Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
2017_Synthos
Captan_80_WG_2017_sadownictwo

Profil użytkownika: VincentVega

user name
Imię i nazwisko:
Vincent Vega
Login:
VincentVega
Kiedy dołączył do portalu:
02.04.2007 23:10
Liczba wpisów na forum:
208
pokaż wszystkie wpisy na forum tego użytkownika
Liczba komentarzy:
70
pokaż wszystkie komentarze tego użytkownika
Pomocne posty na forum:
6
Opublikowane bzdury na forum:
0
Wyświetleń profilu:
2090

Ostatnie posty użytkownika

Wiosna z pszczołami w sadzie 17.02.2017 12:21

W różnych rejonach kraju wiosna przychodzi w różnych terminach a pogoda jaka jest każdy widzi. U mnie, między Łodzią a Warszawą jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie by ingerować w zimowlę pszczół. Moim zdaniem trzeba poczekać aż temperatury się ustabilizują. Teraz wszystko jest jeszcze możliwe - zarówno wiosna jak też dłuższa zima.

Wiosną dla pszczół najlepsze jest ciasto miodowo cukrowo pyłkowe. Jeśłi ktoś nie chce się bawić w takie zabiegi jak wygniatanie ciasta może kupić gotowe. Ja kupuję gotowe. 

Ciasto podaje się w celu podkarmienia zagrożonych głodem rodzin lub w celu stymulacji i pobudzenia ich do szybszego rozwoju. W pierwszym i drugim przypadku lepiej robić to częściej i małymi dawkami niż rzadziej ale porcjami dużymi a więc lepiej podać placek 0.5 - 1 kg niż 2kg, 3kg czy jeszcze większą porcję. Pszczoły aby pobrać pokarm muszą go ogrzać a czym więcej do ogrzania tym potrzeba więcej energi a więc więcej parcy muszą pszczoły wykonać. 

Podkarmiamy głodujące rodziny gdy rodzina ma bardzo mało pokarmu a pogoda i przyroda nie pozwalają na samodzielne zaopatrzenie się pszczół w pyłek i nektar. 

Podkarmianie stymulujące do rozwoju rodzin stosuje się gdy przyroda raczej nie spłata figla długotrwałym ochłodzeniem czy mrozami a jest już wiosna. Dzięki stałemu dopływowi pokarmu matka "rozczerwia" się a pszczoły intensywnie mogą opiekować się czerwiem. Pamiętać też należy, że pszczoły potrzebują też wody i dobrze było by zapenić im dostęp do niej. Oczywiście poradzą sobie bez tego ale można ułatwić im życie i zorganizować dla nich jakieś poidło.

Piękna z Boskoop 17.02.2017 12:06

Czym różni się odmiana Piękna z Boskoop od Szarej Renety? Czy laik jest w stanie rozróżnić owoce tych odmian? Ma może ktoś zdjęcie poglądowe pięknej i renety?

Perspektywy opłacalności uprawy porzeczki czarnej i czerwonej 06.02.2017 22:38

Jeśłi chodzi o opłacalność czarnej porzeczki to w moim przypadku wyglądało to tak - posadziłem w 1992 roku. Zlikwidowałem po 15 latach pełnych inwestycji, nadziei i optymizmu, że kiedyś te inwestycje się zwrócą.  Inwestycja nie zwróciłą się nigdy. Dzisiaj nie żałuję, że nie jestem plantatorem czarnej. Sporo mnie nauczyła też czarna więc nakłady na plantację czarnej potraktowałem jako koszt szkolenia, bardzo bardzo wysoki koszt.  

Jak założyć pasiekę 02.02.2017 18:49

Matka pszczela czerwi doputy, dopuki pszczoły mają taką potrzebę co oznacza, że czerwienia nie reguluje się. Wyjątkiem jest tutaj  gospodarka pasieczna, w której czerwienie matek się reguluje. W tym celu stosuje się izolatory i jak sama nazwa wskazuje służą one do odizolowania matki pszczelej od całego gniazda w celu ograniczenia jej w czerwieniu. Jednak to już jest temat dla osób pragnących "na poważnie" zająć się pszczołami. W razie czego służę radami.

Jak założyć pasiekę 31.01.2017 10:03

Jeśłi pszczoły potrzebne są tylko do zapylania więc zrób tak. Kup kilka uli z rodzinami i postaw je w sadzie lub w pobliżu. Najlepiej w taki sposób aby wylotki były skierowane na wschód. Dobrym miejscem będzie też takie, w którym ule z rana bedą na słońcu a w południe i po południu w cieniu. Powiedz pszczelarzowi od którego kupisz rodziny do czego są ci potrzebne i on udzieli ci szczegółowych wskazówek. Pracy przy pszczołach będziesz miał bardzo mało. Będzie ona ograniczała się tylko do podleczenia pszczół (polega to na włożeniu do ula zapalonej tabletki pewnej, ogólnie dostępnej substancji - pisałem o tym wcześniej) oraz ewentualnym podkarmieniu syropem z rozpuszczonego w wodzie cukru. Te zabiegi będziesz musiał wykonać w sierpniu lub na początku września jednak przy kilku rodzianach nie zajmie ci to więcej niż godzinę nawszystkie te czynności więc spoko możesz to zrobć. Jeśłi będziesz chciał podebrać miód to pracy będzie znacznie więcej - pilnowanie siły rodzin a więc kontrola by się nie wyroiły, podbieranie miodu, dokładanie węzy, robienie odkładów, dokładanie ramek i węzy, zakarmianie , leczenie i parę innych czynności. Jednak w twoim przypadku tego nie ędziesz musiał robić.

Jak dla mnie pszczoły są doskonałym rozwiązaniem i w czereśniach sprawdziły się znakomicie. Początki były takie jak u ciebie - zapylanie - teraz to pasja. Zachęcam i pozdrawiam.

Buckfast to bardzo dobry wybór - pszczoła bardzo plenna i łagodna.

Ostatnie komentarze użytkownika

Od dnia 1 stycznia 2017 r. rolniczy handel detaliczny 09.01.2017 18:09
Za chwilę państwo a raczej UE będzie określało gdzie mogę się załatwić i jak często oraz jak długo ta czynność może i powinna trwać. Wygląda na to, że zbliża się koniec Europy w kształcie jakim znamy - i dobrze. Mam tylko nadzieję, że znajdzie się ktoś kto 90% aktów prawnych anuluje i wyrzuci na śmietnik. I ktoś taki dostanie mój głos w wyborach.
Przejmiemy grupę wraz z gospodarstwami członków 07.11.2016 15:13
Turysto, twoje wypowiedzi w znacznej części podsycane są nienawiścią do pisu i jego wyborców. Pomijam tutaj powody tego i co złego ci uczynili jednak weź pod uwagę, że przez to stajesz się MAŁO WIARYGODNY. Tak samo jak niewiarygodne są wypowiedzi na forum sadowniczym każdego, kto swoje wypowiedzi podpiera polityką (bez względu na opcje polityczne - których każdy jest w jakimś stopniu zwolennikiem i przeciwnikiem). Zwracam na to uwagę ponieważ twoje wypowiedzi wzbudzają duże kontrowersje ale nie stricto sadownicze a bardziej przypominające te o TK... Czyżby to jakiś nowy narodowy sport niektórych czujących się pokrzywdzonymi???
Propozycja rekompensat za redukcję sadów ! 23.10.2016 09:03
Dlatego takie "rekompensaty" nie przejdą. Co najwyżej dadzą po 70 euro z hektara za wyrwanie sadu bo po co mają dawać więcej? Utracone dochody? Jakie dochody? Przecież wszyscy płaczą, że dokładają do wiśni czy porzeczek... UE nie jest głupia i odpowie, że skoro dokładacie to nie ma dochodów więc brać co dajemy i cicho siedzieć a jak się nie podoba to nawet tych 70 euro nie będzie. Wtedy wszyscy pokornie wyciągną łapki po jałmużnę na wykarczowanie sadu. Podobnie jest ze spadami. 20 groszy? Przecież to cena poniżej kosztów - nikt nie będzie dokładał i dorabiał pasibrzuchów - prezesów! Ale Henio wozi, Włodek wozi, Józek wozi, wozi też Roman z pod lasu... Kuźwa, to i ja będę woził, przecież nie może się zmarnować!!!! Z innymi owocami też tak jest - truskawka, porzeczka, wiśnia, aronia, agrest...Taka jest mentalność polskiego rolnika.
ZSRP: W sprawie przyszłości sadownictwa w Polsce 20.10.2016 11:49
Jeśli ktoś realnie patrzy na świat to wie, że zniesienie sankcji gospodarczych przez Rosję jest uwarunkowane wcześniejszym zniesieniem sankcji przez UE. Jeśli ktoś realnie patrzy na świat to wie, że UE na razie nie zamierza znosić sankcji i to bynajmniej nie ze względu na agresję na Ukrainę - UE ma głęboko w tyle zarówno Ukrainę jak i Polskę co widać, słychać i czuć. Jeśli ktoś realnie patrzy na świat to wie, że wysuwanie nierealnych postulatów jest tak samo skuteczne jak śliwka na kaca. Jeśli ktoś realnie patrzy na świat to niech liczy na siebie a nie na UE. Nawet jeśli UE zdecyduje się pomóc polskim rolnikom to będzie to pomoc "jak dla ubogiego krewnego" czyli taka na przeżycie jednak gorszym jest to, że będzie to pomoc zapewne spóźniona bo UE to niezwykle zbiurokratyzowana machina, bardzo ociężała i leniwa...
„WIELKA GRA” polskimi jabłkami 21.09.2016 09:04
Kolego łubudubu - odkryj swoją anonimowość i wtedy wypowiadaj swoje poglądy. W przeciwnym razie twoje miejsce jest na forum onetu - tam takich jak ty nie brakuje. ps. dobrze by było dla Forum Sadownictwo by zmoderować ten temat.
B1_Yara
B4_Soldrip
Agro_Trus - sadzonki truskawek
Sękowski-Dereń
B3

OStatnio na forum