użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Jabłoń - agrotechnika » Nawożenie jabłoni  (4) 1 Głosów
Nawożenie jabłoni [wiadomość #1758] śro, 07 luty 2007 08:59 Przejdź do następnej wiadomości
Gosc jest aktualnie niedostępny Gosc
Maniak
Myślę że to jedena z ważnych czynności jaką trzeba wykonać aby uprawa jabłoni zakończyła się pełnym powodzeniem.Wiem że na tym forum jest wielu kolegów którzy mają bardzo dużą wiedzę i praktykę w uprawie jabłoni,więc cenne rady będą pomocą dla mniej doświadczonych jak i"starych wyjadaczy".Pamiętam dyskusje na ten temat ze starego forum,myślę że wielu kolegów sadowników coś z tego skorzystało.
Odp: Nawożenie jabłoni [wiadomość #2233 (odpowiedź na #1758) ] wto, 27 luty 2007 23:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
markus jest aktualnie niedostępny markus
Zaawansowany
Jeszcze miesiąc i trzeba będzie zacząć myśleć o wiosennym nawożeniu azotowym. Zastanawiam się nad rozwiązaniem pewnego problemu. Niestety w skutek zaniedbania Embarassed mam w sadzie glebę o ph 4,2-4,8. Zastanawiałem się nad wiosennym zastosowaniu kredy, ponieważ jak słyszałem nie szkodzi drzewom które mogły rozpocząć wegetację. Z tego co wiem to w takim przypadku nie będę miał możliwości zastosowania nawozów azotowych w formie saletrzanej, gdyż może to spowodować duże straty azotu. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być saletra wapniowa. Czy ten tok rozumowania jest właściwy? Dodam jeszcze że gleba zalicza się do kategorii średniej słabo przepuszczalnej.
Odp: Nawożenie jabłoni [wiadomość #2249 (odpowiedź na #1758) ] czw, 01 marzec 2007 08:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
prymus jest aktualnie niedostępny prymus
Stały bywalec
Witam.
Umnie jest gleba piaskowo iłowa i jak w tamtym roku dałem kredę wapniową to trawa i liście na drzewkach zrobiły się ciemno zielone. Nie dawałem żadnego nawozu azotowego. ph u mnie wynosiło 5.
Pozdrawiam.
Odp: Nawożenie jabłoni [wiadomość #2446 (odpowiedź na #1758) ] pią, 09 marzec 2007 06:32 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
W lutym nawoziłem sad wapniakiem kornickim. Czy jest sens stosować jakiś nawóz azotowy ? Jeśli tak to w jakiej formie ? Pozdrawiam.
Dokarmianie dolistne jabłoni nawozy U [wiadomość #2453 (odpowiedź na #1758) ] pią, 09 marzec 2007 18:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
WPIS USUNIETY - BRAK PRAW AUTORSKICH !!!
Administrator

[Uaktualnione dnia: pią, 07 marzec 2008 19:40] przez Moderatora

Odp: Nawożenie jabłoni [wiadomość #3051 (odpowiedź na #1758) ] wto, 10 kwiecień 2007 14:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Czy to już jest odpowiednia pora na zastosowanie saletry amonowej (jesienią ani wiosną nie stosowałem żadnych innych nawozów zawierających azot)?
Odp: Nawożenie jabłoni [wiadomość #3060 (odpowiedź na #3051) ] wto, 10 kwiecień 2007 19:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
slawex jest aktualnie niedostępny slawex
Stały bywalec
Azotowe jesienia:)
Smieszne bo to by nic nie dalo radze zapoznac sie z podstawami i przemieszczaniem sie nawozow w glebie...
Odp: Nawożenie jabłoni [wiadomość #3062 (odpowiedź na #1758) ] wto, 10 kwiecień 2007 20:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
Markus miał na myśli zapewne mocznik... to też nawóz azotowy, czyż nie? Pozdrawiam serdecznie Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: Nawożenie jabłoni [wiadomość #3074 (odpowiedź na #1758) ] wto, 10 kwiecień 2007 23:19 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Oczywiście że z tym jesiennym nawożeniem to chodziło o mocznik. Jednak nadal nie ma odpowiedzi na postawione pytanie co do terminu stosowania saletry amonowej.
Odp: Nawożenie jabłoni [wiadomość #3076 (odpowiedź na #1758) ] wto, 10 kwiecień 2007 23:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Ja stosuję saletrę amonową posypowo w dwóch, sporadycznie trzech dzielonych dawkach - pierwszy raz w kwietniu, drugi tuż po kwitnieniu w maju. Czasem jeszcze trzeci raz pod koniec maja lub na początku czerwca, ale to już nieco późno. Pozdrawiam Smile

Odp: Nawożenie jabłoni [wiadomość #3138 (odpowiedź na #3076) ] sob, 14 kwiecień 2007 20:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
A zastanawialiscie sie czy wogule kozysta z 2 dawki zwlaszcza gdy jest susza??
No chyba ze macie nawadnianie, radze stosowac jak najwiecej wiosna i najlepiej w 2 postaciach azot aby roslina mogla pobrac troszke puzniej...
Ja juz posypalem 1 i ostatnia dawke sasiad robil tak juz od 2 lat i mial ladne jablka.Ja pierwszy raz tak wykabinowalem wiec prosze o ewentualna inna opinie na ten temat.
Odp: Nawożenie jabłoni [wiadomość #3140 (odpowiedź na #1758) ] sob, 14 kwiecień 2007 20:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Do zeszłego roku myślałem podobnie, też mając wątpliwości... zastosowałem w ubiegłym roku drugą dawkę saletry amonowej 3 czerwca. Zaraz zaczęły się upały i faktycznie cisza. Aż do momentu kiedy nie spadł solidny deszcz... wtórne przyrosty późnym latem były rekordowe (na Jonagoldzie nawet po 70-90 cm Twisted Evil) Dzięki temu na cięcia było trzeba zimą dwa razy tyle czasu i siły Razz . Więc teraz odradzam czekanie, ale jednak lepiej zastosować dwie dawki - wtedy rośliny lepiej wykorzystaja nawóz i mniej go stacimy. Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Nawożenie jabłoni [wiadomość #3256 (odpowiedź na #1758) ] pią, 20 kwiecień 2007 00:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
zapax jest aktualnie niedostępny zapax
Nowy
Ja stosuje saletre amonową co roku (jednokrotnie) w okresie zielonego pąka i jestem zadowolony
icon14.gif  Odp: Dokarmianie dolistne jabłoni [wiadomość #3414 (odpowiedź na #2453) ] pon, 23 kwiecień 2007 21:21 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Dzien dobry.Przeczytalem zamieszczony dokument i jest bardzo interesujący, zamierzam sie do tego zastosować, mam nadzieje że osiągne dobre efekty.Pozdrawiam
Odp: Nawożenie jabłoni [wiadomość #6794 (odpowiedź na #1758) ] nie, 22 lipiec 2007 20:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
SlawekS jest aktualnie niedostępny SlawekS
Maniak
mam takie pytanie co do stosunku K/Mg, czy jest jakaś dolna granica dla tego wskaźnika, bo jak pamiętam poprawny jest mniejszy od 3.5??
Odp: Nawożenie jabłoni [wiadomość #7672 (odpowiedź na #1758) ] sob, 18 sierpień 2007 19:31 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kkaallii jest aktualnie niedostępny kkaallii
Nowy
Gdzie w Warszawie mozna zrobić badanie laboratoryjne gleby i w jakiej cenie?
Kemira,Scotts czy Intermag w dokarmianiu jabłoni [wiadomość #8421 (odpowiedź na #1758) ] czw, 13 wrzesień 2007 17:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Witam.Sezon prawie się kończy więc można już go podsumować,i efekty dokarmiania dolistnego produktami poszczególnych firm,jestem ciekaw waszych opini,które waszym zdaniem są najlepsze czy FoliCare Kemira a może Uniwersole Scotts.Ja stosowałem produkty Intermagu i nie zbyt jestem zadowolony,chętnie bym zmienił tylko na co,napewno wasze wypowiedzi pomogą mi w podjęciu decyzji.Pozdrawiam Cool

[Uaktualnione dnia: czw, 13 wrzesień 2007 18:04] przez Moderatora

Odp: Kemira,Scotts czy Intermag w dokarmianiu jabłoni [wiadomość #8437 (odpowiedź na #8421) ] pią, 14 wrzesień 2007 19:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
darek jest aktualnie niedostępny darek
Stały bywalec
kemira się połączyła z yarą wyjdzię coś nowego a scotts to dobre nawozy tylko drogie dobrze się rozpuszczaja nie zostaje balast dobre są tesz Rasasle tylko ż Rolling Eyes eby nie były przelerzane w sklepie
pozdrawiam
Odp: Kemira,Scotts czy Intermag w dokarmianiu jabłoni [wiadomość #8652 (odpowiedź na #8437) ] sob, 22 wrzesień 2007 22:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
MarcinZachwieja jest aktualnie niedostępny MarcinZachwieja
Stały bywalec
Witam,
Bardzo mało opinii a wiem ze sadownicy stosują nawozy dolistne ???
Skąd ta obawa wypowiedzi ???

Pozdrawiam
Marcin Zachwieja
Odp: Kemira,Scotts czy Intermag w dokarmianiu jabłoni [wiadomość #8660 (odpowiedź na #8421) ] sob, 22 wrzesień 2007 23:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
ciapek330 jest aktualnie niedostępny ciapek330
Początkujący
stosuje nawóz dolistny Universol firmy Scotts jestem z niego zadowolony- rozsądna cena zakupu nawóz zawiera niezbędne makro i mikro elementy
pozdro ziomki
Odp: Kemira,Scotts czy Intermag w dokarmianiu jabłoni [wiadomość #8715 (odpowiedź na #8660) ] pon, 24 wrzesień 2007 19:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Drogi ciapku czy stosowałeś uniwersol zielony w mlodych nasadzeniach jestem ciekaw Twojej opini czy faktycznie jest tak dobry jak go reklamują. Cool
Odp: Kemira,Scotts czy Intermag w dokarmianiu jabłoni [wiadomość #8721 (odpowiedź na #8421) ] pon, 24 wrzesień 2007 19:34 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
A widzicie jakies efekty po zastosowaniu nawozow dolistnych?
Ja nie stosuje nic szczegulnego ale zrobilem doswiadczenie jeden rzad goldena pryskalem co tydzien Florowitem i mocznikiem w stezeniu 0,04 % a drugi rzad nic tylko tak jak pod pierwszy dalem potas i azot pod korzen i jak wczoraj patrzylem i miezylem jablka to nie ma zadnej absolutnie zadnej ruznicy w wielkosci jablek tylko ze te pryskane maja czarniejsze liscie i moze ciut dluzsze przyrosty ale naprawde niewiele dluzsze.
Moze poda mi ktos nawuz ktory naprawde daje efekty ze np owoc jest o 20 % wiekszy jak sie go stosuje??

[Uaktualnione dnia: pon, 24 wrzesień 2007 19:36]

Odp: Kemira,Scotts czy Intermag w dokarmianiu jabłoni [wiadomość #8746 (odpowiedź na #8421) ] wto, 25 wrzesień 2007 00:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
ciapek330 jest aktualnie niedostępny ciapek330
Początkujący
Drogi mario 7 zielonego Universolu nie stosowałem w młodych nasadzeniach stosuje to samo co w starszych czyli fioletowy i zółty(Universol)
Odp: Nawożenie jabłoni [wiadomość #8796 (odpowiedź na #1758) ] wto, 25 wrzesień 2007 23:57 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Zaawansowany
Czy na jabłoniach po zbiorach można (lobo, szampion)już stosować sól potasową. Pytam go w ubiegłym roku stosowałem już na opadnięte liście, przyszedł wiatr liście zmiótł a co zostało w ziemi to nie wiem. Chodzi mi o to czy chlorki nie zdążą zaszkodzić drzewom?
Jak zminimalizowac nawozenie w sadzie jabłoniowym [wiadomość #9214 (odpowiedź na #1758) ] sob, 13 październik 2007 22:03 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Jak obliczylem to koszt nawozu na 10 ha wynosi mnie ok 10 tys rocznie stosuje hydrokomplex i saletre wapniowa czasmi tez jesienia daje sol potasowa.
Drogo to wychodzi znajomy sieje w miedzyzedziach konczyne i niby to wystarcza posypuje troche mocznika a reszte azotu konczyna sama sobie pobiera ale czy drzewka z tego kozystaja? Muwi ze jest dobrze i prawde muwiac ma niezle jablka.
Ja nie zamiezam az tak experymentowac ale zna ktos moze nazwy tanszych nawozow jakie muglbym zastosowac??

[Uaktualnione dnia: nie, 14 październik 2007 10:11] przez Moderatora

Odp: Jak zminimalizowac nawozenie w sadzie jabłoniowym [wiadomość #9223 (odpowiedź na #9214) ] nie, 14 październik 2007 11:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
darek jest aktualnie niedostępny darek
Stały bywalec
ja przeszedłem się po kilku hurtowniach z karteczką z zamiarem zakupu nawozów na następny sezon i co sie okazuje te nawozy są w tej samej cenie z wielu firm oscylują się od 140zł do 160zł za 100kg tej klasy nawozów
i tylko trzeba się zdecydować z jakiej fitmy
są teńsz na solach są ciupke tańsze ale rozpuszczają się cały rok
na taką powierzchnie pokusił bym się na zastosowanie pojedyńczch skaładników siarczan potasu ,superfoswat potrujny, nącznik
obnirzyłyby się koszty ale trzeba ich mieszć albo kilka razy rozsypywać
pozdrawiam Rolling Eyes
Odp: Jak zminimalizowac nawozenie w sadzie jabłoniowym [wiadomość #9231 (odpowiedź na #9214) ] nie, 14 październik 2007 17:13 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Turysta jest aktualnie niedostępny Turysta
Maniak
Cześć.
Widzę,że reklamy firm nawozowych są bardzo skuteczne...brawo dla marketingu.
Po pierwsze nawożenie posypowe fosforem w sadzie jest całkowicie bez sensu(proszę przeczytać jakąkolwiek publikację o nawożeniu)...no chyba ,że ktos prowadzi orkę w sadzie?Nawożenie potasem "na oko" może prowadzić chociażby do zaburzenia stosunku K/Mg i jest dość ryzykowne.W przypadku potasu analiza gleby może poprostu przynieść nam wymierne korzyści-o ile nawożenie tym składniliem okaże sie zbędne.
W związku z powyższym nawożenie nawozami wieloskładnikowymi to po prostu wyrzucanie pieniędzy w błoto-w tym przypadku nawet dosłownie.
Azotu starcza np jabłoniom ok 50kg czystego składnika na hektar,co przy saletrzaku(ok 27kg N/100kg)daje nam ok 200kg/ha=ok.150zł.
Oczywiście można wierzyć reklamom nowoczesnych form nawozów z powolnym uwalnianiem składników.Jest jednak tylko jeden sposób aby się przekonać o ich skuteczności robiąc we własnym sadzie doświadczenie-część nawozimy"nawozami marzeń",a część zwykłym saletrzakiem.Innej sensownej metody nie ma.
Odp: Jak zminimalizowac nawozenie w sadzie jabłoniowym [wiadomość #9234 (odpowiedź na #9214) ] nie, 14 październik 2007 18:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Nic dodać, nic ująć z powyższej wypowiedzi Smile My ograniczamy nawożenie w sadzie jabłoniowym opierając się o wyniki analiz gleby i liści, a następnie o przygotowane na tej podstawie zalecenia. Azot uzupełniamy stosując saletrę amonową posypowo (w przypadku młodych drzew) i 2-3 zabiegi 5 % mocznikiem dolistnie (drzewa 4-letnie i starsze)+ oczywiście jesienny zabieg w wyższym stężeniu. Z mikroelementów jedynie bor (1-2 zabiegi dolistnie) oraz w niektóre lata żelazo (też uzupełniliśmy dolistnie). Wyjątkiem był ten, nietypowy rok kiedy to po wiosennych mrozach w celu wzmocnienia drzew trzykrotnie zastosowaliśmy dolistne nawozy wieloskładnikowe(Mikrovit 3 i 2 razy Florovit). Co do programów firmowych nawożenia kompleksowego podzielam w pełni zdanie przedmówcy Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Jak zminimalizowac nawozenie w sadzie jabłoniowym [wiadomość #9278 (odpowiedź na #9214) ] wto, 16 październik 2007 18:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
A stosuje ktos moze jakies inne dawki na ha ? Wyczytalem ze kozystnie jest dawac 50 kg K 40 N i 5 P no i Mg i Ca ale wydaje mi sie to troche malo Confused
Ja raczej daje wsz drugie tyle bo jak dalem mniej kiedys to slabej jakosci owoce mialem co do dolistnego nawozenia to fakt nie zauwazylem ruznicy pryskajac jeden rzad goldena a drugi nie no tylko przyrosty byly ciut dluzsze
Odp: Jak zminimalizowac nawozenie w sadzie jabłoniowym [wiadomość #9292 (odpowiedź na #9214) ] śro, 17 październik 2007 01:56 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
psosin jest aktualnie niedostępny psosin
Początkujący
80 kg N/ha + wg zalecen analizy gleby pozostale + B, Ca, Fe, N dolistnie
Odp: Jak zminimalizowac nawozenie w sadzie jabłoniowym [wiadomość #9428 (odpowiedź na #9214) ] pon, 22 październik 2007 14:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
a wie ktos moze gdzie w Kielcach robi sie badanie gleby?
Bo robilem w Sand. ale tu to zawsze wychodzi taki sam wynik Very Happy z kad bym prubki nie wziol
Apropo wczorajsza to sobie nawazylismy piwa z tym PO jak dowala podatek od dochodow, podatek katastralny od budynkow i zlikwiduja KRUS to pujdziemy rwac jablka ale nie w Polsce tylko w Niemczech bo u nas nie bedzie sie oplacac z takimi kosztami Crying or Very Sad

[Uaktualnione dnia: pon, 22 październik 2007 14:52]

Odp: Jak zminimalizowac nawozenie w sadzie jabłoniowym [wiadomość #9431 (odpowiedź na #9214) ] pon, 22 październik 2007 15:28 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Więc albo nie tak pobierasz te próbki, albo tylko pozazdrościć takiego wyrówniania na polu Very Happy Może przeslij próbki do ISK? A komentarze polityczne to raczej na forach ogólnotematycznych... Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Jak zminimalizowac nawozenie w sadzie jabłoniowym [wiadomość #9450 (odpowiedź na #9214) ] wto, 23 październik 2007 13:20 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
A ile bedzie kosztowac badanie w ISK ??
Bo w Sand. 20 zl ale tak jak muwie bralem z kazdego pola oddzielnie i nawet z takiego ktore dop kupilem i wyszlo ze wsz jest dobrze no to cos tu nie gra!
I moze ktos mi wyjasni jak poprawnie brac prubki to zobacze czy ja popelnilem blad czy oni wcale nie badali tylko kase wzieli za nic
Odp: Jak zminimalizowac nawozenie w sadzie jabłoniowym [wiadomość #9452 (odpowiedź na #9214) ] wto, 23 październik 2007 13:59 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
ja w sandomierzu też robiłem analizę i nie mam zarzutów do wyników, otrzymałem takie jakie się spodziewałem, a co ci się nie podoba u ciebie ?? Razz na każdej działce dostałeś te same liczby ?? Razz bo jeśli współczynniki mieszczą się w normie to tylko się cieszyć Razz może poprzedni właściciel dobrze nawoził i dlatego otrzymałeś dobre wyniki, zresztą składniki w glebie przecież nie zmieniają się tak szybko,

n

[Uaktualnione dnia: wto, 23 październik 2007 14:02]

Odp: Jak zminimalizowac nawozenie w sadzie jabłoniowym [wiadomość #9458 (odpowiedź na #9214) ] wto, 23 październik 2007 16:51 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
No właśnie - ponieważ z pierwszego Twojego postu wynika że otrzymałeś te same liczby, natomiast z drugiego że wyniki inne, ale mieszczące się w normie. O ile pierwsza sytuacja jest co najmniej dziwna, o tyle w drugim przypadku jak najbardziej prawidłowa i dość często spotykana (tylko pozazdrościć Very Happy ). Może przedstaw nam w skrócie jak to wygląda... mnie szczególnie interesuje, czy wykonywałeś analizę na zawartość mikroelementów (chodzi mi głównie o żelazo, cynk i bor) Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Jak zminimalizowac nawozenie w sadzie jabłoniowym [wiadomość #9593 (odpowiedź na #9214) ] sob, 27 październik 2007 17:12 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Stały bywalec
Dawno to robilem ale chyba tylko NPK i Mg lub cos takiego w kazdym razie wyszlo ze wszedzie jest wsz w normie tylko na jednym polu brakowalo potasu.
Czy to mozliwe zeby na ok 9 dzialkach bylo to samo-w normie?
Zwlaszcza ze zanim robilem badanie wogole nie stosowalem niczego poza azotowymi nawozami
Odp: Jak zminimalizowac nawozenie w sadzie jabłoniowym [wiadomość #9595 (odpowiedź na #9214) ] sob, 27 październik 2007 17:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Teraz wszystko jest jasne Smile Oczywiście tak - to jest możliwe i prawdopodobne... u nas jest podobnie - robimy analizy co 3-4 lata i okazuje się że składniki są w odpowiedniej ilości (oczywiście zawartość nieco się odniża z czasem). Szczególnie jeśli mówimy o makroelementach (NPK). Jedyne co musimy uzupełniać (dlatego pytałem) to mikroelementy (bor wychodzi w dolnych granicach normy, ostatnio było także nieco za mało żelaza). I dzięki temu nawożenie można ograniczyć do minimum (czyli azotowe, brakujące mikroelementy oraz czasami, kiedy występują niekorzystne warunki i niektóre składniki mimo że występują - nie są pobierane - podajemy je dolistnie) Pozdrawiam serdecznie Smile

Odp: Nawożenie jabłoni [wiadomość #9683 (odpowiedź na #1758) ] śro, 31 październik 2007 14:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Gdzie w okolicy Sandomierza można zbadać glebę pod sad ?
Odp: Nawożenie jabłoni [wiadomość #9684 (odpowiedź na #1758) ] śro, 31 październik 2007 15:45 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Obok ODRu w "Mokoszynie" jest laboratorium, taki mały parterowy budynek.
Odp: Nawożenie jabłoni [wiadomość #12552 (odpowiedź na #9684) ] pon, 10 marzec 2008 00:27 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
Gość
azot 50kg , potas 100kg ale najlepiej używać organicznych Smile
Poprzedni wątek:Cięcie drzew - jabłoń
Następny wątek:Gęstość sadzenia
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]