Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2017_Regalis_Plus_1
W2_Agrosimex_ASX
2017_LPC

Czy warto kupić środki do produkcji na zapas?

Firma Agrosimex z początkiem listopada ogłosiła jesienną promocyjną ofertę na preparaty do ochrony, nawozy i akcesoria. Zakres produktów objętych ofertą promocyjną jest dość szeroki i niektóre pozycje wydają się być interesujące. Postanowiłem więc (pisze Michał Gwara / sadownictwopraktyczne.pl) przeanalizować ofertę i przy okazji porównać ceny.

Oferta podzielona jest na 3 części:

 • środki ochrony roślin
 • nawozy
 • akcesoria (tyczki bambusowe, druty, sekatory, a także akcesoria do nawodnień)


W każdej z części znajdziemy cenniki wybranych produktów – ceny są mniej lub bardziej obniżone niż w pełni sezonu 2016 – lub z dodatkowymi „gratisami”.

Podstawowy warunek

Żeby z oferty w ogóle skorzystać, konieczne jest spełnienie jednego z 2 warunków:

 • zakup jednego z pakietów środków ochrony

lub

 • zakup nawozów i/lub akcesoriów za kwotę min. 3 000 zł brutto

Po spełnieniu jednego z powyższych warunków, możemy kupować produkty (środki ochrony, nawozy, akcesoria) ujęte w cennikach po obniżonych cenach lub z „gratisami” (też ujętych w cennikach).

Progi kwotowe

Jeśli spełnimy podstawowy warunek, a kwota zakupów brutto przekroczy 3 0000 zł (niektóre pakiety kosztują mniej), otrzymujemy dodatkowo odroczony termin płatności do:

 • 30 maja 2017 jeśli zakupu dokonamy nie później niż 10 stycznia
 • 30 kwietnia 2017 jeśli zakupu dokonamy po 10 stycznia

Jeśli przekroczymy kwotę 8 000 zł, do wszystkich powyższych otrzymujemy dodatkowo 1% rabatu.

Przy zakupach na kwotę powyżej 15 000 zł, termin płatności wydłuża się o dodatkowe 2 tygodnie (odpowiednio do 15 czerwca i 15 maja), a dodatkowy rabat wynosi już 2%.

Powyżej 25 000 zł dodatkowo otrzymamy bilet na spotkanie noworoczne w (zapewne w pałacu w Małej Wsi) dla 1 pary.

Jeśli zapłacimy wcześniej niż ustalony termin płatności, dostaniemy dodatkowy rabat 0,3% za każdy miesiąc. Czyli jeśli np. zrobimy zakupy 30 grudnia i zapłacimy gotówką, otrzymamy dodatkowy rabat 1,5% (5 miesięcy x 0,3%). Jeśli zakupy zrobimy 2 stycznia, a fakturę zapłacimy 30 stycznia, otrzymamy dodatkowy rabat 1,2% – i tak dalej.

Dodam, że 0,3% miesięcznie jest równoznaczne z kredytem oprocentowanym na 3,6% rocznie – tak więc wcześniejsza spłata ma sens tylko w przypadku dysponowania wolną gotówką, która i tak nie byłaby wykorzystana. Jeśli mamy w gospodarstwie kredyt na oprocentowaniu wyższym niż 3,6%, lepiej spłacić wcześniej część tego kredytu niż fakturę z rabatem 0,3% za miesiąc.

Ceny, rabaty…

Same wysokości rabatów w mojej ocenie nie są „powalające” – raptem 2% z 15 000 to 300 zł, 1% z 8 000 to 80 zł – szału nie ma i na takie rabaty ja bym nie „poleciał”. Jednak wielkość rabatu sama w sobie tak naprawdę nie ma znaczenia, liczy się cena którą ostatecznie musimy zapłacić. Cóż z tego, że ktoś nam „da” 30% rabatu, kiedy cena po tym rabacie i tak nie jest niższa niż u konkurencji…?

Ceny wyjściowe niektórych produktów zaproponowane przez Agrosimex są moim zdaniem całkiem niezłe – i tu jest mocna strona oferty. Nie dotyczy to wszystkich środków, ale z pewnością znajdziemy kilka ciekawych pozycji. Dodatkowe rabaty to mały dodatkowy bonusik.

Niestety nie wiemy, jakie będą ceny w przyszłym sezonie – trudno więc powiedzieć na ile atrakcyjna jest obecna oferta. Praktyka wskazuje, że ceny części środków ochrony wzrosną, części pozostaną na podobnym poziomie, a niewielkiej części minimalnie spadną. Sądzę, że duży spadek cen jest równie prawdopodobny co lądowanie marsjan, możemy więc z czystym sumieniem porównać ceny z oferty do cen z minionego sezonu (zrobię to w drugiej części artykułu). Niewykluczone, że jakiś preparat w środku przyszłego sezonu zostanie na pewien czas objęty mocną promocją, co uczyni go tańszym niż obecna oferta. Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy, kiedy i który preparat to będzie.

Co warto kupić?

Warto przemyśleć, których preparatów będziemy używać. Niestety, chroniąc sad zgodnie ze sztuką, pewność co do użycia będziemy mieli tylko w ograniczonej grupie środków. Na obecną chwilę z oferty Agrosimex jesteśmy w stanie określić zapotrzebowanie na:

 • 75% zapobiegawczych preparatów przeciwko parchowi (kaptan, Delan, inne)
 • preparaty siarkowe przeciwko mączniakowi (1-2 zabiegi)
 • preparaty układowe przeciwko mączniakowi (1 zabieg)
 • preparaty miedziowe (1-2 zabiegi powinniśmy wykonać)
 • herbicydy (1-2 zabiegi)
 • mszyce (3 zabiegi możemy przyjąć za pewne)
 • zwójki (minimum 2 zabiegi)
 • oleje parafinowe na przędziorki (o ile przeprowadzimy teraz lustrację na obecność jaj)
 • regulatory wzrostu (giberelina, Regalisu nie ma w ofercie)
 • część preparatów zwilżających i podobnych
 • część nawozów posypowych, dolistnych i do fertygacji
 • akcesoria typu tyczki bambusowe, druty, wężyki i inne


Nie jesteśmy w stanie z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć zużycia:

 • preparatów interwencyjnych przeciwko parchowi (nie wiemy dziś czy/ ile/ jakie infekcje wystąpią w sezonie i jakie preparaty będą wtedy najlepsze do zastosowania)
 • preparatów zwalczających przędziorki w pełni sezonu
 • preparatów do przerzedzania zawiązków


Zakupy preparatów co do których nie mamy pewności, że będą faktycznie potrzebne, naraża nas na:

 • nieprzestrzeganie zasad sztuki racjonalnej ochrony roślin i chęć zużycia tego co mamy w magazynie, zamiast tego co w aktualnej sytuacji będzie najskuteczniejsze oraz na działanie schematyczne, sprzeczne z racjonalną ochroną i strategią antyodpornościową
 • jeśli zapas nie będzie zużyty i zostanie na kolejny sezon, zamrażamy niepotrzebnie pieniądze, ryzykujemy przeterminowaniem preparatu, koniecznością odpowiedniego magazynowania przez zimę i ryzykiem przemrożenia substancji.


Zapasy środków a finanse gospodarstwa

Jeśli mamy zapas środków finansowych (lub pewność, że będziemy go mieli) , który pozwoli w maju pokryć 50 – 70% kosztów ochrony na cały sezon, możemy spokojnie zakupić środki (które wiemy że zużyjemy) z zapasem w zasadzie do końca przyszłego sezonu. Kwota zakupów będzie wysoka, ale dzięki temu zaoszczędzimy więcej.

Jeśli sytuacja nie jest tak dobra i zapasy finansowe mamy niewielkie, lub liczymy na sprzedaż jabłek wczesną wiosną, lepiej ograniczyć się do zakupu tylko tego, co daje najkorzystniejszą cenę i co zużyjemy jak najwcześniej. Pamiętajmy, że dziś nie wiemy kiedy i ile pieniędzy otrzymamy za sprzedane jabłka, a w przypadku braku rezerw finansowych ważniejsze jest utrzymanie płynności. W maju czy czerwcu przydatniejsza może okazać się gotówka w ręku niż zapas środków ochrony do końca sezonu. Pamiętajmy, że według zasad panujących od kilku lat dla stałych klientów Agrosimex, kupując preparaty np. 15 kwietnia będziemy mogli zapłacić za nie 15 czerwca, a więc pół miesiąca później niż korzystając z obecnej oferty.

Pakiety

W ofercie dostępnych jest 8 pakietów środków ochrony roślin, opartych na 3 podstawowych preparatach kontaktowych przeciwko parchowi:

 1. Merpan 50 kg – 3 pakiety
 2. Delan 25 kg – 3 pakiety
 3. Malvin 50 kg – 2 pakiety

Na początek przeanalizujemy „bazę” pakietów – a więc:

 1. Merpan 1 x 50 kg – preparatu w pakiecie wystarczy na 1-krotny oprysk 26 ha sadu. W swoim sadzie w ub. sezonie wykonałem kaptanem średnio 13 zabiegów (parch od końca kwitnienia + pojedyncze zabiegi latem, wczesna ochrona przedzbiorcza oraz pojedyncze zabiegi pozbiorcze na niektórych kwaterach) – a więc zbliżoną ilość Merpanu zużyjemy przez cały sezon na powierzchni 2 – 3 ha. W sezonie 2016 stosowałem kaptan wyłącznie pod postacią Merpanu i nie mam zastrzeżeń do jego jakości. Problem z mieszalnością wystąpił 1 raz, jednak nie z winy Merpanu, a niewłaściwej kolejności mieszania z nawozami (jeśli łączymy kaptan a chlorkiem, zawsze najpierw rozpuszczamy kaptan – 1 raz postąpiłem odwrotnie).
 2. Delan 1 x 25 kg – ilość preparatu w pakiecie wystarczy na 1-krotny oprysk 50 ha. Delan jest optymalnym rozwiązaniem w okresie od zielonego pąka do końca kwitnienia – w tym czasie w swoim sadzie wykonałem 5 zabiegów. Możemy więc przyjąć, że 25 kg Delanu zużyjemy na powierzchni 8 – 10 ha. Preparat ten w sezonie zużyjemy wcześniej i jeśli nie teraz, to i tak kupimy go w kwietniu (i będziemy musieli zapłacić na początku czerwca). Jednak wadą są duże opakowania, co eliminuje przydatność pakietów z Delanem w mniejszych gospodarstwach. Moim zdaniem jeśli w gospodarstwie powierzchnia upraw jabłoni ma co najmniej 10 ha, zdecydowanie warto kupić Delan w pakiecie.
 3. Malvin 5 x 10 kg – w kwestii zużycia, sytuacja identyczna jak w punkcie 1. Co do jakości – Malvin przez pewien czas stosowałem w sezonie 2015 i 2014. Nie mam zastrzeżeń do jakości, nie miałem okazji sprawdzić jak zachowa się po dodaniu do roztworu chlorku wapnia. Niestety, Malvin jest droższy od Merpanu.


Pakiety poza powyższymi preparatami zawierają również drugi preparat:

 1. Merpan 50 kg + Qualy 10 l: Qualy wystarczy na 1 zabieg na 20 ha. Nie wiemy dziś czy i ile razy będziemy mogli zastosować Qualy przeciwko parchowi. Co prawda zawarty w nim cyprodynil działa też na szarą pleśń – ale działa na nią również pirymetanil (Mythos, Pyrus), Fontelis czy Luna. W tej chwili nie możemy przewidzieć jaka będzie sytuacja pogodowa pod koniec kwitnienia i który z preparatów będzie najlepszy w tych warunkach.
 2. Merpan 50 kg + Vertigo 5 l: Vertigo wystarczy na 1 oprysk 6 ha sadu gruszowego lub jabłoniowego. Możemy go zużyć przeciwko miodówce – w mojej ocenie warto kupić ten pakiet tylko przy powierzchni uprawy gruszy na co najmniej 3 ha. Na jabłonie możemy go użyć przeciwko pordzewiaczom – ale dziś nie wiemy czy one w ogóle wystąpią. Zarejestrowany jest również przeciwko zwójkom – osobiście jednak nie jestem przekonany do stosowania przeciwko nim abamektyny.
 3. Merpan 50 kg + Microthiol 50 kg: siarki w Microthiolu wystarczy na 1 oprysk 6 – 7 ha. Ten pakiet uważam za udany: siarkę w jabłoniach powinniśmy zastosować przynajmniej 2 razy, a cena Microthiolu jest korzystna.
 4. Delan 25 kg + Discus 1 kg: Discus-u wystarczy na 1 oprysk na powierzchni 5 ha. Podobnie jak Qualy, dziś nie wiemy jaka będzie pogoda i czy w ogóle zastosujemy Discus. Działa też przeciwko mączniakowi, jednak to może pogłębiać problemy z odpornością parcha na cenne (bo odporne na zmywanie) strobiluryny, a typowo mączniakobójczych preparatów na razie nie brakuje (Kendo, Topas, ew Nimrod).
 5. Delan 25 kg + Cuproflox 10 l: Cuproflox-u w pakiecie starczy na 10 ha. Miedź to dobry dodatek do pakietu, powinniśmy ją zużyć wykonując co najmniej 2 opryski. Jednak następny pakiet (z Neoram-em, preparat oparty na tej samej substancji co Cuproflox) wychodzi korzystniej cenowo, a do tego formulacja (WG) jest wygodniejsza w aplikacji. Preparaty w postaci stężonej zawiesiny (SC) często osiadają na dnie opakowania i podczas rozrabiania cieczy roboczej trudno je stamtąd „wydobyć” – nierzadko wymaga to wielokrotnego intensywnego płukania opakowania. Uważam więc że warto je kupować tylko jeśli są o wiele tańsze niż inne konkurencyjne preparaty/ formy. W tym przypadku są droższe.
 6. Delan 25 kg + Neoram 20 kg: Neoram-u w pakiecie jest również na 10 ha. To drugi pakiet który uważam za korzystny. Miedź powinniśmy zużyć, a granulat WG to najłatwiejsza forma do rozrabiania cieczy roboczej – do tego korzystniejszy cenowo niż pakiet z Cuproflox-em.
 7. Malvin 50 kg + Syllit 12 kg : (Syllitu wystarczy na 5 – 10 ha) podobnie jak Qualy i Discus, trudno dziś powiedzieć czy Syllit okaże się przydatny wiosną czy nie. Niby można go wykorzystać zapobiegawczo, jednak po pierwsze – Delan w tej roli uważam za skuteczniejszy, po drugie – dodyna to wysokie ryzyko odporności, więc nie powinniśmy jej nadużywać.
 8. Malvin 50 kg + Pyrus 15 l: Pyrus (starczy go na 15 ha) to kolejny preparat, który zużyć zawsze możemy, ale przecież nie chodzi o to żeby preparat zużyć, ale żeby ochronę prowadzić tym, co w danym momencie będzie najlepszym rozwiązaniem. Sytuacja identyczna jak w punkcie 1.


Podsumowując
, w mojej ocenie bardzo sensowne są pakiety:

 • Merpan + Microthiol
 • Delan + Neoram (jednak z uwagi na duże opakowanie Delanu tylko dla średnich i większych gospodarstw)

Preparaty z pakietów możemy kupić również poza pakietami (żeby tego dokonać powinniśmy zakupić nawozy lub akcesoria za min. 3 000 zł), jednak pakiety są bardziej atrakcyjne cenowo.

 

Ceny (podane są ceny netto) preparatów w ofercie porównam do ubiegłorocznych cen w Agrosimex, a czasem też w innych sklepach ogrodniczych. Dodać trzeba, że te ubiegłoroczne ceny nie były „sztywne” gdyż zmieniają się w zależności od czynników takich jak klient (który może mieć dodatkowe rabaty lub nie), a także czas (ceny wielu preparatów zmieniają się w trakcie sezonu) – jednak nie są to duże różnice. Nie dysponuję niestety cennikami wszystkich produktów, jak też preparatów we wszystkich typach opakowań. Koszt/ ha odnosi się do 1 ha sadu jabłoniowego.

1. Herbicydy i preparaty miedziowe

nazwa i opakowanie cena netto 1kg lub 1l koszt/ ha
Goltix 1kg w 2016 222,79
Goltix 1 kg 214
Glifoherb 5l w 2016 11,65 23,30
Huragan 5l 11,68 23,36
Dicoherb 1 l w 2016 32,50 16,25
Dicoherb 1 l 29,87 14,94

 

nazwa i opakowanie cena netto 1kg lub 1l koszt/ ha
Miedź Plus 10kg w 2016 26.00 39,00
Funguran 25kg w 2016 30,68 46,02
Miedź Plus 10kg x 2 (na 13 ha) + Hiperion 5l 24,88 (po odlicz. Hiperionu) 37,31
Miedź Plus 10kg x 4 + 1,5kg x 1 (na 27 ha) 25,44 38,16
Neoram 20kg (na 10 ha) + Hiperion 5l 20,20 (po odlicz. Hiperionu) 40,41
Neoram 20kg x 5 + 5kg (na 53 ha) 20,70 41,39
Funguran 25kg + 1 kg 29,50 44,25
Cuproflox 70 5l x 2 (na 10 ha) + Hiperion 5 l 50,91 (po odlicz. Hiperionu) 50,91
Cuproflow 10l x 8 + 5l (na 42 ha) 27,74 55,48
Cuproflow 10l x 2 (na 10 ha) + Hiperion 5l 27,94 (po odlicz. Hiperionu) 55,87

Do niektórych preparatów dodawane jest 5 l opakowanie Hiperion-u. W kalkulacjach odjąłem jego wartość.


3. Fungicydy kontaktowe

nazwa i opakowanie cena netto 1kg lub 1l koszt/ ha
Merpan 5 kg x 8 promocja z 2016 35,67 67.77
Merpan 5 kg w 2016 39,91 75,83
Merpan 50 kg 35.89 68.20
Merpan 10 kg 37,33 70.93
Merpan 5 kg 38.82 73.78
Malvin 10 kg 40.80 77.52
Captan 100 kg 45.82 87.06
Delan 5 kg w 2016 146.28 73.14
Delan 25 kg 144.19 72.10
Antracol 20 kg w 2016 37.82 85.10
Antracol 20 kg 36.35 81.79
Aplosar 9 kg w 2016 26.00 78.00
Aplosar 9 kg 25.24 75,72
Thiram Granuflo 20 kg 26.64 76.93
Penncozeb 25 kg w 2016 17,47 34,94
Vondozeb 10 kg w 2016 23,50 47,00
Vondozeb 10 kg 21,53 43,06
Siarka 25 kg (od innego dostawcy) w 2016 6,40 48,00
Microthiol 25 kg 6,63 49,72


4. Fungicydy układowe

Nazwa i opakowanie cena za 1kg/ 1l cena/ ha
Difo 0.5 l w 2016 224.66 44.93
Difcor 5 l 123.62 24.72
Difcor 1 l 139.15 27.83
Difo 5 l 201.88 40.38
Difo 1 l 209.91 41.98
Difo 0.5 l 225.06 45.01
Gladius 1 l w 2016 91.57 91.57
Gladius 1 l 82.40 82.40
Mythos 5 l 92.45 92.45
Mythos 1 l 95.29 95.29
Luna Experience 1 l w 2016 199,60 149,7
Luna Experience 1 l 187,85 140,89
Luna Experience 5 l 184,74 138,56
Nimrod 1 l w 2016 112,41 101,17
Nimrod 1 l 119,03 107,13
Qualy 1 l w 2016 85,36 42,68
Qualy 1 l 83,82 41,91
Qualy 5 l 82,82 41,41
Unix 5 kg 167,71 50,31
Zato 0,15 kg w 2016 632,13 126,43
Zato 0,15 kg 614,2 122,84
Zato 1 kg 537,37 107,47


5. Insektycydy

Nazwa i opakowanie cena za 1kg/ 1l cena/ ha
Dimilin 0,5 l w 2016 330.84 99.25
Dimilin 0,5 l 321.32 96.4
Pirimor 1 kg w 2016 203,72 81,49
Pirimor 1 kg 195,86 78,34
Safran 1 l w 2016 203,84 152,88
Vertigo 1 l 173,40 130,05
Vertigo 5 l 142,8 107,1
Teppeki 0,14 kg w 2016 633,64 88,71
Teppeki 0,14 kg 615,71 86,20
Teppeki 0,5 kg w 2016 621,50 87,01
Teppeki 0,5 kg 591,50 82,81


6. Nawozy

Nazwa i opakowanie cena za 1 kg lub 1 l
Bormax 5 l (11% B) w 2016 9.63 (cena z ZZO Warka)
Bolero 5 l (9% B) 12.59
Bolero 10 l (9% B) 12.50
Rosafert 12-12-17 25 kg w 2016 2 410/ tonę
Rosafert 12-12-17 25 kg 2 360/ tonę
Rosafert 12-12-17 50 kg 2 340/ tonę
Rosafert 12-12-17 500 kg 2 280/ tonę
Rosafert 15-5-20 25 kg w 2016 2 550/ tonę
Rosafert 15-5-20 25 kg w 2016 2 500/ tonę
Rosafert 15-5-20 500 kg w 2016 2 440/ tonę
Wapniak kornicki 25 kg w 2016 440/ tonę
Wapniak kornicki 25 kg 435/ tonę
Wapniak kornicki 500 kg 380/ tonę


7. Pozostałe

Nazwa i opakowanie cena za 1kg/ 1l cena/ ha
Flipper 1 l w 2016 96.64 19.33
Flipper 1 l 91.57 18.31
Flipper 5 l 83.43 16.69
Gibb plus 1 l w 2016 229.84
Gibb plus 1l 223.18
Hiperion 5 l w 2016 6.72
Hiperion 1 l 7.62  
Hiperion 5 l 6.18  


Pakiety

pakiet cena brutto wartość brutto w ofercie promocyjnej poza pakietem
Merpan 50 kg + Qualy 10 l 2790,28 2832,77
Merpan 50 kg + Vertigo 5 l 2668,75 2709,27
Merpan 50 kg + Microthiol 50 kg 2261,83 2296,27
Delan 25 kg + Discus 1 kg 4018,70 4254,59
Delan 25 kg + Cuproflox 10 l 4352,08 4476,24 (gratis Hiperion do Cuprofloxu)
Delan 25 kg + Neoram 20 kg 4282,20 4362,84 (gratis Hiperion do Neoramu)
Malvin 50 kg + Syllit 12 kg 3270,90 3319,89
Malvin 50 kg + Pyrus 15 l 3599,52 3654,33

Dodatki

 1. Przy zakupie 500 kg Merpanu (w opakowaniach 50 kg) dodatkowo dostajemy 2 x 5 l Cuproflox-u w cenie 1 zł. Przy zakupie każdych kolejnych 200 kg Merpanu dostajemy kolejne 5 l Cuproflox-u.
 2. Przy zakupie nawozów do 10-01-2017 za kwotę:
 • >3 000 netto – do każdej tony Rosafertu możemy dokupić jeden 5-litrowy Algex w cenie 1 zł
 • >8 000 netto do każdej tony:
  • Rosafertu 10-8-24 możemy dokupić jeden pakiet 5 l Fosfironu Mg + 2 l Fosfironu Cu w cenie 1 zł
  • pozostałych Rosafertów możemy dokupić 10 l Algex-u za 1 zł
 • >15 000 netto do każdej tony:
  • Rosafertu 10-8-24 możemy dokupić jeden pakiet 5 l Fosfironu Mg + 5 l Fosfironu Cu w cenie 1 zł
  • pozostałych Rosafertów możemy dokupić 5 l Metalosate Calcium za 1 zł
 1. Do każdych 12 kg Rosahumus-u możemy dokupić 1 Delsol za 1 zł
 2. Do każdych 20 l Algex-u, Fosfironu, Metalosate Ca lub Bolero możemy dokupić dodatkowy 1 l tego samego nawozu za 1 zł.


Podsumowując…

W zestawieniu nie ująłem wszystkich preparatów i nawozów objętych promocyjną ofertą – a jedynie te, których ceny mogłem porównać do cen regularnych z 2016 roku. Nie ująłem również akcesoriów (tyczki, druty, sekatory i inne). Oferta jest obszerna i nie chcę jej tu całej przepisywać.

Rewolucji cenowej raczej nie znajdziemy. Oczywiście jeśli kupimy dużo, to i złotówek się uzbiera, ale w stosunku do wydanej kwoty nie będą to duże obniżki. Duża część preparatów to zniżka kosztu zabiegu rzędu 2 – 3 zł/ ha. Te które uważam za ciekawsze zaznaczyłem w tabeli pomarańczowym kolorem.

Dużym rozczarowaniem jest dla mnie Delan. Opakowanie na 2-krotnie większą powierzchnię od Merpanu czy Malvinu (których 50 kg wystarczy na 1 oprysk 26 ha, a 25 kg Delanu starczy na 1 oprysk 50 ha), a oszczędność w wysokości… 1,04 zł/ ha/ zabieg (w pakiecie odrobinę więcej). To bardzo słaba cena, zważywszy że większe opakowania są mniej wygodne, a do tego decyzję o zakupie musimy podjąć kilka m-cy przed sezonem. Moim zdaniem nie warto kupować go już teraz dla tak malutkiego rabatu. Wyjątek stanowią większe gospodarstwa (16 – 20 ha), w których taką ilość zużyje się do połowy kwietnia – wówczas i tak będzie trzeba go kupić na początku sezonu, a termin płatności będzie zbliżony.

Uważam że szczególnie warto rozważyć zakup:

 • Merpanu w opakowaniach 50 i 10 kg. Kaptanu w sadzie zużywa się dużo i na pewno będziemy go potrzebowali.
 • Microthiol – sprzedawany jest w dobrej cenie od kilku lat; co prawda w ub.r. udało się kupić jeszcze odrobinę tańszy preparat siarkowy, ale była to raczej okazja cenowa niż regularna oferta – nie wiem cz w tym roku też się pojawi.Warte uwagi są również:

 • Difcor – o wiele tańszy od Difo, nie wspominając o Score, jednak w środku sezonu również był (i pewnie będzie) najtańszy
 • Gladius – obniżka o prawie 10 zł/ ha/ zabieg to jeden z rarytasów w tej ofercie
 • Luna Experience – kolejny rarytas cenowy
 • Vertigo – oferta godna uwagi przede wszystkim dla producentów gruszek
 • Teppeki – oszczędność 5 zł/ ha/ zabieg to jedna z lepszych pozycji tej oferty, a mszyce zwalczać będzie trzeba na pewno
 • Rosaferty – tańsze o 2%, ale o ile skład pasuje, a cena wyjdzie zbliżona do analogicznej ilości nawozów pojedynczych, to warto skorzystać, szczególnie na wiosenne wysiewy

Preparatami z tej grupy (nie dotyczy to Rosafertów) wykonamy jednak ograniczoną ilość zabiegów (ze względu na ryzyko odporności), więc i oszczędności nie będą wysokie. Ponadto ich sensowne użycie zależy od aktualnych warunków w sadzie (nie dotyczy to Vertigo stosowanego na miodówki i Teppeki), a tych dziś nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

źródło: Michał Gwara / sadownictwopraktyczne.pl

komentarze (0):

dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

B1_Yara
B2_erg_system
B3_Topas_Syngenta
Herbicyd Kileo 400 SL
2017_Soldrip
2017_Frusto_Cros250ec
B3
B4
Sękowski-Dereń

Najnowsze komentarze

Jakie straty wyrządziły...
29.06.2017 09:14 autor: Spartan300
Szanowni państwo, polityków tak naprawdę nie interesuje nasz los, byt,...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 22:35 autor: rewers
Artemido - chcesz gasić ogień benzyną - podjudzając i forsując swoje....
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 22:33 autor: jacenty82
Ciągle drepczecie w miejscu, afery, układziki były i będą w każdym...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 15:06 autor: Onufry
A Gdzie tu ARTEMIDO widzisz oskarżenia ?To że wolę "Burego'" od Burego ?...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 14:58 autor: artemida
Pojechałeś, Onufry, po bandzie jak Zagłoba tyle że to co piszesz to zwykłe...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 14:23 autor: Onufry
Artemido ,nikt tu nie podważa bohaterstwa i zasług BCh. Co do Tych wyklętych...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 13:47 autor: VincentVega
Artemida - masz rację - nerwy mi puszczają. Czytam takie brednie, że nerwów...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 13:07 autor: kenrad
Ciężko analizując walkę Polskiego Podziemia w czasie II wojny światowej...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 13:01 autor: artemida
VV- nerwy Ci puszczają...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 12:26 autor: VincentVega
I przestań już z tymi Batalionami... Jeśli ktoś był uczciwy, nie...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 12:23 autor: VincentVega
Rozpoczęło się w 2005 roku bez względu na punkt widzenia i siedzenia. Są...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 12:04 autor: Marcin8787
Za poprzednich rzadów zrobiło sie duzo układów różnych, ponadto byli tak...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 11:28 autor: artemida
Każdy ogień od czegoś się zaczyna ale...można próbować go zgasić /w...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 10:17 autor: wania1234
Ciężko to określić, dla ciebie to 2005 bo wtedy to nawet była mrzonka o...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 09:56 autor: VincentVega
Kto rozpoczął przemysł pogardy a więc kto wypuścił demona! Oto jest clou...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 09:41 autor: artemida
Wypowiadam się jako Polak, katolik o ukształtowanym bardzo dawno temu,...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 09:39 autor: wania1234
Ale co jest istotą tego wszystkiego, że to jest sztucznie nakręcana przez...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 09:31 autor: Onufry
Artemido ,widziałem ten "sondaz" i o mało nie pękłem ze śmiechu.Chyba był...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 09:24 autor: VincentVega
Dziękuję za ten głos Wania - on tylko potwierdza to co napisałem wcześniej.
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 09:06 autor: wania1234
A wg mnie, może zaczęło się wtedy, ale tak naprawdę na poziomie podobnym do...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 09:00 autor: VincentVega
Artemido - pozujesz na człowieka o otwartym rozumie i szerokich horyzontach....
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 08:54 autor: wania1234
Dokładnie, a rządzący to napędzają, mi jest trochę wstyd jak przyjeżdża...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 06:42 autor: artemida
Koalicja PO-PSL minęła, dziś kol. Kosiniak-Kamysz w rankingu wiarygodności...
Jakie straty wyrządziły...
28.06.2017 00:00 autor: wania1234
Oczywiście kolego masz rację, osoby odpowiedzialne za to powinny być ukarane,...
Jakie straty wyrządziły...
27.06.2017 20:50 autor: Onufry
Podzielam Twój głos Vincent Vega.Dziadowska koalicja PO-PSL"Nie da się" i jej...
Jakie straty wyrządziły...
27.06.2017 15:35 autor: VincentVega
Mam nadzieję, że PIS weźmie się do roboty i zrobi porządek z tzw. elytami -...
Jakie straty wyrządziły...
27.06.2017 13:52 autor: Lukas23
Właśnie żeby to było SWOJE wyobrażenie o świecie, to jeszcze bym...
Jakie straty wyrządziły...
27.06.2017 13:35 autor: artemida
Lukaszu, każdy ma swoje wyobrażenie o świecie i nic tu chodzenie po rosie nie...
Jakie straty wyrządziły...
27.06.2017 12:59 autor: artemida
....dokończ...
Jakie straty wyrządziły...
27.06.2017 12:37 autor: Lukas23
Ooo! Co się tu narobiło! Widzę że media niektórym dobrze mózgownice...
Jakie straty wyrządziły...
27.06.2017 08:33 autor: advocatusdiaboli
Nie trzeba być geniuszem by wyczytać, że celem wypraw krzyżowych na bliskim...
Jakie straty wyrządziły...
27.06.2017 06:57 autor: artemida
Przyznaję, SławekS, w moim starym łbie może co nieco się zsieczkowało ale...
Jakie straty wyrządziły...
27.06.2017 06:45 autor: Prosad
Szkoda, że tylko z opowieści... no cóż, bywa i tak. Tymczasem kończę tą...
Jakie straty wyrządziły...
27.06.2017 00:07 autor: wania1234
Na zachodzie mają problem bo mają ich już w milionach w co niektórych...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 22:48 autor: solo1488
Z OPOWIEŚCI SŁYSZAŁEM TEŻ O TAKIM RÓWNIEŻ MAGICZNYM PRZYCISKU "Backspace"...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 22:37 autor: Prosad
:) Jest na klawiaturze taki magiczny przycisk...Caps Lock... ma się nie...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 22:27 autor: solo1488
PROSAD! KULTURY WYPOWIEDZI? PEWNIE JESTEM DEBILEM BO KULTURY WYPOWIEDZI AKURAT...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 21:50 autor: delikatess
skoro mają troszeczkę szersze horyzonty myślowe to powinni umieć znaleść w...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 21:36 autor: ultracyd
To będzie bardzo znamienne co napiszę ale takie moje subiektywne odczucie....
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 21:31 autor: Prosad
Gratuluję kultury wypowiedzi i szacunku do innych...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 21:23 autor: Prosad
Wybacz Artemido, ale obecny papież nie jest dla mnie żadnym autorytetem, a tym...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 21:13 autor: solo1488
PISZCIE BARANY NA TEMAT ARTYKUŁU! A NIE O POLITYCE! TO JEST PORTAL SADOWNICZY A...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 20:54 autor: SlawekS
Artemida, kto Ci nawciskał takiej sieczki do głowy? Myślisz, że ta relokacja...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 19:57 autor: artemida
W jakiej kondycji gospodarczej był Iran /100 tysięcy/ a nawet Meksyk które...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 19:37 autor: jacenty82
Masz rację z historii nie jestem dobry, ale geniuszem być nie trzeba żeby...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 19:19 autor: advocatusdiaboli
Politykujcie sobie do woli ,ale jak ktoś nie ma pojęcia o historii niech się...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 19:19 autor: VincentVega
hehehehe - żartowniś z ciebie Wania, hehe
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 18:59 autor: jacenty82
Wątpię czy ktokolwiek chce ich przyjmować, tylko problem ww tym że jest XXI...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 17:22 autor: Prosad
Chciałbym zapytać wszystkich tych, którzy tak chętnie chcą przyjmować...
Platforma sadownicza
26.06.2017 15:15 autor: virtuallidia
Proszę Państwa, zdaje sie,ze popelnilam literówke jesli chodzi o cene ma...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 14:27 autor: artemida
To zastanów się jeszcze czy polityka /choćby embargo/ ma wpływ na kondycję...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 13:23 autor: nikodem24
zastanawiam się czy tu jest wątek o polityce czy sadownictwie....
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 11:22 autor: wania1234
Jak sam napisałeś, oni przychodzą po socjal, jeżeli jakiś przyjmiemy,...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 08:08 autor: pit2015
Nakręcacie się poza tematem i mi się też udziela więc zdroworozsądkowo to...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 07:59 autor: Marcin8787
...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 07:57 autor: Marcin8787
Juz widze jak muzułmani o ciemnej karnacji zbieraja jabłka jeszcze za cene...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 07:05 autor: artemida
Zdroworozsądkowy komentarz -Marki- i tych trochę plusów które dostał, daje...
Jakie straty wyrządziły...
26.06.2017 06:22 autor: kaktus
Mam małe pytanie, może wiesz ile uchodźców wyznających islam przyjęła...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 22:02 autor: Marki
Panowie i Panie trochę zdrowego rozsądku . Czasem wydaje mi się , że Polacy...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 19:01 autor: Marcin8787
Nie zapominajmy o gwałtach np Niemcy sylwester 2016r. I rzetelne informacje...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 17:07 autor: jacenty82
Tu nie ma co się zastanawiać kto winny, bo ciągle będzie niezgoda, jest taki...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 16:35 autor: rewers
Widziane oczyma Węgra https://www.youtube.com/watch?v=fPVgZGFC4Po
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 16:02 autor: rewers
Faktycznie dobre porównanie. Walki plemienne zdarzają się wszędzie, w skali...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 14:21 autor: artemida
Mam trzech synów, jeden jest Londynie od lat wielu... Mieszka w dzielnicy gdzie...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 13:52 autor: Marcin8787
A najlepsze to jest odwoływanie sie poprzedniej władzy do koscioła, i...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 13:31 autor: Marcin8787
A masz artemida dzieci? Córke np? wysłał bys ich do calais? i tak gadanie nic...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 13:26 autor: Marcin8787
A ty ogladaj sobie tvn czyt. tusk vision network tam tez prawdy sie dowiesz....
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 13:24 autor: rewers
Ty widzisz początek skłócania po zmianie władzy, a ja zauważyłem w 2005 po...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 12:26 autor: Spartan300
Nas tak naprawdę nie powinno interesować, czy jabłek wystarczy czy nie...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 12:26 autor: artemida
Aleś, VV, wystawił świadectwo twórcom pozostałych teorii...Pogratulować...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 12:23 autor: wania1234
Nigdy nie zerwaliśmy stosunków gospodarczych z Rosją, a pamiętasz kolego kto...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 12:19 autor: jacenty82
Turysta - narodowcy i kibole dostaną broń, w ramach OT, będą rozsiani po...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 12:11 autor: jonatansad
przymrozki przerzedził w tym roku jablka dokładnie i dlatego będzie mało...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 11:55 autor: nikodem24
Ale masz marzenia sadownik999 z ta cena przemysłu.... Max 50-60gr będzie nie...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 11:45 autor: SlawekS
Vincent, jak już uderzasz to wal celniej. Handel ziemią rolną został...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 11:43 autor: artemida
No widzę, że VV UDAJE że nie rozumie jaka jest różnica między emigrantami...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 11:39 autor: VincentVega
Artemido - możesz... Takie czasy że można wiele ale na własną...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 11:35 autor: sadownik999
jabłek trochę będzie ,gala ,golden i Eliza będą plonowac jak w normalnych...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 11:06 autor: artemida
Mam, naukę kościoła.... i MOJE MORALNE zobowiązanie aby pomagać bliźnim...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 11:03 autor: VincentVega
Czytałem gdzieś, że jest już 57 fundacji mających w swoim programie pomoc...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 10:52 autor: Turysta
Artemido , jak wiesz nie" pałam do ciebie miłością" mówiąc eufemistycznie...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 10:39 autor: KORTEZO
Centralna Polska okolice Magnuszewa na 10 ha sadu uśredniając zostało do 10%...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 10:36 autor: VincentVega
Przypomnijcie sobie kto rządził gdy zerwaliśmy stosunki gospodarcze z...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 10:34 autor: VincentVega
Artemido - przestań już wypisywać te głupoty. Ty już wiesz, że w...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 10:15 autor: artemida
Czy naprawdę aż tak bojaźliwym człowiekiem jesteś Marcinie. Zapoznaj się...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 09:57 autor: Marcin8787
Wybierajcie poprzednia władze to wam imigrantów napuszcza i do marketu nie...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 09:44 autor: artemida
Święte słowa, święte słowa mister jacenty.... Czytając wpisy widzę, że...
Jakie straty wyrządziły...
25.06.2017 08:36 autor: jacenty82
Niestety Vincent w naszej branży dużo zależy od pogody i polityki, nie da...
Jakie straty wyrządziły...
24.06.2017 23:54 autor: wania1234
Mogą się komuś nie podoba te aluzje polityczne turysty, ale czy nie żałosne...
Jakie straty wyrządziły...
24.06.2017 22:58 autor: Turysta
Rewers tak Cię boli stwierdzenie że przed wyborami Polska nie była w ruinie ?...
Jakie straty wyrządziły...
24.06.2017 22:41 autor: VincentVega
Staram się jak tylko można by nie wtrącać poglądów politycznych do treści...
Jakie straty wyrządziły...
24.06.2017 22:19 autor: rewers
Bo widzisz guferr - zależy co kto lubi. Ty masz zapewne zbieżne poglądy...
Jakie straty wyrządziły...
24.06.2017 21:43 autor: guferr2
W przeciwieństwie do Ciebie Turysta był mało nachalny w przedstawianiu swoich...
Jakie straty wyrządziły...
24.06.2017 18:18 autor: VincentVega
Ja jestem sadownikiem z okolic Mszczonowa i u mnie plon z czereśni będzie na...
Jakie straty wyrządziły...
24.06.2017 18:14 autor: VincentVega
Turysta napisał: "Jeżeli ktoś nie siedzi w swoim grajdole , to widzi w Polsce...
Jakie straty wyrządziły...
24.06.2017 18:14 autor: Demix
Ja też znam 2 sadowników z okolicy Mszczonowa, też mają 100% plonu, ale ci...
Agrosimex: komunikat sadowniczy -...
24.06.2017 13:50 autor: Lukas23
To musi być fajna robota, łowienie frajerów na placebo :)
Jakie straty wyrządziły...
24.06.2017 13:46 autor: Lukas23
Czyli mniej będzie w śmietnikach po darmowej dystrybucji?
Jakie straty wyrządziły...
24.06.2017 13:42 autor: Lukas23
Panowie litości! Za dużo propagandy medialnej oglądacie. Polska to tylko...
Jakie straty wyrządziły...
23.06.2017 22:16 autor: Turysta
Myślę Adminie , że jeżeli niemożliwe jest uszczelnienie systemu ,...
Jakie straty wyrządziły...
23.06.2017 13:35 autor: advocatusdiaboli
Ja odnoszę wrażenie, że ludzie wyładowują złość,za to że im wymarzło a...
Jakie straty wyrządziły...
23.06.2017 12:51 autor: artemida
Nie przejmuj się rewers, u NAS już tak jest, aby zyskać plusy trzeba...
Jakie straty wyrządziły...
23.06.2017 10:31 autor: rewers
Widzę, że co najmniej 15 osób uraziłem pisząc że czerwone sporty...
Jakie straty wyrządziły...
22.06.2017 22:13 autor: rewers
Sławek ja mam spojrzenie jako ktoś kto się jabłoniami nie zajmuje. I powiem,...
Jakie straty wyrządziły...
22.06.2017 22:09 autor: jacenty82
Bo obcy ;) Ostatnio jest taki trend, nawet UNESCO jest podejrzane.
7 720 ton jabłek – limit na...
22.06.2017 22:08 autor: Zbyszek124
Ktoś w rządzie siedzi od grup i im daje kasę.. Raz dostały dotacje 75% a...
Jakie straty wyrządziły...
22.06.2017 20:35 autor: sadownik80
Tak z ciekawości - czemu minusujecie ten artykuł? Czytaliście go?
Jakie straty wyrządziły...
22.06.2017 20:19 autor: SlawekS
Zgodzę się z szacunkami Prosad, w skali całego zagłębia sandomierskiego...
7 720 ton jabłek – limit na...
22.06.2017 16:13 autor: ekosad
Przeciez żyjemy w Państwie Prawa,dlaczego indywidualni sadownicy nie zrzeszeni...
Jakie straty wyrządziły...
22.06.2017 14:59 autor: Green25
U mnie już koniec ochrony od miesiąca...nawet Gloster który przetrwał dwie...
Jakie straty wyrządziły...
22.06.2017 14:57 autor: Green25
Bardzo ,bardzo dobrze popieram w 100 %...Choć w tym roku w moim sadzie można...
Jakie straty wyrządziły...
22.06.2017 14:34 autor: wania1234
ja mam sady w 2 miejscowościach, w jednej po za letnimi odmianami i wiśnią,...
7 720 ton jabłek – limit na...
22.06.2017 14:32 autor: wania1234
kolejna dobra zmiana?
Jakie straty wyrządziły...
22.06.2017 07:53 autor: sylit100
zbiory jabłek na pewno będą dużo mniejsze niż w tamtym roku bo był...
Jakie straty wyrządziły...
21.06.2017 23:34 autor: jacenty82
...
Jakie straty wyrządziły...
21.06.2017 21:01 autor: maroni
W artykule jest podana nieprawdziwa informacja. Z tłumaczenia artykułu na...
Jakie straty wyrządziły...
21.06.2017 11:42 autor: Argon
ciezko powiedziec jak jest, usredniajac w gminie warka straty sa na poziomie...
Jakie straty wyrządziły...
21.06.2017 11:40 autor: Prosad
To zależy od lokalizacji sadu. W okolicach Sandomierza są sady gdzie utrata...
Jakie straty wyrządziły...
21.06.2017 11:38 autor: zxd270
Tarnobrzeg i okolice poziom strat w jabłkach podobny. Ogólnie uśredniając...
Jakie straty wyrządziły...
21.06.2017 11:15 autor: jabuszko77
Czegoś nie rozumiem z tymi prognozami . Chodzi mi o straty w jabłkach . Ja...
Urodzajny rok dla podkarpackich...
21.06.2017 06:30 autor: artemida
Widocznie KTOŚ się zagapił, dopiero 3 /trzy/ minusy...?
Urodzajny rok dla podkarpackich...
20.06.2017 17:25 autor: artemida
200 hektarów... i zachwyt? Hiszpania, Francja i Włochy maja po ok. 900 000 ha....
Kupię baterię trakcyjną
20.06.2017 16:48 autor: wania1234
Raczej nie polecam kupować używanej baterii
W Europie mniej owoców wiśni
20.06.2017 13:24 autor: delikatess
wiśni to nie będzie się opłaciło pilnować od szpaków bo zmarzły w 99% ,...
Kupię baterię trakcyjną
20.06.2017 12:30 autor: OM4x4
Zadzwoń pod ten nr. 509 098 224.
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
20.06.2017 11:24 autor: artemida
Od kiedy PSL rozdaje pieniądze? Wielu ma znajomych wśród PSL-owców i ... i...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
20.06.2017 07:49 autor: adriaann
Trzeba się do PSL-u zapisać to by się jeszcze coś dostało. Albo mieć...
Sprzedam
19.06.2017 15:34 autor: kamil00
KUPIE
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
19.06.2017 09:33 autor: advocatusdiaboli
Turysto w tym roku sadzimy czereśnie. W całej Europie brakuje tak brakuje .
W Europie mniej owoców wiśni
18.06.2017 22:12 autor: leon6161
u nas okolice opatowa sytuacja jest taka sama po kilka wiśni na drzewie zbiór...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
18.06.2017 17:05 autor: Turysta
Artemido w kwestii dopłat , to niestety smutny fakt , ale w kwestii sadzenia...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
18.06.2017 14:11 autor: artemida
Wkrótce nikt nie będzie wsadzał /drzewek/ tam gdzie jest za sucho lub za...
W Europie mniej owoców wiśni
18.06.2017 11:13 autor: sadownik999
wiśni chyba nie będzie 20% tego co w tamtym roku ,to co zostało to nie...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
18.06.2017 10:45 autor: artemida
Widzisz dacosta, znam wieś /dolnośląskie/ gdzie w latach 60-tych było 30...
W Europie mniej owoców wiśni
18.06.2017 09:00 autor: Demix
W okolicy Białej Rawskiej jest chyba największa klęska. Większość...
Obwód Smoleński wita polskich...
18.06.2017 08:24 autor: gabi55
Też pamiętam licznik mutemute.
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
17.06.2017 22:57 autor: piotrek197704
decosta, pamiętaj też, że jeśli ktoś w mieście i nie tylko jest...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
17.06.2017 18:31 autor: decosta
Ok, bardzo dobrze napisałeś ,tylko dlaczego ogólnie ze wsi raczej wszyscy do...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
17.06.2017 12:00 autor: piotrek197704
Brawo Prosad, nareszcie ktoś coś mądrego napisał. Jeśli w mieście ktoś...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
17.06.2017 09:41 autor: nikodem24
A tu każdy tylko patrzy żeby coś za kombinować dostac a za chwilę Nowy...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
17.06.2017 09:38 autor: nikodem24
dokładnie kolego Prosad mi jak 6 lat temu wymrozilo Wielkopolska zebralem 3...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
17.06.2017 08:33 autor: wania1234
Dlatego napisałem, że nie zbyt dokładnie mi to wytłumaczyła, a ty pewny...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
17.06.2017 07:47 autor: SlawekS
A po gradobiciu kolejne 90-100% strat i znowu de minimis... Ile to będzie? 200%...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
17.06.2017 07:11 autor: jaceo1
Ciągle potwierdza się opinia wygłoszona przez panienkę lekkich obyczajów po...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
16.06.2017 23:06 autor: Prosad
Może lepiej powinni policzyć średnio po 50 ton z ha i przyjąć cenę...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
16.06.2017 22:51 autor: VincentVega
Wania - nie słuchaj bzdur a już na pewno nie podawaj ich dalej.
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
16.06.2017 19:58 autor: zbig63
Dla tych gospodarstw co mają straty 90-100% plonow po przymrozkach w...
ZSRP: Pomoc po przymrozkach –...
16.06.2017 12:17 autor: wania1234
Znajoma z gminy mi mówiła, tylko niezbyt dokładnie, że zmieniły się zasady...
Spożycie jabłek na mieszkańca...
15.06.2017 23:52 autor: advocatusdiaboli
Artemido ,nie śledzę dyskusji pod każdym artykułem. Temat jest bardzo...
USDA: Światowa produkcja jabłek...
15.06.2017 21:00 autor: hezek
to są dane "USA specjalistów". Jeszcze komisje nie skończyły oszacowań...