użytkownik: Gość | logowanie

Jesteś w: Aktualności (2621) > Ochrona roślin sadowniczych (200)

Rak drzew owocowych - zapobieganie i zwalczanie

Peter van Arkel, holenderski doradca sadowniczy, który w pierwszym dniu spotkania w Sandomierzu (podczas XXI Spotkanie Sadownicze Sandomierz 2012) skupił największą uwagę uczestników spotkania. Prezentujemy jego wykład na temat: Rak drzew owocowych - zapobieganie i zwalczanie
źródło: www.hanat.pl / Robert Bokwa


Popularne tagi:


gruszki   porzeczki   ue   zsrp   zbiory   owoce   makosz   eksport   trsk   wisnie   ochrona   maliny   rosja   jabłka   truskawki   ceny   embargo   sadownictwo   sadownicy   truskawka  


KOMENTARZE
Portal sadowniczy - sadownictwo.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczanych komentarzy
# Melolontha 07.02.2012 02:18
Obejrzałem w całości... Oto moje uwagi : 1. W sadach w których rak stanowi duże zagrożenie, warto wykonywać zabiegi w oparciu o opracowany w Holandii system sygnalizacji...2. Podstawowe preparaty to wg. p. Arkela Topsin i Kaptan, ale również stosowany w Anglii podchloryn sodu... 3. Ważną rolę odgrywają oprócz zabiegów chemicznych, również zabiegi higieniczne / czyszczenie ran i dezynfekcja, również z udziałem wodorotlenku sodu /...4. Sprawą nową, która może przyprawić o ból głowy, jest zalecenie wywożenia porażonych gałęzi z sadu i ich palenie, zamiast rozdrabniania na miejscu...5. Pan Arkel radził też, abyśmy w trakcie cięcia, pozostawiali dłuższe niż do tej pory, czopy... Mnie osobiście zabrakło w tym referacie nawiązania do udziału bawełnicy korówki w procesie powstawania zrakowaceń i propozycji na jej skuteczne zwalczenie... Wydaje mi się, że w wielu sadach w Polsce, dla uniknięcia epidemicznego wystąpienia raka, wystarczyłoby wyeliminowanie tego patogena, choć niewątpliwie dużą rolę w rozwoju grzyba, odgrywa też odmiana... Myślę, że wykład był ciekawy i ważny, bo prawdopodobnie w Polsce podobnie jak w Holandii, problem raka drzew owocowych, będzie narastał...Pozdrawiam !
# rubinstar 07.02.2012 20:12

Problem raka jabłoni nie jest niczym nowym ale w ostatnich latach jest to problem coraz bardziej dokuczliwy. Po pierwsze podatność odmiany,po drugie stosowanie preparatów miedziowych zazwyczaj tylko wiosną i to w dawkach jak na parcha jabłoni lub przeciwko zarazie ogniowej w dawce około 1,5 l/ha a powinno chyba być zwłaszcza jesienią 3 l/ha. Zeszłorocznej wiosny czyściłem wszystkie rany które były nie większe niż połowa obwodu pnia i smarowałem mieszaniną emulsji z Miedzianem i Topsinem, efekt  dość zadowalający. Tej wiosny chcę również spróbować nakładać na wyczyszczone rany zgorzelowe mieszninę wody i wodorotlenku sobu.

Mam pytanie do zorientowanych w temacie jak i kiedy stosuje się podchloryn sodu gdyż problem raka jabłoni na jednej mojej działce 'Elizy' spędza mi sen z powiek. Dziękuję i pozdrawiam.


# discus 07.02.2012 21:47
kolego rubinstar odezwij się na mlody3595@interia.pl postaram się pomóc.

Zaloguj się aby dodać komentarz   

[drukuj]   [wyślj]