Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Profil użytkownika: SlawekS

user name
Imię i nazwisko:
Sławomir XYZ
Login:
SlawekS
Kiedy dołączył do portalu:
30.12.2006 12:22
Liczba wpisów na forum:
263
pokaż wszystkie wpisy na forum tego użytkownika
Liczba komentarzy:
59
pokaż wszystkie komentarze tego użytkownika
Pomocne posty na forum:
2
Opublikowane bzdury na forum:
0
Wyświetleń profilu:
2209

Ostatnie posty użytkownika

Gradobicie 25.07.2017 06:52

Nie zauważyłem, że to o borówce ;) W takim razie można śmiało z Topsinem jechać.

Gradobicie 25.07.2017 06:32

Kiedy to gradobicie było? Jest jakiś potencjalny plon handlowy? Co to znaczy obicia? Ponacinało korę czy nie?

Topsin najlepszym wyjściem, ale w owocach będą pozostałości, które musisz brać pod uwagę w razie handlu.

Jeżeli w regionie nia ma presji chorób kory, to i bez specjalnego zabiegu drzewa sobie poradzą przy małch uszkodzeniach.

zaraza ogniowa 23.07.2017 20:53

O tej porze sezonu to głównie wycinanie pozostaje, za 2-3 tygodnie sama wyhamuje. Na jesieni duża dawka miedzi ze dwa razy.

Wiosną za rok kilka razy miedź w sporej dawce. Po kwitnieniu obowiązkowo Regalis, który znacznie ogranicza rozwój zarazy.

A w kwitnienie możesz probować jeden z tych nowych środków, choć nie wiem czy są tak skuteczne jak wizyta u weterynarza ;)

Z zarazą się żyje, raz wystąpi a później kilka lat potrafi przeczekać w ukryciu, aż znowu zaatakuje. U mnie atakowała w 2013r, od tego czasu cisza.

Ciągnik bez rejestracji 18.07.2017 06:27

A jaki to ciągnik? C330/360? Jest takich nierejstrowanych sporo z wiadomych względów. Wartałoby sprawdzić na policji numery silnika. Stan tabliczek itp. No i przedewszystkim na pewno nie od handlarza, tylko od rolnika, który ma jakiś dowód dłuższego posiadania lub kupna.

Każdą inna marka to większe ryzyko paserwstwa jak piszą koledzy.

Mimo wszystko, lepiej dołożyć te parę tysięcy i mieć możliwośc wyjazdu na drogi.

Cena porzeczki czarnej 2017 16.07.2017 19:37
Zeus, 2017-07-16 18:05, napisał:

Przedsiębiorstwa nawet te najmniejsze mają kilkakrotnie większe przychody od naszych gospodarstw. Dlatego mogą sobie pozwolić na rentowność nawet kilkuprocentową.

Żebyś to lepiej zrozumiał: przykład z zeszłego roku, 10ha czarnej porzeczki dało w sumie 120ton owoców. Sprzedane po 0,70gr daje 84000 zł przychodu. Możesz pozwolić sobie na 10% rentowność tej produkcji? To zarobisz 8400zł. 

A dlaczego masz być traktowany inaczej niż każdy inny przedsiębiorca? Wsadź 100ha i ciesz się 84 000zł dochodu, co daje II próg podatkowy w Polsce. Sugerujesz, że wydajesz 7500zł/ha rocznie na utrzymanie plantacji porzeczki, gdzie większość prac jest zmechanizowana :)

Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na niską rentowność, to zwiększasz skalę albo zamykasz ten marny interes, a nie wyciągasz ręce z pretensjami.

Ostatnie komentarze użytkownika

Pierwsza prognoza zbiorów jabłek i gruszek w 2017 roku 06.07.2017 21:56
Można było się takich szacunków spodziewać. Prawdopodobnie ta próba nie jest zbyt reprezentatywna, ciekawe ile sadów przydomowych i przemysłowych uwzględniono. Czy w ogóle któryś z tych doradców je lustrował? Przecież w tym gronie takiego sadownika pewnie nie było, a to też jakiś procent ogólnych zbiorów. Jakie wagi przyjęto dla poszczególnych głosów itd? Słyszałem kiedyś jak odbywa się to szacowanie, ale nie ma tego nawet co powtarzać.
Jakie straty wyrządziły wiosenne przymrozki w sadach UE ? 26.06.2017 20:54
Artemida, kto Ci nawciskał takiej sieczki do głowy? Myślisz, że ta relokacja to koncert życzeń? Tego weźmiemy a tamten już nam się nie podoba? Chyba, że chodzi Ci o chore na umyśle dzieci z Calais, które zabiły ostatnio naszego rodaka. Po pierwsze to nie wojenni uchodźcy, tylko migranci ekonomiczni. 90% z nich nigdy nawet nie było w Syrii. Po drugie, Merkel wywołała ten cały syf, chcąc zaspokoić nimi potrzeby niemieckiego przemysłu. Gdy okazało się, że oni do niczego się nie nadają, to problem nagle stał się nasz wspólny. Po trzecie, czy mamy ich zamknąć w obozach, żeby nie uciekli z powrotem na zachód? Bo przecież nie zapewnimy im socjalu na poziomie zachodnim, bo to więcej niż zarabia statystyczny Polak. Ja nie chcę, aby moje podatki były tak marnowane - zapewnić wyżywienie i dach nad głową, i przymusowo mężczyzn skierować do prac, żeby na siebie zarobili. Nie chcą pracować, to wypad do siebie.
Jakie straty wyrządziły wiosenne przymrozki w sadach UE ? 25.06.2017 11:45
Vincent, jak już uderzasz to wal celniej. Handel ziemią rolną został przecież zabetonowany wspólnymi siłami wszystkich partii. Turysta swój rozum ma, mimo że po-liberalny, to jednak wie w którym kierunku wsadzać klina na forum, a których spraw nie tykać bo wybuchną w twarz ;) Dzięki Szyszko mógł przynajmniej wyczyścić część działek z drzew, które za 5 lat rozparceluje i za zgoda agencji sprzeda tak jak sobie życzy. A całe te kłótnie to chyba geneza tego marnego lobby politycznego jakie posiada sadownictwo. Nawet za czasów rządów PSL skorzystało wąskie grono sadowników, a większość otrzymała tylko puste słowa Maliszewskiego. Ciągłe kłótnie między sobą i efekt taki, że zamiast strumienia wsparcia na wymianę sadów w kierunku nowych rynków, kasa popłynęła dla hodowców bydła, mimo że nawet nie potrafią i nie chcą jej wykorzystać.
Jakie straty wyrządziły wiosenne przymrozki w sadach UE ? 22.06.2017 20:19
Zgodzę się z szacunkami Prosad, w skali całego zagłębia sandomierskiego powinno być te 60% plonu. Może być dużo mniej przemysłu, bo pewnie wszystko bez oznak gnicia trafi do przechowania, nawet jeżeli wystąpią gradobicia. Są wsie, gdzie nawet Prince będzie miał te 70-80% plonu a inne odmiany wymagają ręcznej przerywki. Niektórzy tymi minusami próbują chyba zaklinać rzeczywistość i oceniają sytuację przez pryzmat własnego sadu. Polecam dokładnie policzyć zawiązki na drzewie i cieszyć się wolnym latem bez ręcznej przerywki. Większość odmian potrafi dać 15 kg z 75 zawiązków. Rekordów nie będzie, ale na średni plon wiele sadów ma szanse.
ZSRP: Pomoc po przymrozkach – MR odpowiada 17.06.2017 07:47
A po gradobiciu kolejne 90-100% strat i znowu de minimis... Ile to będzie? 200% procent strat, a może i więcej ;)
B1_Yara
2017_Soldrip
B3
B4
Sękowski-Dereń

OStatnio na forum