użytkownik: Gość | logowanie

Jesteś w: News (1812) > Wiadomości z zagranicy (141)

Walka półkul o jabłka     

Ubiegłoroczne bardzo korzystne zbiory jabłek na połkuli połnocnej postawiły w bardzo trudnej sytuacji finansowej eksporterow z połkuli południowej. Niespotykanie duża ilość owocow zebranych właśnie w tych w krajach musiała trafić do przetworstwa z uwagi na całkowity brak popytu strony ze państw europejskich czy Stanow Zjednoczonych.

W wielu krajach unijnych już latem minionego roku odnotowywano wysoki stan zapasow jabłek przechowywanych w magazynach. Tak duży stan zapasow wynikał między innymi z rekordowych zbiorow jabłek w nowych państwach członkowskich, ktore w 2007 roku dotknęły katastrofalne przymrozki i bardzo małe zbiory owocow.



Z uwagi na zbyt dużą podaż jabłek na europejskim rynku w minionym roku zredukowano ich import z połkuli południowej – w 2009 roku do końca września kraje unijne zaimportowały jedynie 664,0 tys. ton owocow wobec 756,7 tys. ton rok wcześniej i prawie 860,0 tys. ton w roku 2007.

Sezon 2009 dla państw unijnych zakończył się w zasadzie pomimo redukcji importu ogromnymi zapasami jabłek nie tylko rodzimego pochodzenia, ale rownież owocami sprowadzanymi, a ceny jabłek osiągnęły bardzo niski poziom.

W minionym roku import owocow z połkuli południowej oraz ze starych państw unijnych (15 państw Wspolnotowych) znacznie zmniejszył się. Zyskały natomiast owoce, w tym w szczegolności jabłka importowane z Polski i pozostałych państw Wspolnoty Niepodległych Państw. Dla porownania w roku 2008 łączny wolumen zaimportowanych z Polski jabłek wyniosł prawie 370,0 tys. ton, podczas gdy dwa lata temu było to 245,0 tys. ton.

Źrodło: FAMMU/FAPA na podstawie: Fruit and Vegetable Markets


Reklama:

Popularne tagi:


wisnie   eksport   przymrozki   sady   ceny   ochrona   sadownictwo   sadownicy   owoce   jabłka   trsk   zbiory   parch   rosja   maliny   zsrp   ue   truskawka   jablka   gruszki  

Stacja meteo - Opole Lubelskie

Data2012-05-23 18:00:00
Śr. temp. (C)25.45
Śr. wilgotność powietrza (%)47.55
Sum. opady (mm)0.00

Więcej stacji...

KOMENTARZE
Portal sadowniczy - sadownictwo.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczanych komentarzy
# Melolontha 10.03.2010 22:25
... z Polski i pozostałych państw Wspólnoty Niepodległych Państw... A jednak !
Zaloguj się aby dodać komentarz   
[drukuj]   [wyślj]