użytkownik: Gość | logowanie
Strona główna » Forum Sadownicze Portalu - sadownictwo.com.pl » Aronia » ARONIA - uprawa, pielęgnacja i ochrona  (4) 1 Głosów
Odp: Zakładam plantację aronii [wiadomość #18742 (odpowiedź na #18569) ] pią, 29 sierpień 2008 13:15 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
magdusza jest aktualnie niedostępny magdusza
Początkujący
Witam,

Mam 6ha rocznej aronii i w tym roku na jesieni zakładam kolejne 6ha. Mam straszny problem z chwastami. Czy możecie mi zdradzić w jaki spodób wy walczycie z chwastami w rzędzach, czy tradycyjnie graca, czy moze stosujecie jakieś ściółki itp.?? Confused

Czy ktoś z was stosuje może agrowłókninę lub czarną folię? Jeśli tak to w jaki spobób ją rozkładacie na plantacji i na jak długo starcza??

Proszę o rady Smile

Odp: Zakładam plantację aronii [wiadomość #18744 (odpowiedź na #18742) ] pią, 29 sierpień 2008 13:53 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
jasdar jest aktualnie niedostępny jasdar
Nowy
Mam również roczą plantację. W tym roku warunki pogodowe doskonale sprzyjały chwastom. W tym roku dwukrotnie pieliłem ręcznie, nie było lekko ale aż miło popatrzeć. Na jesieni zastosuję KERB.
Odp: Zakładam plantację aronii [wiadomość #18745 (odpowiedź na #18569) ] pią, 29 sierpień 2008 14:52 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
magdusza jest aktualnie niedostępny magdusza
Początkujący
A ja 3 razy gracowałam Rolling Eyes

A czy ten KERB nie zaszkodzi aronii? Pryskasz bez osłon??
Nie zarejestrowałes plantacji jako ekologicznej?
Odp: Zakładam plantację aronii [wiadomość #18746 (odpowiedź na #18569) ] pią, 29 sierpień 2008 16:33 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gosc jest aktualnie niedostępny Gosc
Maniak
No właśnie ekologiczna wydaje mi sie ze bardziej pracochłonna ale lepsza kasiora Very Happy a może gra nie warta świeczki skórka za wyprawkę.
Odp: Zakładam plantację aronii [wiadomość #18752 (odpowiedź na #18569) ] pią, 29 sierpień 2008 21:54 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Posiadam plntacje nie ekologiczną, w pierwszym roku gracowanie, w drugim reglone, lub basta, a nastepnie jak leci z ekonomiczgo punktu widzwnia. walke z chwastami zaczymam jak maja ok 5 cm, z oslonami, zazwyczaj 2 zabiegi i problemu nie ma, czasami jak zostanie jakis badyl to go kosa traktuje... do gracowania potrzeba duzo roboczo godzin jak ktos ma duza rodzine i ja do tego zagoni to sie moze oplaca... co do zbioru mechanicznego to zaczniesz jak bedzie sie to oplacało poewnie przez pierwsze 2-3 lata pewnie nie, chyba ze masz swój kombajn to zalezy od roslin, ziemi , pogody itp. zreszta to bedzie widac, narazie nie musisz sie tym martwic Laughing
Odp: Zakładam plantację aronii [wiadomość #18756 (odpowiedź na #18569) ] sob, 30 sierpień 2008 08:47 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Jeszcze jedna sprawa. Przed posadzeniem sadzonek trzeba przygotować ziemie gdzieś wyczytałem ze na danym kawałku ziemi trzeba doprowadzic glebę do PH 6-7 i wczesniejszy plon przed posadzeniem sadzonek zasiany z roslin motylkowych aby wytępić chwasty ja mam zamiar posiać ubin do wczesnego przeorania na wiosnę a na jesień sadzić. Czy to dobry zabieg? A jaki nawóz obornik czy jakaś chemia?
Odp: Zakładam plantację aronii [wiadomość #18759 (odpowiedź na #18569) ] sob, 30 sierpień 2008 11:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Ziemie przed sadzeniem najlepiej zbadac w http://www.schr.gov.pl/ wystarczy podstawowe badanie + opis co i ile nawozu wysiac badanie ok 10zl za próbke a opis chyba 40zl. Ja wiekszosc nasadzen robie wczesna wiosna co jakis czas moze trafic sie zima jak w 2005 i wtedy zwierzaki mogo pokusic sie i o aronie. Ja osobiscie robie tak.. na jesieni zboze ozime nastepnie w maju orka i siew gorczycy jak zaczyna kwitac orka i siew np łybinu. póżna jesienią głęboka orka, wczesna wiosna sadzenie roslinek. Jak masz obornik to bardzo dobrze,a jak nie to zostaje chemia. Powodzenia.
Odp: Zakładam plantację aronii [wiadomość #19374 (odpowiedź na #18759) ] pon, 29 wrzesień 2008 23:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
daridari jest aktualnie niedostępny daridari
Zaawansowany
ten łubin to zdąży jeszcze urosnąć?
Odp: Zakładam plantację aronii [wiadomość #19912 (odpowiedź na #18569) ] wto, 21 październik 2008 20:18 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
zdazy czy nie to juz wiekszego znaczenia nie ma mozesz zasiac co chcesz, poniewaz gorczyce nalezy zagrac przed kwitnieniem, a od powiedzmy sierpnia do poznej jesieni lepiej zeby na polu rósł łubin lub co chcesz niz np. komosa i inne tam tego typu...
Odp: Zakładam plantację aronii [wiadomość #19956 (odpowiedź na #18569) ] czw, 23 październik 2008 08:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kazimierz jest aktualnie niedostępny Kazimierz
Maniak
Mam 2 letnią aronię którą obgryzają mi sarny.Czy wam się coś takiego przytrafiło? Boję sie że jak będzie ostra i śnieżna zima to może być gorzej.
Odp: Zakładam plantację aronii [wiadomość #20076 (odpowiedź na #18756) ] nie, 26 październik 2008 19:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
darekcz jest aktualnie niedostępny darekcz
Nowy
dobre efekty sa jak zastosuje sie preparat mikrobiologiczny typu ug maxs lub em ja stosowalem je dobrze rosła a przyrosty były do 100cm na piątej klasie obornik można przed, potem jak zasadzona to łatwiej jakiś preparat humusowy,w ekologi dobrze jest zadarnić kończyną białą bo jest niska i wzbogaca w azot
Odp: Zakładam plantację aronii [wiadomość #20078 (odpowiedź na #18569) ] nie, 26 październik 2008 19:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Kazimierz jest aktualnie niedostępny Kazimierz
Maniak
Jakie uzyskałeś do tego czasu plony z tej ekologicznej plantacji?Pytam się bo też chce taką założyć.
Odp: Zakładam plantację aronii [wiadomość #20218 (odpowiedź na #20078) ] wto, 04 listopad 2008 18:24 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
darekcz jest aktualnie niedostępny darekcz
Nowy
ja mam młodą drugi rok więc owoce były przy ziemi i ich nie zbierałem całe krzaki mają wysokość dopiero ponad metr sąsiad ma co prawda nie ekologiczną ale jego zabiegi są jak w ekologicznej ma dziesięc ton z jednego ha krzaki mają osiem lat
Jak nawozic Aronie? [wiadomość #22349 (odpowiedź na #298) ] śro, 04 luty 2009 17:26 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Piotrek88 jest aktualnie niedostępny Piotrek88
Początkujący
Chciałbym założyc plantację aronii pod zbiór mechaniczny i chciałbym dowiedziec się jak ją nawozic bo słyszałem, że nie można przesadzac z azotem
Odp: Jak nawozic Aronie? [wiadomość #25050 (odpowiedź na #22349) ] wto, 14 kwiecień 2009 22:06 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
darekimi jest aktualnie niedostępny darekimi
Początkujący
Moze pociagnie ktos ten watek mnie tez to interesuje czy dawac jakis nawoz dolistny i jaki najlepszy
Odp: czy krzew aronii nalezy przycinac [wiadomość #31526 (odpowiedź na #8774) ] pon, 07 wrzesień 2009 21:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
DawidD jest aktualnie niedostępny DawidD
Początkujący
Mam 12-sto letnie krzewy aronii 2 h.Zbieram je kombajnem, z roku na rok zbiór jest coraz cięższy a to z powodu zbyt wysokich i grubych gałęzi, mimo corocznej przecinki. Zastanawiam się nad odmłodzeniem aronii przez ścięcie po ziemi, ale słyszę różne opinie na ten temat. Że przestanie owococować , że się wybuji! Jeżeli odmłodzić , to w jaki sposób - sekatorem, piłą spalinową czy w inny mniej pracochłonny sposób(może rozdrabniaczem)! Chciałbym poznać opinię osób,które mają w tym doświadczenie , jakię są efektytakiego odłodzenia aronii!
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

[Uaktualnione dnia: pon, 07 wrzesień 2009 22:04]

Odp: ARONIA - uprawa, pielęgnacja i ochrona [wiadomość #31547 (odpowiedź na #298) ] wto, 08 wrzesień 2009 20:36 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
dontucznikos jest aktualnie niedostępny dontucznikos
Początkujący
Ja wyciąłem piłą przy ziemi i po 2 latach już jest dobry plon.
Odp: czy krzew aronii nalezy przycinac [wiadomość #42511 (odpowiedź na #31526) ] pon, 05 lipiec 2010 22:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
daridari jest aktualnie niedostępny daridari
Zaawansowany
DawidD napisał(a) dnia pon, 07 wrzesień 2009 09:49

Mam 12-sto letnie krzewy aronii 2 h.Zbieram je kombajnem, z roku na rok zbiór jest coraz cięższy a to z powodu zbyt wysokich i grubych gałęzi, mimo corocznej przecinki. Zastanawiam się nad odmłodzeniem aronii przez ścięcie po ziemi, ale słyszę różne opinie na ten temat. Że przestanie owococować , że się wybuji! Jeżeli odmłodzić , to w jaki sposób - sekatorem, piłą spalinową czy w inny mniej pracochłonny sposób(może rozdrabniaczem)! Chciałbym poznać opinię osób,które mają w tym doświadczenie , jakię są efektytakiego odłodzenia aronii!
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Wydaje mi się, że rozdrabniaczem, to najgorszy sposób. Według mnie może już nie odbić po zastosowaniu rorabniacza.
aronia [wiadomość #43244 (odpowiedź na #298) ] śro, 21 lipiec 2010 16:25 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
patyczko jest aktualnie niedostępny patyczko
Nowy
Witam wszystkich!
Jestem początkującym sadownikiem aronii pod zbiór mech.Na przełomie października i listopada ubiegłego roku posadziłem aronię 1 roczną, a w kwietniu tego roku dosadziłem aronię 2 letnią.Zarówno w 1 jaki i 2 przypadku niemal od razu przyciąłem krzewy. Rosną ładnie, część 2 letniej już owocuje. Czy pomimo normalnego wzrostu powinienem czymś opryskać krzaki? Interesuje mnie również czy i kiedy opryskać krzewy odżywką dla zwiększenia plonu? Proszę o rzetelne odp.
Z góry dziękuję!
Odp: aronia [wiadomość #48482 (odpowiedź na #43244) ] nie, 05 grudzień 2010 20:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Gość
Dość dawno temu sam zadawałem to pytanie;przycinać,czy też nie? Odpowiedzi były jak zwykle to bywa...różne.Tej jesieni po prostu wziąłem i obciąłem...pozyjemy i zobaczymy.Aronia wymagała już "higieny"-owoce co roku mniejsze i mniej,nie było już na co czekać.A zasada jest jedna jak nie wypróbujesz sam to się nie dowiesz.O efektach napiszę za...rok,dwa.
Odp: Zakładam plantację aronii [wiadomość #48505 (odpowiedź na #18569) ] pon, 06 grudzień 2010 21:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
saper066 jest aktualnie niedostępny saper066
Nowy
Witam mam pytanko - ile jest tej dotacji do ekologicznej produkcji, a ile do nieekologicznej... może ktoś wie... mam jeszcze jedno pytanko - czy sadzenie tej aronii jest opłacalne, bo chodzą słuchy, że marnie skupują aronię i ceny są marne... a może ktos prowadzi statystykę na ten temat... czy lepiej zsinwestować w porzeczkę albo agrest. Z góry dziekuję

[Uaktualnione dnia: czw, 09 grudzień 2010 13:16]

Chce zalozyc plantacje aroni [wiadomość #50668 (odpowiedź na #298) ] czw, 20 styczeń 2011 12:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kordian52 jest aktualnie niedostępny kordian52
Nowy
Mam pytanie do was internauci. Mam 16 lat i chcialbym zasadzic aronie mam do dyspozycji 500 zł czy mogl by mi ktos doradzic jak je rozporzadzic.
I ile bym zarobil przez 1 rok, jakie sa dotacje i kiedy moge je zasadzic czy wiosna to odpowiednia pora na zasadzenie?
Odp: Chce zalozyc plantacje aroni [wiadomość #50676 (odpowiedź na #50668) ] czw, 20 styczeń 2011 13:41 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Jacekk jest aktualnie niedostępny Jacekk
Początkujący
Laughing
Odp: Chce zalozyc plantacje aroni [wiadomość #50693 (odpowiedź na #50676) ] czw, 20 styczeń 2011 19:05 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Melolontha jest aktualnie niedostępny Melolontha
Maniak
Myślę, że po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła " sadzonki aronii ", znajdziesz odpowiedż na wszystkie interesujące Cię pytania... Zasyłam uśmiech... Smile ...znacznie łagodniejszy od uśmiechu Jackak, bo doceniam zarówno Twój wiek, jak i chęć zainwestowania...500 zł... Bo od czegoś trzeba zacząć, choć ja w Twoim wieku, o biznesie jeszcze nawet nie myślałem... Aronia jest dość łatwa w uprawie, ale jest problem z jej zbytem... Niewykluczone jednak, że gdy zacznie owocować, będziesz mógł pewne jej ilości zbywać przez jakiś kiosk... Confused Pozdrawiam !

[Uaktualnione dnia: czw, 20 styczeń 2011 19:15]

Odp: Chce zalozyc plantacje aroni [wiadomość #50698 (odpowiedź na #50693) ] czw, 20 styczeń 2011 19:46 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
Przy średniej cenie sadzonki w tym roku 0,8zł po upuście od sprzedawcy starczyłoby Ci na 700szt przy założeniu, że wszystko wydasz na sadzonkę. Obsadziłbyś około 0,2ha, a więc obszar upoważniający właściciela gospodarstwa do otrzymania dopłaty do użytków rolnych w wysokości około 100-110 zł rocznie. Optymistycznie plon handlowy dopiero w 3 roku po posadzeniu do 1 kg z krzewu x 0,6 zł/kg daje 420 zł. Niestety w między czasie należałoby zainwestować w jakiś nawóz.
Musisz pomyśleć o innym sposobie rozmnożenia tych pieniędzy. Może tu pomógłby sam mistrz Vincent R. Sad
Odp: Chce zalozyc plantacje aroni [wiadomość #50701 (odpowiedź na #50698) ] czw, 20 styczeń 2011 20:02 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Bardzo rzetelny, choć krótki ten Twój post kolego kamczat, ale też dość...przygnębiający...Ale spytam... Czy przyjąłeś cenę zbytu kilograma owoców jako tą, którą proponują przetwórnie ? I czy to, co ewentualnie proponują kioski nie było by choć troszkę wyższe ? Bo ja pamiętam taką audycje telewizyjną, w której pewien kioskarz powiedział, że u niego na osiedlu aronia nawet dość dobrze się sprzedaje i on chyba nawet powiedział coś o tym, że ma trudności z jej nabyciem... To znaczy, on wiedział, że są duże i " nawalone " owocami plantacje / również ekologiczne /, tylko nikomu tam nie opłaca się tego zbierać... Więc może jednak taki " mały ", 20-arowiec miałby jakąś szansę i na zbyt i na lepszą niż w przetwórni, cenę ? Pozdrawiam !
Odp: Chce zalozyc plantacje aroni [wiadomość #50710 (odpowiedź na #50701) ] czw, 20 styczeń 2011 21:10 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kamczat jest aktualnie niedostępny kamczat
Maniak
Cena do obliczeń to średnia za ostatnie lata w przemyśle (0,35 do 0,9zł/kg). Cena giełdowa myślę, że przy takich cenach przemysłu nie przekroczy 1,2zł, bo sklepikarz żyć musi, a my nie do końca umiemy wycenić swój towar. Mogę dać przykład agrestu - dostarczałem do sklepu truskawkę i chciałem wstawić agrest. Sklepikarz zaoferował mi 2zł za ręcznie rwany, więc grzecznie mu podziękowałem, gdyż w skupie po kombajnie dostawałem 2+ vat=2,12. Pojechał na giełdę i kupił po 1,9 ( dodam,że ładny agrest ręcznie rwany)
Odp: Chce zalozyc plantacje aroni [wiadomość #50750 (odpowiedź na #50668) ] czw, 20 styczeń 2011 23:38 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
szew137 jest aktualnie niedostępny szew137
Początkujący
Ja bym ci doradził zamiast aroni jakąś malinę jesienną, można nawet stanąć z nią przy większej ulicy i ją sprzedasz jeśli w okolicy nie masz żadnej chłodni czy skupu. Chodź nie wiem jak by ona sobie bez pryskania poradziła ale jakiś plony by był, a w tym zysk.
Odp: Chce zalozyc plantacje aroni [wiadomość #50883 (odpowiedź na #50668) ] nie, 23 styczeń 2011 01:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
marcolee jest aktualnie niedostępny marcolee
Początkujący
Nie pakuj się w żadne aronie !!!

Jeśli chcesz pomnożyć kilkakrotnie te 500 zł to tylko truskawki deserwowe...

Truskawka jest najłatwiejsza w uprawie i najchętniej kupowanym owocem na rynku.

Za 500 zł kupisz trochę sadzonek. Odmiany typu elsanta przy umiejętnej uprawie i nawadnianiu dają ponad 1 kg z krzaka.

1000 krzaków X 1 kg = 1 tona

1 tona x 3 zł = 3000 zł

A jeśli te 1000 krzaków byś posadził na podwyższonych zagonach na czarnej foli i nakrył agrowłókniną to pierwsze owoce byś sprzedawał po 10 zł za 1 kg.

Pozdrawiam
http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/2096/0/http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/2096/0/http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/fa/2096/0/

Odp: Chce zalozyc plantacje aroni [wiadomość #51464 (odpowiedź na #50883) ] wto, 01 luty 2011 20:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
TomekSadStart jest aktualnie niedostępny TomekSadStart
Zaawansowany
A ja wogle nic tu bym nie pisał gdybym nie zobaczył tego wątku w liście zakładanych nowych wątków. Powiem tylko tyle, ze lepiej kupić sadzonki truskawek lub malinek. Do aronni nie ma co się pchać. Albo lepiej kupić 2 worki kartofli i zasadzić je i w dodatku zainwestować w oprysk i nawóz niz chodować aronnię.
Odp: ARONIA - uprawa, pielęgnacja i ochrona [wiadomość #52894 (odpowiedź na #298) ] pon, 21 luty 2011 20:23 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Daron jest aktualnie niedostępny Daron
Stały bywalec
Witajcie ! właśnie zakończyłem cięcie aroni a tu nagle wyskoczyły mrozy -16 , -18 stopni Shocked Trochę mam teraz obawy czy nie zaszkodzi to ciętym krzakom Sad Co o tym sądzicie ?
Odp: ARONIA - uprawa, pielęgnacja i ochrona [wiadomość #53325 (odpowiedź na #52894) ] czw, 03 marzec 2011 07:58 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Radek1 jest aktualnie niedostępny Radek1
Początkujący
Aronia jest bardzo silną rośliną i niewiele rzeczy może jej zaszkodzić.
Odp: ARONIA - uprawa, pielęgnacja i ochrona [wiadomość #53327 (odpowiedź na #53325) ] czw, 03 marzec 2011 08:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Koledzy może napiszą o swoich doświadczeniach z odmładzaniem aronii tzn. ścinaniu całej plantacji przy samej ziemi lub na określonej wysokości.
Po jakim czasie po odmłodzeniu aronia zaczyna plonować?
Czy krzaki nie wybujają?
Czym przycinacie?
Myślę że przy cenach owoców 40-80groszy i coraz wyższym kosztom siły roboczej lub jej braku temat warty jest poruszenia.
Zapraszam "aroniowców" do podzielenia się swoimi doświadczeniami
Odp: ARONIA - uprawa, pielęgnacja i ochrona [wiadomość #53514 (odpowiedź na #298) ] pon, 07 marzec 2011 16:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Daron jest aktualnie niedostępny Daron
Stały bywalec
kolego Radek 1 -przy takiej cenie plantacje wkrótce zostaną zlikwidowane,a te które zostaną to zdziczeją,bo kalkulacja jest bezlitosna . Obecnie nie ma ŻADNEJ MOTYWACJI by utrzymywac finansowo te plantacje.To poprostu wyrzucanie pieniedzy w błoto !
Odp: ARONIA - uprawa, pielęgnacja i ochrona [wiadomość #53592 (odpowiedź na #53514) ] śro, 09 marzec 2011 08:09 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
pomolog jest aktualnie niedostępny pomolog
Maniak
darius napisał(a) dnia pon, 07 marzec 2011 04:30

...Obecnie nie ma ŻADNEJ MOTYWACJI by utrzymywac finansowo te plantacje.To poprostu wyrzucanie pieniedzy w błoto !

Czyli Waszym zdaniem aronia aspiruje do roli rośliny "coraz bardziej" amatorskiej? Pozdrawiam Smile

http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku
Odp: ARONIA - uprawa, pielęgnacja i ochrona [wiadomość #53733 (odpowiedź na #53592) ] pią, 11 marzec 2011 19:49 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Początkujący
Prawdopodobnie tak jak ze wszystkim będzie trzeba poczekać kilka lat na cenę aronii. Do momentu aż najbardziej sceptyczni zlikwidują lub zaniedbają swoje plantacje. A cena i zyski są kwestią czasu ale zarezerwowaną tylko dla najwytrwalszych i oczywiście z dużym zasobem portfela.

Przypomnę że już kiedyś wmawiano nam że nietrzeba produkować porzeczek, buraków cukrowych (a co się dzieję teraz z ceną buraków i cukru). W zeszłym roku wmawiano nam że jabłek przemysłowych też niechcą nawet za darmo tak jagby koncetratu mieli na 10 lat, a w chwili obecnej koncetratu brak.

Ale w obecnym czasie w uprawie aronii tak jak i innych chwilowo mniej dochodowych uprawach trzeba oczywiście koszty produkcji redukować do niezbędnego minimum tak aby plantacji niezapuścić. Bo będzie żal jak cena przyjdzie i będzie trzeba liczyć pienądze jakie zarabia sąsiad ( króry dbał o plantacje) a nie my, bo u nas towaru brak
pryskanie aronii [wiadomość #56133 (odpowiedź na #298) ] pon, 25 kwiecień 2011 16:01 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
wojti76 jest aktualnie niedostępny wojti76
Początkujący
Witam
Aronia jak wiadomo jest dosyć odporną rośliną i szkodniki za bardzo jej nie zagrażają. Zastanawiam się jednak czy dla zwiększenia plonów stosuje się jakieś opryski. Czy ma to sens, czy też są to pieniądze wyrzucone w błoto. Mam 4 letnią plantację (4,5 hektara). Do tej pory stosowałem tylko herbicydy oraz nawozy jesienią i na wiosnę. Nie pryskałem niczym na grzyby ani owady.
Doradźcie czy pryskać ? i ewentualnie czym ?
Odp: pryskanie aronii [wiadomość #56187 (odpowiedź na #56133) ] wto, 26 kwiecień 2011 07:53 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Tadeusz1 jest aktualnie niedostępny Tadeusz1
Zaawansowany
wojti76 napisał(a) dnia pon, 25 kwiecień 2011 04:01

Witam
Aronia jak wiadomo jest dosyć odporną rośliną i szkodniki za bardzo jej nie zagrażają. Zastanawiam się jednak czy dla zwiększenia plonów stosuje się jakieś opryski. Czy ma to sens, czy też są to pieniądze wyrzucone w błoto. Mam 4 letnią plantację (4,5 hektara). Do tej pory stosowałem tylko herbicydy oraz nawozy jesienią i na wiosnę. Nie pryskałem niczym na grzyby ani owady.
Doradźcie czy pryskać ? i ewentualnie czym ?

Napiszę Ci wieczorem
Odp: pryskanie aronii [wiadomość #58448 (odpowiedź na #56187) ] wto, 24 maj 2011 00:00 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Maniak
Nie wiem jak z grzybami, ale na owady / gąsienice, mszyce / trzeba pryskać dopiero, gdy są... A to przecież można sprawdzić... Cool Pozdrawiam !
Odp: ARONIA - uprawa, pielęgnacja i ochrona [wiadomość #63337 (odpowiedź na #298) ] pią, 26 sierpień 2011 09:04 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do poprzedniej wiadomości
teten jest aktualnie niedostępny teten
Nowy
Witam. Proszę o rady jak zlikwidować 35 letnią plantację aronii. Krzaki mają ponad 3 m wysokości i są praktycznie ze sobą splątane. Sadzone były co ok. 1,5 m.
Poprzedni wątek:Chrabąszcze na aronii
Następny wątek:Oset w Aronii
Idź do forum:

[ RSS (XML) ] [ ]