zakupowego.

 

Pojęcie „polskie superowoce” stanowi potencjał marketingowy. Ważnym aspektem działań w tym roku jest przekonanie do tego detalistów. W mediach branżowych tematem wiodącym będzie współpraca w całym łańcuchu dostaw.

Informacje na temat superowoców i ich przetworów trafią do mediów i będą promowane w Internecie. Na stronie www.PolskieSuperowoce.pl będą udostępniane materiały na temat każdego z dziewięciu owoców. Sukcesywnie wzbogacany będzie jedyny w Polsce branżowy bank zdjęć (polskiesuperowoce.pl/presskits), które mają służyć do wizualizacji wszelkich treści promujących walory owoców jagodowych.

Na Facebooku Czas na polskie superowoce (@polskiesuperowoce) to dziś najaktywniejszy fanpage owoców w Polsce. W 2018 roku odwiedziło go 1,3 mln osób, w 2019 roku już ponad 2,5 mln osób. Przez cały sezon pojawi się na nim wiele materiałów promujących nawyk codziennego spożywania owoców jagodowych oraz przetworów.

Będą promowane miejsca produkcji i praca na plantacjach. Plantatorzy będą mieli okazje by zaprezentować swoją pasję, regionalne tradycje i uczestniczyć w przedsezonowych spotkaniach z mediami. Powiemy o rosnących wymagań jakościowych w całym łańcuchu „od pola na talerz”. Materiały będą budowały wizerunek plantacji, jako miejsc, w których powstaje najwyższej jakości produkt. Celem jest edukacja na temat tego, co wpływa na smak i walory zdrowotne owoców jagodowych, oraz wpływu tego co jemy na nasze zdrowie i wygląd. Stąd plan angażowania ekspertów z dziedziny dietetyki i psychodietetyki.


Jagodę kamczacką zarekomendują sami plantatorzy. Wiele osób nie zna tego gatunku, nie zna cech owocu, jego smaku. Seria materiałów edukacyjnych przygotowanych na wielu plantacjach będzie prezentowana na fanpage’u oraz stronie polskiesuperowoce.pl przez cały, trwający 3 tygodnie, sezon zbiorów kamczatki.

W czerwcu odbędą się III Jagodowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2020. Formuła piknikowa będzie okazją do pokazania owoców jagodowych i aktywnego stylu życia. Przed nami turniej plantatorów oraz, towarzyszący mu od ubiegłego roku, turniej dla dzieci. W planach turniej dla dzieci szkół podstawowych (U-13) oraz dla maluchów (3-6 lat). W roku Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2020 oraz letniej Olimpiady liczymy na dodatkowe zainteresowanie mediów.

Plantatorzy borówki tradycyjnie wybiorą najmłodszego w swoim gronie, który degustacją otworzy borówkowy sezon. Prezentacje pokażą polskość borówki i jej jakość. Obraz plantatorów częstujących owocami swoje dzieci jest zawsze bardzo sugestywny.


Kulminacją sezonu będzie 1 LIPCA. Tego dnia obchodzimy DZIEŃ OWOCÓW i Dzień Polskiej Borówki. W ramach przygotowań cała branża jagodowa zaprezentuje swoją ofertę konsumentom. Event będzie okazją do nakręcenia dziesiątków wywiadów i materiałów promujących konsumpcje owoców jagodowych i ich przetworów.

Promocja przetwórców i jagodowych przetworów

Szukamy najlepszych lodziarni, pierogarni i kaftowych browarów. Będziemy do nich zapraszać i promować smak lodów, ręczne robionych pierogów i kraftu. Będziemy pokazywać walory owoców doceniane przez rzemieślników. Ciekawa dla branży jest definicji przetwórstwa, w myśl której owoce kontraktuje również kilkaset lodziarni, pierogarni czy browarów.

Rok 2020 to dobry czas na przetwory produkowane przez plantatorów. Soki, nektary, dżemy, konfitury, mrożonki owoców jagodowych itp. Chcemy by detaliści poznali młode marki, które oferują przetwory jagodowe. Wiosną zaproponujemy udział w szkoleniu z prezentacji swojej oferty (marki), latem wesprzemy w jej udoskonaleniu, a jesienią zaprosimy na pierwszy w branży przegląd przetworów jagodowych. Jak skorzystamy na tym jako branża? Ludzie będą więcej wiedzieli o pracy plantatorów-przetwórców i o walorach przetworzonych superowoców. Pokażemy różnorodność branżowej oferty, a same przetwory z owoców jagodowych jako lubiane przez Polaków.

Projekt uzyskał dofinansowanie z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, a jego koszt sumaryczny wyniesie ok. 930 tys. zł. Pozwoli to na prowadzenie aktywności również poza sezonem zbiorów, rozszerzenie dotychczas prowadzonych działań promocyjnych o dwa nowe gatunki oraz o promocję jagodowych przetworów, którymi możemy cieszyć się przez cały rok. Podobne jak w roku ubiegłym kampania będzie promowała sprzedaż bezpośrednią, lokalną i etnocentryzm zakupowy (Polska Smakuje, Produkt Polski).

Kampanię „Czas na polskie superowoce!” zrealizuje Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw przy współpracy 7 branżowych organizacji. Partnerami są Stowarzyszenie Plantatorów Truskawki, Stowarzyszenie Plantatorów Jagody Kamczackiej, Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej, Polskie Stowarzyszenie Plantatorów Porzeczek, Krajowe Zrzeszenie Plantatorów Aronii ARONIA POLSKA i Stowarzyszenie Plantatorów Mini Kiwi. Partnerem merytorycznym jest Fundacja Promocji Polskiej Borówki.

Nadzór strategiczny nad kampanią od lat prowadzi agencja INSPIRE smarter branding. Agencja współtworzy strategię komunikacji oraz plan ośmiu mniejszych projektów, które złożą się na kampanię w 2020 roku.

Pokażemy ofertę jagodowej sztafety. Truskawka jest bogata w antocyjany, ale czym więcej słońca, czym owoc jest bardziej wybarwiony, czerwony, niebieski, na końcu czarny, tym jego moc antyoksydacyjna jest większa. Od początku sezonu, każdego kolejnego dnia, superowoce oferują nam więcej korzyści „dla zdrowia i urody”. Więcej za mniej, ponieważ czym bliżej pełni lata tym owoce są tańsze. To jest dobra oferta. Przed nami ważny rok, czas łączenia kropek

– mówi Maciej Dolata, partner w agencji strategicznej INSPIRE smarter branding.

Agencja INSPIRE od 5 lat współpracuje z producentami owoców jagodowych. Efektem tej współpracy jest wzrost świadomości brandingowej. Widać, że branża jagodowa chce kreować popyt. Angażowanie coraz większej liczby plantatorów i sukces promocji owoców jagodowych może być kluczem do zmiany trendów konsumpcji w całej kategorii owoców.

źródło: polskiesuperowoce.pl /Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i WarzywREKLAMA
Switch 950x150

2020_Pronutiva

PORS 2020

komentarze (0):

dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Temperatura powietrza - 3/4.04 2020

Prognozowane przymrozki niestety się sprawdziły. Temperatury poniżej zera odnotowały dziś...

Grójeccy sadownicy ruszyli dezynfekować miasto !

Dziś o godzinie 22:00 grójeccy sadownicy ruszyli dezynfekować miasto ! Dezynfekcja Grójca...

Najbardziej niedoceniony ciągnik sadowniczy ?

Ciągniki Arbos serii dedykowanej dla sadowników często są postrzegane przez producentów...

Aronia - najsmaczniejsze lekarstwo na świecie

Aronia to superowoc, którego popularność rośnie. W sezonie 2019 piło soki aroniowe lub...

Czy polskie truskawki zostaną na plantacjach ?

Dużymi krokami zbliża się sezon zbiorów w rolnictwie. Bez pracowników z Ukrainy w...

Nie zbierają truskawek, nie kupują sadzonek

Sektor tryskawek przeżywa prawdziwy dramat z powodu COVID-19. Mamy dużą niepewność co do...

Najnowsze ogłoszenia

Przyczepa wywrotka

01.04.2020 22:09 autor: Krysiak

Studnia glebinowa

01.04.2020 11:06 autor: meff12

Frez sadowniczy

31.03.2020 21:00 autor: OM4x4

Taśmociąg na rolkach 10m

31.03.2020 11:08 autor: Kingaschab

Trzy osoby z Ukrainy

29.03.2020 18:46 autor: postrow

kupie drzewka champion jonagored na m26

29.03.2020 17:58 autor: kkkkkk9

2019_Yara_domyslny

Najnowsze komentarze

Co dla sadownika z "tarczy...
znajdz swój post z 24,03 z godz 12 15 jak...
Co dla sadownika z "tarczy...
W kwestii światopoglądowej to kto...
Co dla sadownika z "tarczy...
Czy Ty @simpson uważasz, że akurat, to co...
Co dla sadownika z "tarczy...
To, że są tu tzw. nawiedzeni, to wiem od...
Co dla sadownika z "tarczy...
Tak czytam i widzę @artemido, że zostałeś...
Wiercenie otworów pod słupy
Witam. Ile otworów i jaka miejscowość...
Co dla sadownika z "tarczy...
Ale dlaczego?ja nie mam prawa oceniać tych...
Co dla sadownika z "tarczy...
@Simpson pełna zgoda ,że masz prawo w nic...
Co dla sadownika z "tarczy...
ja tez szanuje wole innych .i nie mam nic do...
Co dla sadownika z "tarczy...
Simpson - to wolna twoja wola. Ale jak byli...
Ceny paliw spadają w...
Gdzie takie ceny dziś jechałem do warszawy...
Co dla sadownika z "tarczy...
A rób jak chcesz. Twoja wolna wola....
Akcja #oprysk - zajmijcie...
Godna podziwu akcja że strony sadowników....
Oszczędzajmy siły,...
A gdzie są doradcy sadowniczy !!tylko...
Akcja #oprysk - zajmijcie...
To chyba normalne ludziom nikt jeszcze nie...
Co dla sadownika z "tarczy...
A pomyślałeś ze ktoś np. Ja nie ma nic...
Co dla sadownika z "tarczy...
Komunikat mówił ile dostanie... Chyba za...
Co dla sadownika z "tarczy...
Ty nie wiesz ile i za co dostała. Prawem...
Co dla sadownika z "tarczy...
No cóż, Morawiecki często zachowuje się...
Co dla sadownika z "tarczy...
Hortex to symbol złodziejstwa i malwersacji...
Co dla sadownika z "tarczy...
Ostatnią firmę, o dużej wartości, ważną...
Co dla sadownika z "tarczy...
Nie wypisuj kto ma kupić !tylko kto KUPIŁ...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy Starak właściciel Polpharmy ma kupić...
Uwaga użytkownicy - sadownicy !
Wystarczy maska przy traktorze.
Uwaga użytkownicy - sadownicy !
A trzeba mieć maskę aby oglądać?
Co dla sadownika z "tarczy...
Bardzo dużo piłkarzy i dużych firm...
Uwaga użytkownicy - sadownicy !
Dobre , PRIMA APRILIS
Problemy z zawarciem...
Od gradobicia stawki podnieśli , Biała...
Co dla sadownika z "tarczy...
Ja nie mówię kto jest na listach PO ale o...
Co dla sadownika z "tarczy...
a Cimoszewicz nr 1 na warszawskiej liście PO...
Co dla sadownika z "tarczy...
Ja napisałem JAK ZAGŁOSOWAŁO kilkanaście...
Co dla sadownika z "tarczy...
to jak szanujesz komunistów u władzy...
Co dla sadownika z "tarczy...
Bo tak LUDZIE ZAGŁOSOWALI... i tak było......
Barbarzyństwo ekonomiczne:...
Czy się oplaca czy nie z koncentratu to...
Co dla sadownika z "tarczy...
a ja usiłuje rozgryść dwie kwestie. Jak to...
Po ostatniej fali...
Czyzby to bylo prima a prylis?
Po ostatniej fali...
A po nocy z 31.3 na 1.4 czereśnie i śliwy...
Co dla sadownika z "tarczy...
Proponuje obejrzeć na youtube ( A ja proszę...
Co dla sadownika z "tarczy...
Lojalka nie napisana została przez Wałęsę...
Problemy z zawarciem...
Jakim trzeba być dzieciakiem by myśleć,że...
Co dla sadownika z "tarczy...
Zgadzam się że prezydent Wałęsa do dziś...
Co dla sadownika z "tarczy...
Też uważam, że każdy powinien tyle...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jak w tych czasach niedziela, czy Boże...
Co dla sadownika z "tarczy...
Wiem że to kara Boża, ludzie być może...
Co dla sadownika z "tarczy...
Popieram @borowik 90. Jednak myślę że...
Co dla sadownika z "tarczy...
Wszystkim dla których "bolek" to .......
Co dla sadownika z "tarczy...
Witam. Moim skromnym zdaniem ciągle zbyt...
SADOWNICZA TARCZA...
Nie przesadzajmy z tymy wymogami czy...
Co dla sadownika z "tarczy...
A teraz juz nic nikt nie zmieni bo cały...
Barbarzyństwo ekonomiczne:...
Obstawiam ze z 80 proc sadownikow bylo by za...
SADOWNICZA TARCZA...
A obowiązkowe umowy kontraktacyjne i zakaz...
Barbarzyństwo ekonomiczne:...
Czy Pan Sławomir Izdebski wystosował ten...
Barbarzyństwo ekonomiczne:...
Do pana Sławomira Izdebskiego, dlaczego nie...
Co dla sadownika z "tarczy...
Wałęsa takim był prezydentem jak judasz...
Co dla sadownika z "tarczy...
Mam pytanie do Jerzego 45. Durnia mamy za...
Co dla sadownika z "tarczy...
A podaj przykład w ktorym kosciele sa...
Owoce będą drogie jak...
Cena może za owoce być i wysoka ale co z...
Barbarzyństwo ekonomiczne:...
Przeciez jest nadrodukcja to dobrze jak by...
Co dla sadownika z "tarczy...
Szwedzi pod Jasną Górą też byli pewni...
Co dla sadownika z "tarczy...
Straszno robi się na świecie, Tramp...
Burlat, Kordia, Staccato,...
Widać zielone slupki tez w czereśniach
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy,punkt widzenia na ograniczenia...
Co dla sadownika z "tarczy...
Nie odpisujecie mu, niech pisze sam do...
Co dla sadownika z "tarczy...
Winiarek apeluje...a kto Twoim zdaniem...
Co dla sadownika z "tarczy...
Tak już od dawien dawna jest, że jeśli...
Burlat, Kordia, Staccato,...
Ja tam widzę czarne słupki w każdej z...
28 odmian jabłoni w jednym...
Powiem tak. Jeśli chodzi o porównanie...
Co dla sadownika z "tarczy...
Cała Unia to jedna wielka machina...
Owoce będą drogie jak...
Co tu komentować . Artykuł napisany na...
Ewakuacja Ukraińców –...
Masz rację, niech się teraz nażrą tych...
Nie zbierają truskawek, nie...
Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że i...
Co dla sadownika z "tarczy...
Ja ci powiem że tu nie chodzi o pomoc tylko...
System zbiórki PSOR...
Witam, a co z opakowaniami ze srodków...
28 odmian jabłoni w jednym...
Tak jestem zainteresowany i zawsze z...
Co dla sadownika z "tarczy...
Bardzo proszę ! Proponuję zamknąć ten...
Co dla sadownika z "tarczy...
może powinien spytać moderatora co za The...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jak widać po nagłym wysypie minusów Tobie...
Co dla sadownika z "tarczy...
Dotychczas też nigdy państwo nikomu nie...
Co dla sadownika z "tarczy...
(wtedy i dziś każdy ma jeden głos ) JEST...
Co dla sadownika z "tarczy...
Złożyć gratulacje za machinacje...
Co dla sadownika z "tarczy...
Artemida a jeśli dostaję się 100 minusów...
Co dla sadownika z "tarczy...
O Mamo! Agenci Tarczy nas uratowali, kapitan...
Co dla sadownika z "tarczy...
Wtedy i dziś każdy ma jeden głos....
28 odmian jabłoni w jednym...
W 2019 roku zebraliśmy już pierwsze jabłka...
28 odmian jabłoni w jednym...
Interesuje mnie Gala Dark Baron
Co dla sadownika z "tarczy...
Dostał tyle minusów ile mu wstawiłeś...
Owoce będą drogie jak...
Nikt nie komentuje..... przeczytali i...
Co dla sadownika z "tarczy...
Stare powiedzenie mówi; jeżeli trzy kolejne...
Co dla sadownika z "tarczy...
Zwykła grypa zlekceważona też ma...
Rekordowo niskie ceny paliw !
Przy tej cenie surowca w 2003 roku to cena ON...
Co dla sadownika z "tarczy...
Ten kovid 19 ma taką nazwę bo był już w...
Rekordowo niskie ceny paliw !
Powoli zaczyna się histeria i to nie ze...
Wymiatacz Ditta-Seria
Proszę o zdjęcia na rabin10@op.pl
Co dla sadownika z "tarczy...
Skoro się nie mówi to skąd to wiesz? Skąd...
Co dla sadownika z "tarczy...
20 % ludzi w Chinach którzy przeszli...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy,to nie wirus spowodował,że w Stanach...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy,dzięki za komplement.W Polsce w ciągu...
Co dla sadownika z "tarczy...
Modlić się można nikomu to nie...
Co dla sadownika z "tarczy...
Mój sp. dziadek jak jeszcze żył opowiadał...
Co dla sadownika z "tarczy...
Taki Pilsner13 mówi, że wirus nie jest...
Co dla sadownika z "tarczy...
Wielką radość sprawia mi wejście na...
Wrócą przymrozki i spadnie...
Myślałem o zabiegu miedzią w sobotę po...
Ewakuacja Ukraińców –...
Bardzo dobrze. Może ludzie sobie przemyśla...
Co dla sadownika z "tarczy...
Widzisz jerzy myślałem że jesteś trochę...
Co dla sadownika z "tarczy...
Tarcza , tarczą ale czy dostaliście już to...
Co dla sadownika z "tarczy...
A nie pomyślałeś ośle że oprócz...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jak miłościwie z łaski i premiera...
Co dla sadownika z "tarczy...
A że minister zamknięty w kwarantannie to...
Co dla sadownika z "tarczy...
Widzę ,że oglądasz i czytasz tylko...
Co dla sadownika z "tarczy...
W dniu wczorajszym w sejmie były konsultacje...
Co dla sadownika z "tarczy...
Alfredowi i pilsnerowi w komentarzu /choć...
Co dla sadownika z "tarczy...
artemida,piszesz "po wirusie" ...W 2001 roku...
Co dla sadownika z "tarczy...
Artemida ,,mogą wyjść na balkon .
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy wystarczy że jesteś mocno naruszony...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy skąd masz takie dane o respiratorach...
Co dla sadownika z "tarczy...
Luuuuuuudzie, rodacy, również sadownicy,...
Co dla sadownika z "tarczy...
Byłeś również i alkoholikiem. Bo...
Co dla sadownika z "tarczy...
Oj, Jerzy,nie przeginaj z tymi obelgami,bo...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy, ty zawsze wszystko traktujesz na NIE....
Co dla sadownika z "tarczy...
Ja ciągle nie mam pomysłu, czy inwestować...
Co dla sadownika z "tarczy...
@KORTEZO...I z Tobą muszę się zgodzić....
Co dla sadownika z "tarczy...
Sytuacja staje się coraz bardziej...
Co dla sadownika z "tarczy...
A że respiratorów jest tylko kilkanaście,...
Co dla sadownika z "tarczy...
Brawo PIS !! To dzięki Wam duuużo więcej...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy,"katastrofa dopiero nadciąga..."Masz...
Co dla sadownika z "tarczy...
A tak troche odbiegajac od tematu...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy a co sadzisz o Angli ktora dopiero w...
Co dla sadownika z "tarczy...
E tam, jerzy pisze długie teksty a ja...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jerzy- każdy rozumie że zatrudniłeś śię...
Co dla sadownika z "tarczy...
Nie ma co się rozpisywać z tej tarczy...
Co dla sadownika z "tarczy...
co ty człowieku pierdo*lisz......piszesz...
Co dla sadownika z "tarczy...
Powinno być...Jeśli stwierdzą wirusa, to...
Co dla sadownika z "tarczy...
Jeśli ktoś chce wierzyć, czy słuchać...
Co dla sadownika z "tarczy...
"Moja jest tylko racja, i to święta racja....
Co dla sadownika z "tarczy...
taaa suweren.....siedzą we dwóch w...
Co dla sadownika z "tarczy...
Sądząc po plusach i minusach w w/w...
Belgia: Sortowali jabłka i...
przecież to skandal mędzynarodowy! gdzie...
Co dla sadownika z "tarczy...
ich psim obowiązkiem jest zapewnić...
Co dla sadownika z "tarczy...
chłopie to sie zdecyduj o ci ci chodzi,...
Co dla sadownika z "tarczy...
Niemcy 36 500 zarazonych, Polska 1085....
Co dla sadownika z "tarczy...
Ten @Rybak94 kolego @artemido coraz bardziej...
Co dla sadownika z "tarczy...
Wybory maja sie odbyć na dzień dzisiejszy....
Temperatura powietrza -...
Pestkowe już wcześniej dostały teraz...
Co dla sadownika z "tarczy...
A ci co są/będą na kwarantannie to co...
Co dla sadownika z "tarczy...
Wybory można odwołać kilka dni przed...
Co dla sadownika z "tarczy...
Może już ochłonąłeś po wzburzeniu na to...
Co dla sadownika z "tarczy...
Łowiąc ryby pomyśl i wytłumacz...
Co dla sadownika z "tarczy...
Prowadzenie obrad przez internet jest...
Co dla sadownika z "tarczy...
Nie zamierzam wchodzić bezpośrednio w...
instagram