Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej
  • „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”

  • Refundacji części (do 80%) kosztów kwalifikowalnych operacji

  • Wnioski od 27 grudnia 2016 r. do 25 stycznia 2017 r. w oddziałach regionalnych ARiMR

Poddziałanie „Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”, operacja typu „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Rolnicy, którzy ponieśli straty w swoich gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej spowodowane przez co najmniej jedną z następujących klęsk żywiołowych (zdarzeń losowych): powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna, będą mogli ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) o pomoc na odtworzenie niektórych zniszczonych składników gospodarstwa. O pomoc mogą ubiegać się rolnicy, posiadający gospodarstwa rolne, w których szkody w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich czy rybach w danym roku kalendarzowym, wynoszą co najmniej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda. Pomoc przyznaje się rolnikowi, jeżeli szkody wystąpiły w roku składania wniosku o przyznanie pomocy lub w roku poprzedzającym rok składania wniosku o przyznanie pomocy. 30% strat jest podstawą do ubiegania się o wsparcie, jednak pomoc może dotyczyć jedynie kosztów kwalifikowalnych.

Pomoc przyznaje się na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa w formie refundacji części (do 80%) kosztów kwalifikowalnych operacji. W okresie realizacji PROW 2014-2020 maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi i na jedno gospodarstwo rolne lub dział specjalny produkcji rolnej nie może przekroczyć 300 000 zł. Pomoc polega na refundacji części (do 80%) kosztów kwalifikowalnych operacji oraz pomoc przyznaje się na operację o planowanej wysokości kosztów kwalifikowalnych powyżej 20 000 zł.Pomoc może być przyznana na materialne lub niematerialne inwestycje odtwarzające potencjał produkcji roślinnej lub zwierzęcej, np. na odtworzenie plantacji wieloletnich czy sadów, budowę, przebudowę lub modernizację budynków, a także zakup maszyn lub urządzeń rolniczych.

Wysokość poniesionych strat, jakie powstały u rolników na danym terenie, określa komisja powołana przez wojewodę. Protokół z oszacowania szkód należy załączyć do wniosku o przyznanie pomocy. Na tej podstawie wyliczana jest kwota wsparcia, jaką może otrzymać rolnik za szkodę powstałą w danym składniku gospodarstwa, którego dotyczy wniosek o przyznanie pomocy. Jeżeli zniszczony składnik gospodarstwa był ubezpieczony, wówczas wysokość wyliczonego wsparcia będzie pomniejszona o kwotę otrzymaną z ubezpieczenia.

Jeżeli rolnik nie zawarł umowy obowiązkowego ubezpieczenia upraw, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, a będzie ubiegał się o pomoc na odtworzenie plantacji chmielu, sadów, plantacji krzewów owocowych gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat, wówczas wysokość pomocy wyliczonej na podstawie protokołów sporządzonych przez komisje wojewódzkie, będzie pomniejszona o połowę.

Łączny limit środków przeznaczonych na realizację wsparcia w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”, operacja typu „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”, wynosi 215 mln euro.

Wnioski o taką pomoc, dla pierwszego naboru, będzie można składać od 27 grudnia 2016 r. do 25 stycznia 2017 r. w oddziałach regionalnych ARiMR. Bardzo istotne jest, aby ci rolnicy, w gospodarstwach których wystąpiły szkody w 2015 r., złożyli wnioski o przyznanie pomocy do końca 2016 r. Dotyczy to również tych producentów rolnych, którzy będą chcieli wykazywać we wnioskach straty powstałe zarówno w 2015 r., jak i w 2016 r. Oni również powinni złożyć wnioski o przyznanie pomocy do końca 2016 r. Jeżeli natomiast wniosek będzie dotyczył wyłącznie strat powstałych w 2016 r., będzie mógł być złożony w tym roku, bądź w 2017 roku, oczywiście w wyznaczonym przez ARiMR terminie naboru wniosków o przyznanie pomocy.

komentarze (16):

dodaj komentarz
Sympatyczny
Sympatyczny 02.01.2017 12:14 Ciekawy jestem dlaczego ARiMR nie widzi że to jest jedno wielkie oszustwo. W województwie mazowieckim jest to naciągane nawet wtedy gdzie straty są marginalne, natomiast w woj. łódzkim nie chcą tej pomocy przyznać. To jest jakiś skandal. Poprzedni program również były oszustwa i to na całego, nie miał gradu a dostawał kasę
karolkarolkarol
karolkarolkarol 02.01.2017 21:33 Trzeba było głosować na PSL to byś miał, na Mazowszu w każdej gminie, powiecie i innych stanowiskach urzędniczych siedzę i sobie dopłaty ściągają a że przypadkiem inni skorzystają to nasz fart. Nawet teraz jak pis żądzi są w stanie urzędowe imprezy robić partyjne

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 03.01.2017 08:29 Każdy OBYWATEL RP zobowiązany jest do powiadomienia organów ścigania o zaistniałym przestępstwie. Jeżeli masz taką wiedzę podziel się z właściwymi służbami. Portal nie jest taką instytucją. Zatajenie wiedzy o przestępstwie jest również karalne. Fałszywe posądzenie może skutkować konsekwencjami za naruszenie praw obywatelskich o czy przekonał się nawet niejeden VIP.
karolkarolkarol
karolkarolkarol 03.01.2017 09:32 Artemido i ty wierzysz w sprawiedliwość ? Nie tak dawno temu były taśmy i ci co nagrywali zostali skazani a przestępcy się cieszą i walczą o demokracje. Nikt legalnie nie zdobędzie dowodów na czyjąś wine bo by trzeba przestępce uprzedzić o nagrywaniu jego rozmów. Nawet pracowników gazety okradziono ze swoich danych i informatorów a według prawa nie muszą udostępniać. Stara komuna teraz walczy np za 2000 tysiące nie przeżyje a akowcy mieli po 1000 i żyli.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

artemida
artemida 03.01.2017 09:51 Widzę, że nie doczytałeś do końca co napisałem. A jeżeli, w stosunku do Ciebie sprawiedliwość okaże się skuteczna? Przecież to się zdarza, choćbyś w to nie wierzył...

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Sympatyczny
Sympatyczny 03.01.2017 12:15 Nawet jeśli zgłosze to i tak nic im nie zrobią

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

transporter
transporter 05.01.2017 18:46 Ten program jest fikcją i tak naprawdę to tylko stwarza problemy bo zwrot na realnym poziomie to około 10 procent strat ,tak tak 10 % bo jeśli 1 ha sadu nam wyleciało i w protokole mamy wyliczone 1000 tyś złotych w plonie i środkach trwałych to otrzymamy 40 % z wydanych pieniędzy na materiał szkółkarski czyli 3tyś drzewek x 14 zł netto to 42 tyś czyli zwrotu będzie 17tyś minus 2 tyś na wniosek i minus 5 tyś (1000x 5 lat ubezpieczenie tego hektara ) i oczywiście reszty minimum połowę gospodarstwa
Zostaje nam 10tyś złotych .Jeśli zakupimy drzewka za swoje to od razu mamy te 10 tysi oszczędności na samych drzewkach
wania1234
wania1234 05.01.2017 19:34 Dokładnie tak,o wiele bardziej opłacalna już jest modernizacja
Hetmanpolny
Hetmanpolny 06.01.2017 19:42 Nie rozumiem
Runner11
Runner11 06.01.2017 20:42 W modernizacji masz 50 lub 60 procent zwrotu a w przywracanie potencjału tylko 40 %. . Modernizacja możesz robić wszytko. W przywracaniu juz nie..

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

sylwek100
sylwek100 05.01.2017 18:59 Ja nie ubezpieczam, wolę na siatki wydać.Był grad w białej cztery lata temu, i dupa.Wolę siatki.Ale to ja, a reszta niech robi, jak chce.
Sympatyczny
Sympatyczny 16.01.2017 08:22 Ty to musisz być ten jeden ze wstrętnych bogaczy co to ich na wszystko stać. Pomyśl czasem że ludzie nie mają pieniędzy

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Malvin
Malvin 05.01.2017 22:42 ciekawe przy tych cenach skąd będziesz dobierał na te siatki
jacenty82
jacenty82 06.01.2017 09:42 Trzeba policzyć co wyjdzie korzystniej, np. ubezpieczać od gradu czy inwestować w siatki. Podejrzewam że dużej różnicy nie ma.
rewers
rewers 06.01.2017 11:40 Najpierw zainwestować w siatki, a później w ubezpieczenie całej konstrukcji.
W wypadku gradu w gołym sadzie stracony jest najczęściej roczny plon. W wypadku uszkodzenia konstrukcji, jak domino leci cała kwatera.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

jaceo1
jaceo1 06.01.2017 11:32 Siatki tak, pod warunkiem , że będą dotacje na ich wykonanie. Do tego czasu bardziej opłacało się ubezpieczać. Ubezpieczałem przez 10 lat. W tym czasie grad miałem 2 razy. Po zbilansowaniu składek i wypłat z tych 10 lat wyszło na niewielki plus. Wartość utraconego plonu przy tych dwu szkodach była o wiele mniejsza niż suma jaką trzeba by było wydać na osiatkowanie tej powierzchni, koszty amortyzacji oraz koszty pracy przy zwijaniu i rozwijaniu. Do tego dochodzi ryzyko zniszczenia podczas okresu wegetacji na skutek wichur, dużego gradu itp. Według mnie biorąc pod uwagę koszty inwestycji oraz dotychczasowe koszty ubezpieczenia, warto siatkować przede wszystkim borówkę bo tu dochodza straty wyrządzane corocznie przez ptaki, a jeśli chodzi o jabłonie to obecnej sytuacji ekonomicznej w naszych gospodarstwach ewentualnie odmiany za które można uzyskać godziwe pieniądze czyli np Gala czy pochodne Red Delicious.

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Czytaj także

Ceny malin z 25 proc. spadkiem

Maliny w połowie lipca br. na rynku hurtowym sprzedawano po 7-9 zł za kilogram, czyli o...

Jak uchronić sady przed gradem ?

Burze coraz bardziej dają się we znaki sadownikom. To poważne zagrożenie dla ich upraw, bo...

Kolejny trudny sezon dla producentów czarnej porzeczki

Na początku lipca producenci czarnych porzeczek sądzili, że trwający kilka lat koszmar...

Polskie borówki podbijają świat !

Wyspy Brytyjskie, Skandynawia, południe Europy, a nawet Azja - polskie borówki docierają...

Agrosimex: komunikat sadowniczy - 20.07.2017

Kolejne letnie zalecenia doradców Agrosimex. Jak radzić sobie z dokuczliwymi szkodnikami i...

Przetwórcy nastawiają się na porzeczki i wiśnie

Natłok prac w zakładach skupujących owoce. Przetwórcy odpuszczają maliny, nastawiając...

B1_Yara
2017_Soldrip
B3
B4
Sękowski-Dereń

Najnowsze komentarze

Jak uchronić sady przed gradem ?
25.07.2017 22:58 autor: Hetmanpolny
Działa antygradowe nic nie dają i nie przesuwają chmur. Znam działo które...
Pierwsza prognoza zbiorów...
25.07.2017 20:05 autor: Green25
Czy aby panowie przypadkiem nie obiegli troszkę od tematu przewodniego?Odważę...
Pierwsza prognoza zbiorów...
25.07.2017 19:51 autor: Marcin8787
Ale dzieki popieraniu PO w tych protestach itd bedzie pierwsze historyczne nie...
Pierwsza prognoza zbiorów...
25.07.2017 18:54 autor: artemida
Przez parę miesięcy funkcję Vice ministra Obrony Narodowej pełnił...
Pierwsza prognoza zbiorów...
25.07.2017 18:10 autor: Kostek7
To jak lekarz jest szefem partji która niby powinna być za wsią, to tak jak...
Pierwsza prognoza zbiorów...
25.07.2017 13:17 autor: jabuszko77
Dwóch głupich się zebrało i siebie wychfalało . Ps.Jeżeli mieli byście...
Pierwsza prognoza zbiorów...
25.07.2017 13:09 autor: jabuszko77
To powiec jakim cudem za Genewę na Broniszach można dostać 40 zł za...
Trociny, kora
25.07.2017 09:47 autor: rafrom30
trocina i kora pochodzą z drzew iglastych idealne pod uprawy borówki.kora...
Pierwsza prognoza zbiorów...
25.07.2017 09:28 autor: artemida
Oczywiście Witos był chłopem, rolnikiem ale... to było niemal sto lat temu....
Pierwsza prognoza zbiorów...
25.07.2017 09:03 autor: Marcin8787
A ja tak troche mam pytanie nie na temat, Czemu w jedynej niby parti chłopskiej...
Pierwsza prognoza zbiorów...
25.07.2017 08:55 autor: artemida
Jednym z nich był Piotrowicz który ma na koncie wyrok na późniejszego...
Pierwsza prognoza zbiorów...
24.07.2017 21:52 autor: ulenka
Panowie chyba pomylili portal i forum. Albo mają zbyt dużo czasu.Pozdrawiam
Pierwsza prognoza zbiorów...
24.07.2017 21:51 autor: jacenty82
Masz rację, jestem ignorantem. Dlaczego? Bo nie oceniam ludzi po okładce, nie...
Pierwsza prognoza zbiorów...
24.07.2017 21:36 autor: decosta
Wszystko się zgadza ,komuna tak spokojnie by władzy nie oddała ,tylko miała...
Pierwsza prognoza zbiorów...
24.07.2017 21:28 autor: Kostek7
Jak w programie " mineła dwudziesta " był człowiek który ma nazwiska 700...
Pierwsza prognoza zbiorów...
24.07.2017 21:18 autor: decosta
To jest demokracja, tak powinno być. Natomiast dla dobra Polski sejm powinien...
Zakupię kombajn do porzeczek...
24.07.2017 20:40 autor: airedd
Joanna połówkowa, ile proponujesz?
Przetwórcy nastawiają się na...
24.07.2017 20:35 autor: airedd
Łudzkie w San Escobar
Kolejny trudny sezon dla...
24.07.2017 20:32 autor: airedd
Od myszy po cesarza, każdy żyje z gospodarza.
Jak uchronić sady przed gradem ?
24.07.2017 20:28 autor: airedd
"Jak podaje Agrobiznes mieszanka powietrzno-acetylenowa, która wystrzeliwana...
Pierwsza prognoza zbiorów...
24.07.2017 20:03 autor: artemida
I będą pierwsze zbiory... Niektórym zapewne zbiera się... na płacz po...
Pierwsza prognoza zbiorów...
24.07.2017 14:02 autor: VincentVega
No cóż jacenty82 - wygląda na to, że bardzo dobrze mnie znasz. Na podstawie...
Pierwsza prognoza zbiorów...
24.07.2017 13:11 autor: jacenty82
Vincent - widać że doświadczenia nie masz zbyt wielkiego, powiedziałbym...
Pierwsza prognoza zbiorów...
24.07.2017 12:18 autor: VincentVega
Jacenty - twoje pytanie jest z kategorii tego... Najlepiej wytłumaczyć to na...
Pierwsza prognoza zbiorów...
24.07.2017 12:10 autor: jacenty82
Odnośnie ODR nie szufladkujmy go, bo jest to krzywdzące dla tych co coś...
Pierwsza prognoza zbiorów...
24.07.2017 12:09 autor: jacenty82
Odnośnie ODR nie szufladkujmy go, bo jest to krzywdzące dla tych co coś...
Pierwsza prognoza zbiorów...
24.07.2017 10:40 autor: VincentVega
Dodam też, że jestem pieprzonym katolem - ale wcale nie ortodoksyjnym i nawet...
Pierwsza prognoza zbiorów...
24.07.2017 10:35 autor: VincentVega
-Podpisuję się pod swoim określeniem lewaka. Twoje jest bardzo pokrętne....
Pierwsza prognoza zbiorów...
24.07.2017 10:16 autor: jacenty82
Czyli jak rozumiem podpisujesz się po moim określeniem tego "lewaka"....
Ujawniono firmy zajmujące się...
24.07.2017 08:14 autor: jabuszko77
Mi się wydaje że takie artykuły będą pojawiać bardzo często, ponieważ...
Pierwsza prognoza zbiorów...
24.07.2017 08:02 autor: VincentVega
Zapomniałem dodać jeszcze, że lewak to taka osoba która na argumenty wypina...
Pierwsza prognoza zbiorów...
24.07.2017 07:52 autor: jacenty82
Chyba masz artemido rację, to chyba cudaki leworęczne, do tego trzeba dodać...
Pierwsza prognoza zbiorów...
24.07.2017 07:42 autor: VincentVega
Jacenty, chętnie wyjaśnię jeśli nie wiesz... Lewak to taka osoba, która...
Pierwsza prognoza zbiorów...
24.07.2017 06:51 autor: artemida
Jacenty, wyłącznie leworęczni, patrz jak kto podpisuje...np. prezydent Obama.
Pierwsza prognoza zbiorów...
23.07.2017 21:23 autor: jacenty82
Vincent może wyjaśnisz pojęcie "lewackich" bo gubię się. Są to ludzie o...
Pierwsza prognoza zbiorów...
23.07.2017 21:17 autor: VincentVega
Jerzyku, czy wiesz, że tzw. wolne sądy zniszczyły dziesiątki tysięcy...
Pierwsza prognoza zbiorów...
23.07.2017 19:58 autor: jacenty82
Najsmutniejsze jest to, że demolka nazywana jest naprawą i są ludzie którzy...
Pierwsza prognoza zbiorów...
23.07.2017 19:17 autor: Kostek7
Ps. Dużo ludzi z Unii Wolności która teraz utożsamia się z platwormą była...
Pierwsza prognoza zbiorów...
23.07.2017 18:59 autor: Kostek7
Jerzy ta twoja partja to bardziej lewica niż prawica.A ta przez lata...
Kupię jedynki.
23.07.2017 16:33 autor: applesad
Mam dużą ilość do sprzedania w rozsądnej cenie,woj. lubelskie, proszę o...
Pierwsza prognoza zbiorów...
23.07.2017 15:46 autor: LaakiLuk
Jerzy mylisz się !! mam w swoim posiadaniu kilka stuk broni palnej ...i pełen...
Pierwsza prognoza zbiorów...
23.07.2017 15:15 autor: decosta
Platforma przez te osiem lat ,to na pewno do zasług może zaliczyć to ,że nic...
Pierwsza prognoza zbiorów...
23.07.2017 13:13 autor: jaceo1
Dziś wróciłem znad Jeziora Bodeńskiego i zaobserwowałem , że w...
Pierwsza prognoza zbiorów...
23.07.2017 13:05 autor: jerzy45
...cyt"Jak dotąd to wy, najwyższe kasty, kodziarze, ubywatele i wszyscy...
Pierwsza prognoza zbiorów...
23.07.2017 12:51 autor: jerzy45
@artemida ... Nie przejmuj się tym LL. To Jego podejście do człowieka, który...
Pierwsza prognoza zbiorów...
23.07.2017 12:44 autor: jerzy45
Bo to widzisz @artemido wygląda tak - ci, co narzekają, to zapewne wyborcy...
Pierwsza prognoza zbiorów...
23.07.2017 12:40 autor: jerzy45
@waldus ... Nareszcie jeden rozsądny głos w tej paplaninie o nie urodzaju....
Pierwsza prognoza zbiorów...
23.07.2017 12:37 autor: jerzy45
Widzisz te minusy ? To jest dowód na to, że ci polscy sadownicy żyją w swoim...
Pierwsza prognoza zbiorów...
23.07.2017 12:29 autor: jerzy45
Zgadzam się z Tobą Argonie w 100 % Problemem współczesnego rolnictwa są...
Pierwsza prognoza zbiorów...
23.07.2017 12:19 autor: jerzy45
Nie wiem co ma Tramp do polskiego jabłka. Wiem tylko jedno, że wielu tu...
KSPCP wspiera piwowarów...
23.07.2017 12:15 autor: Green25
Zgadzam się...Artykuł należy postrzegać tylko i wyłącznie w charakterze...
Pierwsza prognoza zbiorów...
23.07.2017 12:07 autor: jerzy45
Twoje porównania są godne uwagi ze względu na Twoje poglądy polityczne......
Niepewna przyszłość...
23.07.2017 11:18 autor: VincentVega
No właśnie - to jest patologia. Siedzą tam sobie i dłubią w... niech...
Przetwórcy nastawiają się na...
23.07.2017 09:08 autor: wideos
Co to znaczy przetwórcy nastawiają się na porzeczki i wiśnie .....? aha , a...
Niepewna przyszłość...
23.07.2017 09:02 autor: tomaszw
Mój bardzo dobry kolega, po 20 latach pracy w ODR-e na stanowisku główny...
Niepewna przyszłość...
22.07.2017 21:40 autor: wania1234
ODR bardzo słabo robili wnioski, większość i znacznie lepiej bo kątem...
Niepewna przyszłość...
22.07.2017 17:06 autor: artemida
Mam starego znajomego w ODR-ze, czasem go odwiedzam. Na obiad nigdy nie...
Niepewna przyszłość...
22.07.2017 09:40 autor: jacenty82
Aż strach się bać
Niepewna przyszłość...
22.07.2017 07:40 autor: jabuszko77
A to że jest nad produkcja to wina że coraz mniej upraw się opłaci .Np....
Niepewna przyszłość...
22.07.2017 07:34 autor: jabuszko77
Oj jak można mówić że O D R są nie potrzebne. Zapomniału wielu kto...
Przetwórcy nastawiają się na...
22.07.2017 07:23 autor: jabuszko77
No wtym roku to przetwórnie to się zdziwią jak zaczną kupować jabłko...
Niepewna przyszłość...
21.07.2017 23:09 autor: VincentVega
Miejmy nadzieję.
Niepewna przyszłość...
21.07.2017 20:49 autor: cichon40
Poczekajcie jeszcze troszkę a dobra zmiana obejmie także ODRy
Niepewna przyszłość...
21.07.2017 20:32 autor: decosta
Ja zawsze za wypełnienie wniosku płacę przelewem na konto odr . Natomiast...
Niepewna przyszłość...
21.07.2017 20:08 autor: artemida
Czy wszyscy mają takie doświadczenia jak waldus?
Przetwórcy nastawiają się na...
21.07.2017 18:55 autor: Green25
Oj tam oj tam...sami wiecie że pisząc na "klawiszach" robi się więcej...
Niepewna przyszłość...
21.07.2017 17:24 autor: waldus
artemida masz racje ze ODR-y powinny to robić ale robić to mogły by tylko w...
Przetwórcy nastawiają się na...
21.07.2017 17:23 autor: Dziabaczka
"Łudzkie" adminie? I to dwa razy "łUdzkie"? :D
Niepewna przyszłość...
21.07.2017 10:23 autor: artemida
Pojechałeś równo - waldus- mając za złe iż ktoś chce czegoś się...
KSPCP wspiera piwowarów...
21.07.2017 09:49 autor: advocatusdiaboli
Errata. Ile procent rynku zawojują browary rzemieślnicze w przewidywalnej...
KSPCP wspiera piwowarów...
21.07.2017 09:47 autor: advocatusdiaboli
Browar Stu Mostów robi dobre piwa ,niemniej należy to traktować w kategoriach...
Niepewna przyszłość...
21.07.2017 08:47 autor: waldus
Dlaczego macie tak niewolnicze mózgi?? Jesteście istotami z wolną wolą, nikt...
Niepewna przyszłość...
21.07.2017 08:25 autor: wandalin
mnie nie interesują minusy, ja wypowiadam swoje zdanie z którym można się...
Niepewna przyszłość...
21.07.2017 07:57 autor: artemida
Wiem, że kiedyś w Sielinku k. Poznania był specjalista d/s ogrodnictwa....
Niepewna przyszłość...
21.07.2017 07:08 autor: advocatusdiaboli
"Skoro istnieją od wielu, wielu lat to chyba mają swoje zadania do spełnienia...
Niepewna przyszłość...
21.07.2017 06:52 autor: artemida
Skoro istnieją od wielu, wielu lat to chyba mają swoje zadania do spełnienia...
Niepewna przyszłość...
20.07.2017 21:43 autor: stepka
Koledzy ODr nie będzie chodził z kajdankami i mandatami i karał za nadwyżkę...
Niepewna przyszłość...
20.07.2017 20:24 autor: wandalin
no to trzeba pozamykac zbędne instytucje, widzę ze jesteś zorientowany w...
Niepewna przyszłość...
20.07.2017 19:55 autor: artemida
NIGDY ODR-y nie zajmowały się sadownictwem i teraz się nie zajmują. To...
Niepewna przyszłość...
20.07.2017 18:23 autor: wandalin
To ja może trochę z innej beczki- ODR, czyli ośrodki doradztwa rolniczego,...
Ujawniono firmy zajmujące się...
20.07.2017 18:03 autor: fruity81
Numer na jeden sezon...choć szacun dla Belarusów ;) dobra rabota .Nie mniej...
Niepewna przyszłość...
20.07.2017 13:59 autor: herflik312
Jak tak dalej pójdzie to przetwurnie będą sobie sprowadzać towar z zagranicy...
Praca
19.07.2017 23:55 autor: alf200
To już brukarze u sadowników pracowników szukają :-o .W urzędzie pracy...
Czy ceny jabłek znacznie wzrosną ?
19.07.2017 18:29 autor: mutemute
A dlaczego nazywasz KORTEZA idiotą ? Zakładasz ,że był na Broniszach że...
Ceny skupu przemysłowych owoców...
19.07.2017 17:39 autor: wania1234
To sprzedaj tone na raz, teraz ludzie biorą po kilka łubianek, to trzeba na...
Ceny skupu przemysłowych owoców...
19.07.2017 15:35 autor: jabuszko77
No wiesz masz 1 tonę i sprzedaż ją o 2 tysiące drożeje to chyba się...
Czy ceny jabłek znacznie wzrosną ?
19.07.2017 15:19 autor: jabuszko77
Nie gniewaj się za ostre słowa ale trzeba być idjotą aby zostać ze starym...
Czy ceny jabłek znacznie wzrosną ?
19.07.2017 14:49 autor: pit2015
Postaw na stole maliny,truskawki,borówki,czereśnie i jabłka z ubiegłego...
Czy ceny jabłek znacznie wzrosną ?
19.07.2017 14:00 autor: fruity81
Myślę że jest to całkiem naturalne zjawisko i należało się tego...
Czy ceny jabłek znacznie wzrosną ?
19.07.2017 13:11 autor: KORTEZO
Właśnie ceny spadły i max 20zł za 15kg starego jabłka na Broniszach...
Szacowanie strat po wiosennych...
19.07.2017 12:36 autor: adriaann
Pieniądze z klęsk dostaną również (przynajmniej u nas w okolicy tak zawsze...
Szacowanie strat po wiosennych...
19.07.2017 10:16 autor: cichon40
Jeszcze banki zarobią na kredytach
Szacowanie strat po wiosennych...
19.07.2017 08:46 autor: janflaster
Jedynymi osobami które dostaną kasę po klęsce będą członkowie komisji...
Ceny skupu przemysłowych owoców...
19.07.2017 03:36 autor: wania1234
Ale słabe zejście bo akurat jestem, na skupie już wczoraj była 5, zależy...
Czy ceny jabłek znacznie wzrosną ?
19.07.2017 00:15 autor: kacprzak
Dlaczego ten wykres ceny koncentratu kończy się w styczniu czy obecna cena...
Szacowanie strat po wiosennych...
18.07.2017 20:39 autor: jabuszko77
Mam pytanie jak u was wygląda szacowanie strat . Chodzi mi oto że komisja...
Ceny skupu przemysłowych owoców...
18.07.2017 19:14 autor: jabuszko77
Panowie Łutówka na broniszach od 6,5 do 8,0 zł kilogram To na cholerę...
Czy ceny jabłek znacznie wzrosną ?
18.07.2017 19:09 autor: jabuszko77
Ja to proponuje I Panu Profesorowi i innym pożal się Boże " expertą "...
Czy ceny jabłek znacznie wzrosną ?
18.07.2017 16:33 autor: wandalin
Agro Navigator - co to jest? bo tępy sadownik czyli ja nie wie, a trsk to może...
Ostatnie 10 lat najlepsze w...
18.07.2017 16:03 autor: VincentVega
Prosad - dokładnie to co napisałeś chciałem powiedzieć. Nasze owoce,...
Pierwsza prognoza zbiorów...
17.07.2017 23:22 autor: kacprzak
Nie trzeba się obrażać na Pana Profesora bo może dzięki tej optymistycznej...
Ostatnie 10 lat najlepsze w...
17.07.2017 20:02 autor: Prosad
Kolego VincentVega masz rację co do jakości naszych jabłek - powiem więcej -...
Pierwsza prognoza zbiorów...
17.07.2017 12:11 autor: jabuszko77
Ach strach pomyśleć co by było jak Pan Profesor napisała że Wiśni będzie...
Ostatnie 10 lat najlepsze w...
17.07.2017 11:56 autor: VincentVega
Prosad - RADEX słusznie zauważył - to, że my sprzedajemy najtaniej nie...
Ostatnie 10 lat najlepsze w...
17.07.2017 11:53 autor: VincentVega
Dokładnie jest jak mówisz. Bardzo trzeźwa i chłodna ocena sytuacji...
Pierwsza prognoza zbiorów...
17.07.2017 11:30 autor: jabuszko77
Już widać te rekordowe plony na broniszach . Genewa 50 zł skrzynka. Wiśnia...
Tegoroczne zbiory wiśni mniejsze...
17.07.2017 08:29 autor: kaktus
Ja nawet nie podchodzę do zbioru, nie ma do czego, w mojej okolicy nikt nie ma...
Ostatnie 10 lat najlepsze w...
17.07.2017 08:23 autor: waldus
Ludzie nie bądźcie obłudni. Dopóki będziecie kupować ciągniki po 250k,...
Tegoroczne zbiory wiśni mniejsze...
16.07.2017 22:17 autor: rewers
Dziś oberwany 1ha najlepszego kawałka sadu - 11 osób, 8 godzin - 780kg. Na...
Ostatnie 10 lat najlepsze w...
16.07.2017 22:16 autor: Prosad
Owszem wyrastamy na światowego potentata w produkcji...najtańszych owoców....
Ostatnie 10 lat najlepsze w...
16.07.2017 21:57 autor: RADEX
Dalszego cały czas czujecie się jak "chłopy pańszczyźniane". Polska wyrasta...
Ostatnie 10 lat najlepsze w...
16.07.2017 21:49 autor: Prosad
10 lat najlepsze w historii?? Ale jakiej tej historii...?? Przez kogo...
Ostatnie 10 lat najlepsze w...
16.07.2017 21:38 autor: LaakiLuk
To proste jeśli mi wymrozi sady zyskasz Ty ! i odwrotnie ..Dodam że tu nie ma...
Tegoroczne zbiory wiśni mniejsze...
16.07.2017 21:28 autor: maroni
Szanowny Panie Decosta, tu nie chodzi o niezgadzanie się, ale ao przekręt, tak...
Ostatnie 10 lat najlepsze w...
16.07.2017 21:26 autor: decosta
Co masz na myśli "Jeśli pogoda nie pomoże niszcząc wiele gospodarstw będzie...
Ostatnie 10 lat najlepsze w...
16.07.2017 21:05 autor: LaakiLuk
Podejrzewam że artykuł jet całkiem trafiony ...Mój ojciec sadząc 50 lat...
Pierwsza prognoza zbiorów...
16.07.2017 20:26 autor: Marcin8787
Ja powiem tak, jak w tym roku bedzie naprawde ponad 3 mln ton to za rok jak...
Pierwsza prognoza zbiorów...
16.07.2017 17:50 autor: sadownik999
jabłek jednak jest nie mało i pierwsza prognoza zbioru jest bardzo trafna i...
Tegoroczne zbiory wiśni mniejsze...
16.07.2017 14:40 autor: adi111
U mnie gmina Dwikozy zbiory wisni to ok 10% a w niektórych sadach i mniej albo...
Tegoroczne zbiory wiśni mniejsze...
16.07.2017 11:21 autor: decosta
Masz prawo się nie zgadzać,ale obrażać to nie. Jak nie potrafisz nic...
Tegoroczne zbiory wiśni mniejsze...
16.07.2017 11:07 autor: kojocina
Ja już po zbiorach. Wiśni było 3% normalnej produkcji. W okolicy wszędzie...
Ostatnie 10 lat najlepsze w...
16.07.2017 09:33 autor: Spartan300
Ciekawe jak długo wytrzymamy jeszcze w tym dobrobycie ?. A tak swoją drogą,...
Tegoroczne zbiory wiśni mniejsze...
15.07.2017 14:36 autor: szampion97
Ja oglądałem akurat ten Agrobiznes, to podawali te zbiory na podstawie prognoz...
Tegoroczne zbiory wiśni mniejsze...
15.07.2017 13:38 autor: wania1234
Ja mogę zaprosić do siebie, maks 10% u mnie bo mam bardzo dobre stanowisko,...
Tegoroczne zbiory wiśni mniejsze...
15.07.2017 08:14 autor: Winiarek
Trochę już późno ale niech ktoś z sadowników zaprosi Agrobiznes do siebie...
Tegoroczne zbiory wiśni mniejsze...
15.07.2017 07:54 autor: maroni
Skąd telewizja polska ma takie dane, że będzie tylko mniej o 30 - 50 wiśni w...
70 mln euro pomocy dla sadowników
15.07.2017 06:38 autor: dareks55
Jak bedzie szlo tak jak teraz(a nie idzie praktycznie wogole-IDARED) to slaba ta...
70 mln euro pomocy dla sadowników
14.07.2017 23:05 autor: fruity81
Za symboliczne 2 zeta ;-) Klepki też mam i dorzucę w gratisie ostatniemu...
70 mln euro pomocy dla sadowników
14.07.2017 17:24 autor: ultracyd
Mi z kolei zostały już tylko klepki na skrzynki uniwersalki. Klepki długie,...
70 mln euro pomocy dla sadowników
14.07.2017 16:52 autor: fruity81
Ja nawet uniwersalki wystawiłem do sprzedania i prawie wszystkie już o...
70 mln euro pomocy dla sadowników
14.07.2017 16:20 autor: decosta
Może dojdzie do 10 zl
70 mln euro pomocy dla sadowników
14.07.2017 15:13 autor: fruity81
Jest po co bawić się bo zapewne GP "lepszy przemysł" popchną właśnie na...
70 mln euro pomocy dla sadowników
14.07.2017 11:41 autor: nikodem24
myślałem ze po 5 zl....
Pierwsza prognoza zbiorów...
14.07.2017 07:29 autor: VincentVega
W poście z 13.07.2017 09:53 napisałem o najwyższej kaście, kodziarzach i...
Pierwsza prognoza zbiorów...
13.07.2017 23:26 autor: kacprzak
Wszystko wskazuje na to że tak jak szkodniki straciły wrażliwość na pewne...
70 mln euro pomocy dla sadowników
13.07.2017 22:10 autor: Zbyszek124
W tym roku to export będzie w styczniu 2 zł wiec po co bawić się..
70 mln euro pomocy dla sadowników
13.07.2017 22:07 autor: stepka
kiedy to się wreszcie skończy ta śmieszna pomoc z unii, w nosie mam kto mi...
Pierwsza prognoza zbiorów...
13.07.2017 22:06 autor: pit2015
.....a ten byk krowę cyk.....a ta krowa.....
70 mln euro pomocy dla sadowników
13.07.2017 21:28 autor: janflaster
Ten kto ma dużo będzie mieć dużo więcej,a temu kto nic nie ma wszystko...
Pierwsza prognoza zbiorów...
13.07.2017 20:42 autor: delikatess
przymrozki uszkodziły kwiaty ale nie wszystkie i w tym roku nie trzeba było...
Pierwsza prognoza zbiorów...
13.07.2017 18:47 autor: Marcin8787
Czyli rozumiem ze mróz w kwitnienie do minus 5 czy 6 nic nie uszkodził, skoro...
Pierwsza prognoza zbiorów...
13.07.2017 18:25 autor: wania1234
Nie prawda, nie oceniam kraju na podstawie swojej okolicy, człowiek z komisji...
Pierwsza prognoza zbiorów...
13.07.2017 16:29 autor: jonatansad
jabłek deserowych będzie prawie tyle samo co w tamtym roku ,dużo mnie będzie...
Pierwsza prognoza zbiorów...
13.07.2017 16:00 autor: artemida
A czym są Twoje wpisy z godz 9;53 i 9;57 z dnia dzisiejszego? Toastem ku czci i...
70 mln euro pomocy dla sadowników
13.07.2017 15:53 autor: jonatansad
tylko czy z tych pieniędzy skorzystają wszyscy sadownicy, czy tylko sadownicy...
Pierwsza prognoza zbiorów...
13.07.2017 15:31 autor: VincentVega
W przeciwieństwie co do niektórych dokładnie czytam posty i uważnie dobieram...
Pierwsza prognoza zbiorów...
13.07.2017 14:59 autor: artemida
Proponuję przeczytać jeszcze raz DOKŁADNIE co napisałem! Pomyje lecą na...
Pierwsza prognoza zbiorów...
13.07.2017 13:24 autor: VincentVega
Panie artemido. Stwierdza Pan, że wołali w pana kierunku "sędzia kalosz"......
70 mln euro pomocy dla sadowników
13.07.2017 12:59 autor: wandalin
A już myślałem że "jedynki" pójdą na stos
Pierwsza prognoza zbiorów...
13.07.2017 11:56 autor: artemida
Łza się w oku kręci kiedy najczęściej kierowanym epitetem, pod moim adresem...