| czym zaszpachlowac starą grusze? [wiadomość #36543] |
pon, 01 marzec 2010 13:44  |
zawadaa66 Wiadomości: 26 Dołączył(a): grudzień 2009 |
Początkujący |
|
|
witam
Co zrobic z 60 letnią gruszą? na wysokosci 1metra w miejscu po starej gałezi prochnieje i zagnizdzily sie jakies robaczki.
|
|
|
| Odp: czym zaszpachlowac starą grusze? [wiadomość #36545 (odpowiedź na #36543) ] |
pon, 01 marzec 2010 14:02   |
zawadaa66 Wiadomości: 26 Dołączył(a): grudzień 2009 |
Początkujący |
|
|
Doradzcie jak to fachowo zrobic, szkoda drzewa .
tym co piszą fraszki -dziękuje.
|
|
|
|
| Odp: czym zaszpachlowac starą grusze? [wiadomość #36551 (odpowiedź na #36543) ] |
pon, 01 marzec 2010 18:18   |
dendro Wiadomości: 106 Dołączył(a): grudzień 2006 |
Zaawansowany |
|
|
Faktycznie, wygląda to na stan krytyczny. Zastosowanie jakichkolwiek preparatów na taką starą ranę nie ma sensu. Jedyne wyjście to podpieranie czy kotwienie drzewa. Ale to już ładnie nie bedzie wygladać.
www.pracowniazieleni.com
|
|
|
|
| Odp: czym zaszpachlowac starą grusze? [wiadomość #36563 (odpowiedź na #36554) ] |
pon, 01 marzec 2010 23:20   |
Melolontha Wiadomości: 1520 Dołączył(a): styczeń 2009 |
Maniak |
|
|
Nie wiem, czy uwaga o piszących fraszki nie dotyczy przypadkiem mojej skromnej osoby, ale napiszę w nadziei, że i moja opinia może zostać wzięta pod uwagę... Te robaczki, to najprawdopodobniej larwy trociniarki... Można je zwalczyć, wpychając głeboko w ich kanały, drut, albo po odsłonieciu takiego kanału, włożyć wacik, nasączony preparatem fosforoorganicznym, o działaniu wgłębnym. Te larwy mogą być nie tylko w drewnie już martwym, ale również tam, gdzie tkanka jest jeszcze, żywa. Część pnia, która jest już spróchniała, " zcienił " bym i wygładził, a nastepnie zamalował np. farbą emulsyjną białą z dodatkiem Topsinu, lub jakimś gotowym, a kupionym w sklepie preparatem, do malowania ran drzew. Chodzi o to, żeby ten fragment pnia, odciąć od dostępu wilgoci, bo ta tylko sprzyja próchnieniu. Radzę też, ograniczyć / cięciem / rozmiary korony, co zmniejszy wrażliwość drzewa na złamanie, w razie silnego wiatru. Jeśli odmiana jest cenna, warto ją rozmnożyć, jak to napisano w jednym z postów. Pozdrawiam !
[Uaktualnione dnia: pon, 01 marzec 2010 23:26]
|
|
|
|
|
| Odp: czym zaszpachlowac starą grusze? [wiadomość #36902 (odpowiedź na #36543) ] |
śro, 10 marzec 2010 15:03   |
dendro Wiadomości: 106 Dołączył(a): grudzień 2006 |
Zaawansowany |
|
|
Co do "betonowania" to święta racja. Metoda szkodliwa i dawno zarzucona. Co do czyszczenia rany wg mnie za póżno a jeszcze ktos niewprawny może uszkodzić kalusy które na takich starych i rozbudowanych ranach pojawiają sie zwykle w kilku miejscach.
A co z tym Bartkiem? Nie słyszałem żeby poległ choć już badania z przed kilkunastu lat wykazały, że stan jest krytyczny. Praktycznie stoi na podporach.
Z pozdrowieniami Dendro
www.pracowniazieleni.com
|
|
|
| Odp: czym zaszpachlowac starą grusze? [wiadomość #36903 (odpowiedź na #36902) ] |
śro, 10 marzec 2010 15:43   |
Morgi Wiadomości: 3 Dołączył(a): wrzesień 2008 |
Nowy |
|
|
No więc na Bartka złożyło się kilka czynników, za główny podaje się drastyczne obniżenie wód gruntowych i ogólny stan, min. stare metody leczenia - beton wpływa na mech wzmocnienie struktury ale również powoduje zaleganie wilgoci i jednocześnie powoduje przyśpieszenie rozkładu tkanek.
Co do czyszczenia rany wg mnie za póżno a jeszcze ktos niewprawny może uszkodzić kalusy które na takich starych i rozbudowanych ranach pojawiają sie zwykle w kilku miejscach.
Tak, ale sadownik chyba wie dobrze co i jak.
Dendro, info mam od osoby, która leczyła Bartka, stąd mam czelność wypowiadać się.
Dendro, skąd jesteś???
W parku Skaryszewskim są lipy zabetonowane ( a jakość drewna nieporównywalna), mało tego mają wmurowane cegły, żyją ale mursz jest jawnie wyłukiwany co roku.
|
|
|
| Odp: czym zaszpachlowac starą grusze? [wiadomość #36927 (odpowiedź na #36543) ] |
śro, 10 marzec 2010 22:28   |
dendro Wiadomości: 106 Dołączył(a): grudzień 2006 |
Zaawansowany |
|
|
Jestem z Dolnego Śląska.
Czyli jak rozumię, Bartek stoi ale ma się kiepsko. Wiem, że wiele firm go pielęgnowało i to bardzo profesjonalnych, ale cudu sie nie zrobi. Jezeli już działają grzyby pasożytnicze, to nie ma metody ich usunięcia z tkanek. Można tylko wzmacniac mechanikę i polepszać warunki bytowe np nawożenie. Podobnie jest z tą gruszą. Dlatego nie wydaje mi się, żeby czyszczenie rany było zasadne.
Oczywiście masz rację pisząc, że sadownik powinien "rozumieć" drewno i dać sobie radę ze skrobaniem murszu ale z doswiadczenia wiem, a robiłem dziesiątki takich ubytków w czasach kiedy jeszcze były takie zalecenia w teorii chirurgii drzew, że jest to obiektywnie trudne. Szczególnie, kiedy się to robi sprzętem mechanicznym (np frezarka napędzana piłą spalinową). Natomiast wg mnie w gruncie rzeczy nic się nie osiągnie jeśli chodzi o przedłużenie życia drzewa. Wiecej da mocna redukcja korony, żeby zmniejszyć obciążenia.
Pozdrawiam, Dendro
www.pracowniazieleni.com
|
|
|
|
| Odp: czym zaszpachlowac starą grusze? [wiadomość #37104 (odpowiedź na #37099) ] |
pon, 15 marzec 2010 09:31   |
Morgi Wiadomości: 3 Dołączył(a): wrzesień 2008 |
Nowy |
|
|
Pod pianką może gromadzić się mursz i wilgoć.
Do ubytków stosuje się różne narzędzia min. takie jak na zdjęciu.
Ten kupiłem w sklepie dla sadowników w Warce. Są jednak osoby, które często się tym zajmują i mają różne własne patenty.
Załącznik: skrobak.jpg
(Rozmiar: 23.52KB, Pobrane 81 razy)
|
|
|
| Odp: czym zaszpachlowac starą grusze? [wiadomość #37958 (odpowiedź na #36563) ] |
wto, 06 kwiecień 2010 20:23  |
zawadaa66 Wiadomości: 26 Dołączył(a): grudzień 2009 |
Początkujący |
|
|
sciełem szczyt, moze za mało?
Załącznik: DSC00712.JPG
(Rozmiar: 188.49KB, Pobrane 74 razy)
|
|
|